Organizacja i zakres działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.32.202

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1950 r.

DEKRET
z dnia 25 czerwca 1946 r.
o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Tworzy się Morski Urząd Zdrowia z siedzibą w Gdańsku oraz podległe mu Portowe Urzędy Zdrowia.

Morski Urząd Zdrowia podlega Ministrowi Zdrowia.

Do zakresu działania Morskiego Urzędu Zdrowia należą sprawy:

1)
wykonania obowiązków, wynikających z międzynarodowych konwencji sanitarnych,
2)
nadzoru sanitarnego nad morskimi portami handlowymi i rybackimi, nad przystaniami morskimi, nad morskimi statkami handlowymi i rybackimi, statkami żeglugi przybrzeżnej i portowej oraz statkami żeglugi śródlądowej, zawijającymi do morskich portów handlowych i rybackich oraz do przystani morskich,
3)
zatwierdzania lekarzy okrętowych i personelu pomocniczo-lekarskiego na statkach oraz nadzoru nad ich działalnością fachową,
4)
deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji statków, terenów, budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani,
5)
przeprowadzania badań lekarskich członków załóg morskich marynarki handlowej i robotników portowych,
6)
zapobiegania chorobom zawodowym wśród załóg okrętowych oraz wśród rybaków,
7)
zwalczania chorób zakaźnych i społecznie niebezpiecznych na obszarach portów i przystani oraz wśród członków marynarki handlowej,
8)
nadzoru sanitarnego nad ruchem pasażerów i migracji,
9)
nadzoru higieniczno-lekarskiego nad szkołami i kursami dla personelu marynarki handlowej i rybołówstwa morskiego,
10)
nadzoru sanitarnego nad rybołówstwem morskim i przetwórstwem rybnym,
11)
kwarantann,
12)
udzielania porad leczniczych drogą radiową,
13)
organizowania i prowadzenia lekarskich poradni portowych,
14)
ustalania wytycznych co do wymogów sanitarnych, jakim powinny odpowiadać plany budowy i przebudowy statków oraz budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani, a także wydawanie opinii o planach w tym zakresie,
15)
kierownictwa i nadzoru nad działalnością portowych urzędów zdrowia,
16)
inne sprawy z zakresu administracji sanitarnej portów i wybrzeża morskiego.

Na czele Morskiego Urzędu Zdrowia stoi dyrektor, mianowany przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Handlu Zagranicznego.

Na czele Portowych Urzędów Zdrowia stoją lekarze portowi, mianowani na wniosek Dyrektora Morskiego Urzędu Zdrowia przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Handlu Zagranicznego.

Portowe Urzędy Zdrowia podlegają dyrektorowi Morskiego Urzędu Zdrowia. W zakresie wykonywania swych funkcyj Portowe Urzędy Zdrowia działają w porozumieniu z właściwymi Urzędami Morskimi i Rybackimi.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Administracji Publicznej lub Ziem Odzyskanych ustali:

1)
zakres terytorialnej właściwości Morskiego Urzędu Zdrowia,
2)
siedziby, zakres terytorialnej i rzeczowej właściwości Portowych Urzędów Zdrowia.

Szczegółowe przepisy, dotyczące organizacji Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia oraz trybu załatwiania spraw w tych urzędach, wzajemne stosunki między tymi urzędami a Urzędami Morskimi i Rybackimi oraz władzami administracji ogólnej, określi rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.

Zasady współpracy Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Akademii Lekarskiej w Gdańsku oraz z Państwowym Zakładem Higieny i jego filiami określi instrukcja Ministra Zdrowia.

Instrukcja Ministrów: Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej określi zasady współpracy Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia z instytucjami ubezpieczeń społecznych.

Dyrektor Morskiego Urzędu Zdrowia w porozumieniu z dyrektorem właściwego urzędu morskiego, dyrektorem właściwego urzędu rybackiego i właściwym miejscowo wojewodą, a w zakresie przepisów o higienie pracy - również z właściwym okręgowym inspektorem pracy - wydaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i ogłasza we właściwym dzienniku wojewódzkim rozporządzenia porządkowe w zakresie wykonywania nadzoru sanitarnego w przypadkach, nie objętych osobnymi przepisami.

Winni przekroczenia przepisów, wydanych na podstawie ust. 1, podlegają karze grzywny do 10.000 zł i aresztu do dni siedmiu lub jednej z tych kar.

Do orzekania powołane są miejscowo właściwe urzędy morskie.

Dyrektor właściwego urzędu morskiego za zgodą Ministrów: Zdrowia, Żeglugi i Bezpieczeństwa Publicznego może w drodze rozporządzeń, wydanych w porozumieniu z dyrektorem Morskiego Urzędu Zdrowia, upoważnić funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej do nakładania kar w drodze nakazów karnych w przypadkach i na zasadach, przewidzianych w art. 50 i 51 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno-administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 365).

Morski Urząd Zdrowia i Portowe Urzędy Zdrowia mogą pobierać za świadczenia swoje, w szczególności wymienione w art. 3 pkt 2, 3, 4 i 5, opłaty, których wysokość ustali rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Skarbu.

Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrami Żeglugi oraz Skarbu może przyznać prawo wyłączności w zakresie wykonywania czynności techniczno-sanitarnych dla potrzeb morskich portów i przystani utworzonemu w tym celu przedsiębiorstwu państwowemu.

W tymże trybie ustalane będą zasady wykonywania przez przedsiębiorstwo czynności, określonych w ust. 1 i taryfa opłat za te czynności.

Zaległe należności z tytułu opłat za czynności, określone w ust. 1, ulegają ściągnięciu w drodze egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych oraz innymi właściwymi ministrami.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.
2 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.
3 Art. 8-a dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.