Organizacja i zadania zakładów opieki zdrowotnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.15.121

Akt utracił moc
Wersja od: 18 maja 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 maja 1982 r.
w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 oraz z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
1. 1
Zakładami służby zdrowia sprawującymi opiekę zdrowotną i udzielającymi niektórych świadczeń z dziedziny opieki społecznej są:
1)
zespoły opieki zdrowotnej dla ogółu ludności, przemysłowe zespoły opieki zdrowotnej oraz zespoły opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
2)
przychodnie rejonowe,
3)
przychodnie przemysłowe przyzakładowe i międzyzakładowe,
4)
przychodnie dla studentów,
5)
ośrodki zdrowia,
6)
przychodnie specjalistyczne,
7)
obwodowe stacje pogotowia ratunkowego,
8)
żłobki,
9)
domy małych dzieci,
10)
szpitale obwodowe (miejskie, dzielnicowe),
11)
wojewódzkie szpitale zespolone,
12)
wojewódzkie szpitale,
13)
specjalistyczne zespoły opieki zdrowotnej,
14)
zespoły wojewódzkich przychodni specjalistycznych,
15)
wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego,
16)
sanatoria,
17)
szpitale kliniczne oraz inne jednostki kliniczne akademii medycznych i jednostek badawczo-rozwojowych.
2.
W sprawowaniu opieki zdrowotnej uczestniczą również na zasadach określonych w rozporządzeniu wojewódzkie zespoły metodyczne opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.
3.
W sprawowaniu opieki zdrowotnej uczestniczą na zasadach uregulowanych odrębnymi przepisami:
1)
stacje sanitarno-epidemiologiczne,
2)
wojewódzkie stacje krwiodawstwa,
3)
domy pomocy społecznej,
4)
zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.
4.
Zakłady wymienione w ust. 1-3 współdziałają w sprawowaniu opieki zdrowotnej, a w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami - również z zakładami służby zdrowia podlegającymi innym ministrom niż Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
 
1.
Zakłady służby zdrowia wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1, których obszar działania obejmuje więcej niż jedną jednostkę podstawowego podziału terytorialnego, zakłady wymienione w § 1 ust. 1 pkt 9 i pkt 11-15 oraz jednostki wymienione w § 1 ust. 2 - są jednostkami organizacyjnymi i budżetowymi tworzonymi przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego na podstawie uchwał wojewódzkich rad narodowych i im podlegają. Zakłady służby zdrowia wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1, których obszar działania pokrywa się z granicami administracyjnymi jednej jednostki podstawowego podziału terytorialnego, są jednostkami organizacyjnymi i budżetowymi tworzonymi przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego na podstawie uchwał rad narodowych stopnia podstawowego i im podlegają.
2.
Zakłady służby zdrowia wymienione w § 1 ust. 1 pkt 2-8 i 10 są jednostkami organizacyjnymi tworzonymi przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej na podstawie uchwał właściwych rad narodowych i im podlegają.
3.
Zakłady określone w ust. 2 mogą wchodzić w skład innych zakładów opieki zdrowotnej.
4.
Zasady tworzenia i prowadzenia jednostek określonych w § 1 ust. 1 pkt 16 i 17 oraz w § 1 ust. 3 regulują odrębne przepisy.
1.
Zadaniem zespołu opieki zdrowotnej dla ogółu ludności jest zapewnienie na obszarze obwodu zapobiegawczo-leczniczego:
1)
opieki zapobiegawczej, a w szczególności:
a)
organizowanie i przeprowadzanie szczepień ochronnych,
b)
przeprowadzanie badań zapobiegawczych ludności,
c)
nadzór nad warunkami środowiska zamieszkania i nauki,
d)
ocena warunków pracy i stanu zdrowia pracowników ze szczególnym uwzględnieniem pracowników zatrudnionych w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,
e)
szerzenie oświaty zdrowotnej,
2)
opieki leczniczej, obejmującej:
a)
świadczenia indywidualne w zakresie podstawowych i innych specjalności - udzielane stosownie do potrzeb w formie opieki zdrowotnej ambulatoryjnej, domowej, doraźnej lub stacjonarnej,
b)
czynne poradnictwo,
c)
świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej i zawodowej,
3)
świadczeń opiekuńczo-wychowawczych, udzielanych przez żłobki i domy małych dzieci,
4)
pełnej oceny potrzeb w zakresie pomocy społecznej i organizowanie zaspokojenia rozeznanych potrzeb,
5)
świadczeń opiekuńczych udzielanych przez dzienne domy pomocy społecznej.
2.
Obwód zapobiegawczo-leczniczy stanowi obszar zamieszkały przez 30-150 tysięcy mieszkańców, który może obejmować jedno lub więcej miast i sąsiednie gminy. Miasta liczące ponad 150 tysięcy mieszkańców mogą stanowić - w zależności od warunków miejscowych - dwa lub więcej obwodów zapobiegawczo-leczniczych. Liczbę obwodów zapobiegawczo-leczniczych i ich obszar działania określa wojewoda.
3.
Świadczenia w zakresie stacjonarnej opieki zdrowotnej dla ludności zamieszkującej na obszarze działania zespołu opieki zdrowotnej nie posiadającego szpitala zapewnia szpital wyznaczony przez wojewodę.
4.
Świadczenia w zakresie pomocy doraźnej na obszarze działania zespołu opieki zdrowotnej nie posiadającego oddziału pomocy doraźnej zapewnia inny oddział pomocy doraźnej wyznaczony przez wojewodę lub wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego.
1.
Zadaniem przemysłowego zespołu opieki zdrowotnej jest zapewnienie opieki zapobiegawczo-leczniczej pracownikom zakładów przemysłowych, w których występują warunki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe.
2.
Przemysłowy zespół opieki zdrowotnej tworzy się na obszarze, na którym ze względu na koncentrację zakładów pracy zachodzi potrzeba wyodrębnienia zakładu przemysłowej służby zdrowia jako samodzielnej jednostki organizacyjnej i budżetowej.
1.
Zadaniem zespołu opieki zdrowotnej dla szkół wyższych jest zapewnienie opieki zapobiegawczo-leczniczej studentom, osobom pobierającym stypendia doktoranckie i habilitacyjne oraz pracownikom szkół wyższych.
2.
Zespół opieki zdrowotnej dla szkół wyższych tworzy się, jeżeli ze względu na skupienie szkół wyższych zachodzi potrzeba wyodrębnienia przychodni akademickiej i innych placówek służby zdrowia przeznaczonych dla studentów jako samodzielnej jednostki organizacyjnej i budżetowej.
Zadaniem przychodni rejonowej jest zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej ludności rejonu lub rejonów obejmujących obszar danego miasta (osiedla), sąsiadujących wsi, a w miarę możliwości również zapewnienie określonych świadczeń w zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej.
Zadaniem przychodni przemysłowej przyzakładowej i międzyzakładowej jest zapewnienie opieki zapobiegawczej i indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych pracownikom zakładów przemysłowych oraz uczniom szkół i internatów prowadzonych przez te zakłady.
Zadaniem przychodni dla studentów jest zapewnienie opieki zapobiegawczo-leczniczej studentom, osobom pobierającym stypendia doktoranckie, habilitacyjne oraz pracownikom szkół wyższych.
Zadaniem ośrodków zdrowia jest zapewnienie opieki zdrowotnej podstawowej ludności obszarów wiejskich.
Zadaniem przychodni specjalistycznych jest zapewnienie opieki zapobiegawczej, uzupełniającej zadania objęte opieką zdrowotną podstawową, udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych oraz konsultacyjnych w poszczególnych specjalnościach (dziedzinach medycyny) w formie opieki ambulatoryjnej, a w miarę potrzeb również w formie opieki domowej.
Zadaniem obwodowych stacji pogotowia ratunkowego jest udzielanie bezzwłocznej pomocy medycznej w miejscu zdarzenia osobom, które uległy wypadkom lub nagle zachorowały, oraz przewozy chorych.
Zadaniem żłobków jest zapewnienie świadczeń opiekuńczo-wychowawczych dzieciom do lat 3.
Zadaniem domów małych dzieci jest zapewnienie świadczeń opiekuńczo-wychowawczych dzieciom do lat 3.
Zadaniem szpitali obwodowych jest zapewnienie opieki zdrowotnej stacjonarnej, udzielanie konsultacji oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
Obszar działania zakładów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2-10 określa terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej.
1. 13
Zadaniem wojewódzkiego szpitala zespolonego jest:
1)
zapewnienie świadczeń uzupełniających opiekę zdrowotną, sprawowaną przez zespoły opieki zdrowotnej, szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia,
2)
udzielanie konsultacji,
3)
prowadzenie działalności metodyczno-organizacyjnej,
4)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych,
5)
organizowanie i kierowanie działalnością pomocy społecznej.
2.
Świadczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 są udzielane w formie opieki ambulatoryjnej lub stacjonarnej, a jeżeli w danym województwie nie została utworzona wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego - również w formie opieki doraźnej.
3.
Świadczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2, jak również świadczenia diagnostyczne i rehabilitacyjne powinny być udostępnione mieszkańcom innych województw, jeżeli na obszarze tych województw nie ma odpowiednich zakładów służby zdrowia.
1.
Zadaniem wojewódzkiego szpitala jest:
1)
zapewnienie świadczeń uzupełniających stacjonarną opiekę zdrowotną, sprawowaną przez zespoły opieki zdrowotnej bądź szpitale,
2)
udzielanie konsultacji,
3)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
2.
Wojewódzki szpital tworzy się jako samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową, jeżeli w danym województwie brak jest warunków do funkcjonowania wojewódzkiego szpitala zespolonego.
Zadaniem specjalistycznego zespołu opieki zdrowotnej jest udzielanie świadczeń i prowadzenie działalności, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-4.
1.
Zadaniem zespołu wojewódzkich przychodni specjalistycznych jest:
1)
udzielanie ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i konsultacyjnych przez przychodnie specjalistyczne, wchodzące w skład zespołu,
2)
prowadzenie działalności metodyczno-organizacyjnej,
3)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
2.
Zespół wojewódzkich przychodni specjalistycznych tworzy się jako samodzielną jednostkę organizacyjną i budżetową, jeżeli w danym województwie brak jest warunków do funkcjonowania wojewódzkiego szpitala zespolonego.
Do zakładów, o których mowa w § 7-9, stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 3.
1.
Zadaniem wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego jest udzielanie bezzwłocznej pomocy medycznej w miejscu zdarzenia osobom, które uległy wypadkom lub nagle zachorowały, oraz przewozy chorych.
2.
Obszar działania wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego określa wojewoda.
Zadaniem szpitali, sanatoriów i innych zakładów nie zespolonych jest udzielanie świadczeń w określonej dziedzinie opieki zdrowotnej dla ludności zamieszkującej na obszarze określonym w trybie przepisów wydanych na podstawie § 15.
1.
Zadaniem szpitala klinicznego w zakresie sprawowania opieki zdrowotnej jest:
1)
udzielanie ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń wysoko specjalistycznych w zakresie uzupełniającym działalność zakładów stopnia wojewódzkiego,
2)
wykonywanie niektórych funkcji wojewódzkiego szpitala zespolonego, szpitala wojewódzkiego lub zespołu opieki zdrowotnej,
3)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników medycznych.
2.
Zadania określone w ust. 1 pkt 1 i 3 szpital kliniczny wykonuje na obszarze dwu lub więcej województw stosownie do zadań wykonywanych przez daną akademię medyczną.
3.
Zakres zadań określonych w ust. 1 pkt 2 ustala porozumienie zawarte między wojewodą a akademią medyczną.
Zadaniem wojewódzkiego zespołu metodycznego opieki zdrowotnej i pomocy społecznej jest:
1)
analizowanie stanu zdrowia, potrzeb zdrowotnych i potrzeb z zakresu pomocy społecznej ludności oraz stopnia ich zaspokojenia,
2)
programowanie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej w województwie oraz sprawowanie kontroli nad organizacją i funkcjonowaniem zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej,
3)
organizowanie i prowadzenie doskonalenia kadr medycznych oraz działalności w zakresie pomocy społecznej,
4)
wykonywanie innych zadań zleconych przez wojewodę.
1. 14
Statuty zakładów opieki zdrowotnej i regulaminy komórek organizacyjnych wchodzących w skład tych zakładów, wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-16, ustala kierownik zakładu opieki zdrowotnej, a zatwierdza organ założycielski.
2. 15
Statut szpitala klinicznego zatwierdza rektor akademii medycznej.
3.
Wojewoda może przekazać właściwemu prezydentowi miasta stopnia podstawowego uprawnienie do zatwierdzenia statutów zespołów opieki zdrowotnej dla ogółu ludności, działających na obszarze danego miasta.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodzie, rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 czerwca 1975 r. w sprawie organizacji i zadań zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 25, poz. 134).
Rozporządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
3 § 51 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
4 § 52 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
5 § 53 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
6 § 54 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
7 § 55 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
8 § 56 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
9 § 57 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
10 § 58 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
11 § 59 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
12 § 510 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
13 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
14 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.
15 § 15 ust. 2:

- zmieniony przez § 7 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.60.312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 maja 1989 r. (Dz.U.89.28.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 1989 r.