Dz.U.2019.2393 t.j.
| Akt obowiązującyUSTAWAz dnia 30 listopada 2016 r.o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym
DZIAŁ I Organizacja Trybunału Konstytucyjnego
Organizacja Trybunału Konstytucyjnego
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Trybunał Konstytucyjny, zwany dalej "Trybunałem", jest organem władzy sądowniczej powołanym w celu wykonywania kompetencji określonych w Konstytucji i ustawach.
Odrębna ustawa określa:
Rozdział 2 Organy Trybunału
Organy Trybunału
Organami Trybunału są:
Rozdział 3 Kancelaria Trybunału oraz Biuro Służby Prawnej Trybunału
Kancelaria Trybunału oraz Biuro Służby Prawnej Trybunału
Oddział 1 Przepisy wspólne
Przepisy wspólne
Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 16 ust. 1, dokonuje Prezes Trybunału lub upoważniona przez niego osoba.
Oddział 2 Kancelaria Trybunału
Kancelaria Trybunału
W zakresie nieuregulowanym w ustawie do pracowników Kancelarii Trybunału stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1915 oraz z 2019 r. poz. 1043 i 1820).
Oddział 3 Biuro Służby Prawnej Trybunału
Biuro Służby Prawnej Trybunału
W zakresie nieuregulowanym w ustawie do pracowników Biura Służby Prawnej Trybunału stosuje się przepisy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2018 r. poz. 577).
DZIAŁ II Postępowanie przed Trybunałem
Postępowanie przed Trybunałem
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o "ustawie", rozumie się przez to także akty normatywne, o których mowa w art. 234 Konstytucji, oraz inne akty normatywne, wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie Konstytucji, które miały moc prawną równą mocy prawnej ustawy.
W zakresie nieuregulowanym w ustawie do postępowania przed Trybunałem stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.).
Rozdział 2 Składy orzekające
Składy orzekające
Rozdział 3 Wyłączenie sędziego Trybunału
Wyłączenie sędziego Trybunału
Rozdział 4 Uczestnicy postępowania
Uczestnicy postępowania
Uczestnikami postępowania przed Trybunałem są:
Rozdział 5 Pisma procesowe
Pisma procesowe
Pismami procesowymi są wnioski, pytania prawne i skargi konstytucyjne, a także inne wnioski i oświadczenia uczestników postępowania, wnoszone do Trybunału w toku postępowania poza rozprawą.
Wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego zawiera:
Wniosek w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz powierzenia Marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zawiera wskazanie okoliczności, które przejściowo uniemożliwiają Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawowanie urzędu oraz uniemożliwiają zawiadomienie o tym Marszałka Sejmu.
Rozdział 6 Koszty postępowania
Koszty postępowania
Rozdział 7 Przebieg postępowania przed Trybunałem
Przebieg postępowania przed Trybunałem
Oddział 1 Wszczęcie postępowania
Wszczęcie postępowania
Oddział 2 Umorzenie postępowania
Umorzenie postępowania
Oddział 3 Wstępna kontrola wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych
Wstępna kontrola wniosków, pytań prawnych i skarg konstytucyjnych
Oddział 4 Rozpoznanie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym
Rozpoznanie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym
Prezes Trybunału przekazuje wnioski, pytania prawne i skargi konstytucyjne, co do których nie zachodzą przeszkody formalne, do rozpoznania przez właściwy skład orzekający.
Orzekając w sprawie zgodności aktu normatywnego lub ratyfikowanej umowy międzynarodowej z Konstytucją, Trybunał bada zarówno treść takiego aktu lub umowy, jak też kompetencję oraz dochowanie trybu wymaganego przepisami prawa do wydania aktu lub do zawarcia i ratyfikacji umowy.
Przewodniczący składu orzekającego wydaje zarządzenia mające na celu właściwe przygotowanie rozprawy. Przewodniczący składu orzekającego może w szczególności:
Wewnętrzny tok postępowania z wnioskami, pytaniami prawnymi i skargami konstytucyjnymi określa regulamin Trybunału.
Rozdział 8 Przepisy szczególne o postępowaniu przed Trybunałem
Przepisy szczególne o postępowaniu przed Trybunałem
Oddział 1 Postępowanie w sprawach skargi konstytucyjnej
Postępowanie w sprawach skargi konstytucyjnej
Do postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej stosuje się przepisy ustawy z odrębnościami wynikającymi z niniejszego oddziału.
Jeżeli skarżący wniósł nadzwyczajny środek zaskarżenia, Trybunał może zawiesić postępowanie do czasu rozpoznania tego środka.
Skarżący może zastrzec w skardze konstytucyjnej nieujawnianie jego danych osobowych w opublikowanym postanowieniu, o którym mowa w art. 61 ust. 4.
Oddział 2 Postępowanie w sprawie zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych
Postępowanie w sprawie zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych
Wniosek w sprawie zgodności z Konstytucją celów partii politycznej, określonych w statucie lub programie, lub działalności partii politycznej, Trybunał rozpoznaje na zasadach i w trybie przewidzianym dla rozpoznawania wniosków w sprawie zgodności aktów normatywnych z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawami.
Pytanie sądu prowadzącego ewidencję partii politycznych w sprawie zgodności z Konstytucją statutu partii politycznej, w zakresie celów partii i zasad działania partii określonych w statucie, Trybunał rozpoznaje na zasadach i w trybie przewidzianych dla pytania prawnego.
Oddział 3 Postępowanie w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego
Postępowanie w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego
Trybunał rozstrzyga spory kompetencyjne, w przypadku gdy:
Oddział 4 Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz powierzenia Marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz powierzenia Marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Rozdział 9 Rozprawy i posiedzenia
Rozprawy i posiedzenia
Trybunał rozpoznaje wniosek, pytanie prawne albo skargę konstytucyjną na rozprawie albo posiedzeniu niejawnym.
Przewodniczący składu orzekającego kieruje rozprawą oraz wydaje zarządzenia niezbędne do utrzymania powagi, spokoju i porządku na rozprawie, a w razie potrzeby stosuje środki przewidziane w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Przewodniczący składu orzekającego zamyka rozprawę, gdy Trybunał uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną.
Rozdział 10 Orzeczenia Trybunału
Orzeczenia Trybunału
Trybunał rozstrzyga sprawę, wydając orzeczenie w formie wyroku lub postanowienia.
Orzeczenie może odnosić się do całego aktu normatywnego albo do poszczególnych jego przepisów.
W sprawach związanych z przygotowaniem rozprawy lub posiedzenia oraz sprawach porządkowych wydawane są zarządzenia.
Orzeczenia ogłoszone w sposób określony w art. 112 doręcza się uczestnikom postępowania niezwłocznie po sporządzeniu uzasadnienia.
DZIAŁ III Przepis końcowy
Przepis końcowy
Ustawa wchodzi w życie w terminie określonym w ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.