Organizacja i tryb działania Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz zasady uczestnictwa w jej pracach ekspertów i przedstawicieli organów, organizacji i instytucji, nie reprezentowanych w Radzie, a także wysokość wynagrodzenia członków Rady oraz ekspertów i innych osób nie będących członkami Rady za udział w posiedzeniach Rady.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.99.633

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 27 lipca 1998 r.
w sprawie organizacji i trybu działania Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz zasad uczestnictwa w jej pracach ekspertów i przedstawicieli organów, organizacji i instytucji, nie reprezentowanych w Radzie, a także wysokości wynagrodzenia członków Rady oraz ekspertów i innych osób nie będących członkami Rady za udział w posiedzeniach Rady.

Na podstawie art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082) zarządza się, co następuje:
Pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwanej dalej "Radą", zwołuje Pełnomocnik do Spraw Osób Niepełnosprawnych w terminie 21 dni od dnia powołania Rady.
1.
Rada na pierwszym posiedzeniu wybiera pięcioosobowe Prezydium w składzie: 3 przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz po jednym przedstawicielu administracji rządowej i samorządu terytorialnego.
2.
Prezydium wybiera na pierwszym posiedzeniu przewodniczącego Rady spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przedstawiciel samorządu terytorialnego pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady, a przedstawiciel organu administracji rządowej pełni funkcję sekretarza Rady.
3.
Po upływie połowy kadencji Rady przedstawiciel samorządu terytorialnego pełni funkcję przewodniczącego Rady, a dotychczasowy jej przewodniczący pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady.
4.
W przypadku odwołania członka Prezydium Rady w czasie trwania kadencji Rady, Rada uzupełnia, w drodze wyboru, skład Prezydium, o którym mowa w ust. 1, a przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Pracami Rady kieruje przewodniczący Rady.
2.
Przewodniczący Rady reprezentuje Radę na zewnątrz.
3.
Do zadań przewodniczącego Rady należy w szczególności:
1)
ustalanie przedmiotu i terminu posiedzeń Rady,
2)
zawiadamianie o terminie posiedzenia Rady,
3)
przewodniczenie posiedzeniom Rady,
4)
zapraszanie na posiedzenia Rady ekspertów oraz przedstawicieli organów, organizacji i instytucji nie reprezentowanych w Radzie,
5)
inicjowanie i organizowanie prac Rady.
4.
Przewodniczącego, w razie jego nieobecności, zastępuje wiceprzewodniczący.
1.
Rada może powoływać stałe lub doraźne zespoły problemowe w celu opracowania projektu opinii lub stanowiska Rady w określonych sprawach.
2.
Rada może powoływać stały lub doraźny zespół ekspertów.
Przewodniczący Rady jest obowiązany wyznaczyć termin posiedzenia Rady w okresie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku w tej sprawie.
1.
Rada wyraża opinię lub zajmuje stanowisko w formie uchwały w sprawach należących do jej kompetencji.
2.
Głosowanie jest jawne. Na umotywowany wniosek członka Rady Rada może zarządzić głosowanie tajne.
1.
Uchwała może być podjęta, jeśli na posiedzeniu obecnych jest co najmniej 14 członków Rady, w tym jej przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów członków Rady obecnych na posiedzeniu. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego posiedzenia Rady.
Z posiedzenia Rady sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący posiedzenia Rady, sekretarz Rady oraz protokolant.
1.
Członkowie Rady, eksperci i zaproszone do uczestnictwa w posiedzeniu Rady inne osoby nie będące członkami Rady otrzymują za udział w posiedzeniach Rady w okresie miesiąca kalendarzowego, bez względu na liczbę posiedzeń, wynagrodzenie w wysokości stanowiącej iloczyn najniższego wynagrodzenia pracowników i współczynnika 0,5.
2.
Członkom Rady przysługują diety i inne należności z tytułu podróży służbowych związanych z wykonywaniem zadań członka Rady - na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.