Rozdział 9 - Ustalenie listy kandydatów na posłów. - Ordynacja wyborcza do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.319

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  IX.

Ustalenie listy kandydatów na posłów.

Listę kandydatów na posłów ustala w każdym okręgu wyborczym zgromadzenie okręgowe.

(1)
Zgromadzenie okręgowe składa się:
a)
z okręgowego komisarza wyborczego, jako przewodniczącego;
b)
z delegatów samorządu terytorialnego, wybranych:

przez rady powiatowe - po jednym delegacie na 20.000 mieszkańców danego powiatu;

przez rady gminne - po dwóch delegatów na gminę, liczącą powyżej 6.000 mieszkańców, a po jednym delegacie w pozostałych gminach;

przez rady miejskie - po jednym delegacie na 4.000 mieszkańców miasta, wydzielonego z powiatowego związku samorządowego, a na 6.000 mieszkańców w pozostałych miastach;

c)
z delegatów samorządu gospodarczego i organizacyj zawodowych, wybranych:

przez Izbę Rolniczą - po jednym delegacie na dwóch delegatów rad powiatowych, wchodzących w skład danego zgromadzenia okręgowego;

przez Izbę Przemysłowo-Handlową - po jednym delegacie na 500 wyborców do Izby, zamieszkałych na obszarze okręgu;

przez Izbę Rzemieślniczą - po jednym delegacie na 500 wyborców do Izby, zamieszkałych na obszarze okręgu;

przez organizacje zawodowe pracowników fizycznych - po jednym delegacie na dwóch delegatów rad miejskich oraz rad gminnych w gminach, utworzonych z osad przemysłowych;

przez organizacje zawodowe pracowników umysłowych - po jednym delegacie na dwóch delegatów pracowników fizycznych.

(2)
Przy ustalaniu liczby delegatów do zgromadzenia okręgowego każde rozpoczęte 20.000, 6.000, 4.000, 500 bądź 2 liczy się za pełne.
(3)
W okręgach wyborczych, liczących ponad 75.000 ludności miejskiej, w skład zgromadzenia okręgowego wchodzą nadto:
a)
delegaci samorządu zawodowego, wybrani: przez Izbę Lekarską - po trzech na okrąg, przez Izbę Adwokacką-po dwóch na okrąg,

przez Izbę Notarjalną - po jednym na okrąg;

b)
delegaci zrzeszeń technicznych - po trzech na okrąg;
c)
delegatki organizacyj kobiecych - po pięć na okrąg;

w okręgach zaś, na których obszarze znajduje się szkoła akademicka,

d)
delegaci szkół akademickich - po trzech delegatów na szkołę wielowydziałową i po jednym delegacie na szkołę jednowydziałową.
(1)
W skład zgromadzenia okręgowego wchodzą pozatem delegaci, zgłoszeni po jednym przez co najmniej 500 wyborców, zamieszkałych w okręgu wyborczym.
(2)
Zgłoszenie składa się na piśmie na ręce przewodniczącego zgromadzenia okręgowego nie później niż 20 dnia po zarządzeniu wyborów.
(3)
Podpisujący zgłoszenie podadzą obok imienia i nazwiska swój wiek, zawód i adres.
(4)
Podpisy na zgłoszeniu mają być poświadczone przez notarjusza.
(5)
Wyborca może podpisać tylko jedno zgłoszenie pod rygorem nieważności podpisanych przezeń zgłoszeń.
(6)
Zgłoszenie zawierać będzie oświadczenie podpisujących, że nie złożyli podpisu pod innem zgłoszeniem i że znane są im skutki niezgodnego z prawdą oświadczenia.
(7)
Kto składa niezgodne z prawdą oświadczenie o niezłożeniu podpisu pod innem zgłoszeniem, podlega karze, jak za fałszywe zeznanie.

Delegatem do zgromadzenia okręgowego może być tylko wyborca do Sejmu, zamieszkały w okręgu wyborczym co najmniej rok przed zarządzeniem wyborów do Sejmu.

(1)
Wybory do zgromadzenia okręgowego zarządza wojewoda, oznaczając jednocześnie terminy zebrania się organów, mających dokonać wyboru delegatów, w ten sposób, aby wybory do zgromadzenia okręgowego zostały ukończone nie później niż 20 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
(2)
Przepisy szczegółowe o wyborach do zgromadzenia okręgowego zawierać będzie regulamin, wydany przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Zarządzenie wyborów do zgromadzenia okręgowego może być w trybie nadzoru uchylone w całości lub w części przez Generalnego Komisarza Wyborczego w ciągu trzech dni po ogłoszeniu; nadto Generalny Komisarz Wyborczy może w tymże terminie nakazać uzupełnić to zarządzenie, jeżeli pominięto w niem organa, uprawnione do wyboru delegatów.

Przewodniczący organów, dokonywających wyboru delegatów, prześlą przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej oraz okręgowemu komisarzowi wyborczemu odpisy protokółów z wyboru delegatów do zgromadzenia okręgowego nie później niż 21 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.

(1)
Nadzór nad wyborami do zgromadzenia okręgowego sprawuje przewodniczący okręgowej komisji wyborczej, który z tego tytułu nie później niż 25 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu może unieważnić wybór delegata do zgromadzenia okręgowego, jeżeli wybór ten został dokonany niezgodnie z prawem, zarządzając jednocześnie wybory uzupełniające.
(2)
Zarządzenia przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej, wydane w trybie niniejszego artykułu, nie ulegają zaskarżeniu oddzielnie od protestu przeciwko wyborom.
(1)
Zgromadzenie okręgowe zbierze się w 30 dniu po zarządzeniu wyborów do Sejmu celem ustalenia listy kandydatów na posłów.
(2)
Lista ma zawierać co najmniej czterech kandydatów.
(3)
Uchwały zgromadzenia okręgowego, przewidziane ustawą niniejszą, są ważne bez względu na ilość obecnych delegatów.
(4)
Wszelkie obrady są niedopuszczalne, a uchwały, nieprzewidziane ustawą niniejszą - z mocy samego prawa nieważne.
(1)
Po otwarciu zgromadzenia okręgowego przewodniczący powoła z pośród obecnych delegatów trzech sekretarzy, poczem wezwie obecnych do zgłaszania kandydatów na posłów.
(2)
Prawo zgłaszania kandydatów na posłów służy, każdemu uczestnikowi zgromadzenia okręgowego, nie wyłączając przewodniczącego.

Przewodniczący zgromadzenia okręgowego ustali na podstawie oświadczeń uczestników zgromadzenia wykaz zgłoszonych kandydatów na posłów, poczem, jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów przewyższa czterech, zarządzi głosowanie.

(1)
Po zarządzeniu głosowania jeden z sekretarzy odczytuje spis delegatów, którzy, podchodząc do prezydjum, składają głosy.
(2)
Karty do głosowania zawierać mogą imiona i nazwiska najwyżej czterech z pośród zgłoszonych kandydatów na posłów.
(3)
Karty wypełnione niezgodnie z przepisem ustępu poprzedzającego są nieważne.
(1)
Po zamknięciu głosowania sekretarze obliczą głosy.
(2)
Wynik głosowania przewodniczący poda zgromadzeniu do wiadomości,
(1)
Z pośród zgłoszonych kandydatów na posłów zostaną wpisani na listę:
a)
wszyscy zgłoszeni kandydaci, jeżeli liczba ich nie przewyższa czterech, albo
b)
gdyby liczba ich przewyższała czterech, ci z pośród zgłoszonych kandydatów, którzy uzyskali głosy co najmniej 1/4 głosujących w zgromadzeniu okręgowem; przy ustalaniu liczby głosujących za podstawę bierze się tylko karty ważne.
(2)
Jeżeli w pierwszem głosowaniu co najmniej czterech kandydatów nie uzyska głosów 1/4 głosujących - głosowanie jest nieważne; w tym przypadku przewodniczący zgromadzenia zarządzi ponowne zgłaszanie kandydatów na posłów i powtórne głosowanie.
(3)
Jeżeli drugie głosowanie nie da również wyniku, przewodniczący zgromadzenia zarządzi głosowanie ściślejsze, skreślając jednocześnie z wykazu zgłoszonych kandydatów na posłów osoby, które w drugiem głosowaniu otrzymały najmniejsze ilości głosów, w ten sposób, żeby liczba zgłoszonych kandydatów nie była wyższa od dwunastu; głosowanie ściślejsze jest ostateczne, przyczem na listę będą wpisani w tym przypadku czterej zgłoszeni kandydaci na posłów, którzy otrzymali w głosowaniu ściślejszem największe ilości głosów; w razie jednak, gdyby czwarty zkolei kandydat otrzymał równą ilość głosów z następnym lub z następnymi kandydatami, należy wpisać na listę również i tych ostatnich.

Gdyby liczba kandydatów na posłów, wpisanych na listę, była niższa od ośmiu, zgromadzenie okręgowe po ukończeniu czynności, przewidzianych w artykule poprzedzającym, przystąpi niezwłocznie do ustalenia listy zastępców kandydatów na posłów w trybie, określonym dla ustalenia listy kandydatów na posłów.

(1)
Lista kandydatów na posłów, ustalona przez zgromadzenie okręgowe, zawierać ma nazwiska, imiona, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydatów.
(2)
O kolejności umieszczenia kandydatów na liście rozstrzyga przewaga głosów, a w razie równości głosów - los, wyciągnięty przez przewodniczącego zgromadzenia.
(3)
Przepisy niniejszego artykułu stosuje się odpowiednio do listy zastępców kandydatów na posłów.
(1)
Z przebiegu zgromadzenia okręgowego sporządza się protokół.
(2)
Protokół zatwierdza zgromadzenie okręgowe zwykłą większością głosów.
(3)
Każdy delegat może zgłosić sprostowanie do protokółu; nad zgłoszonemi sprostowaniami zgromadzenie głosuje bez dyskusji.
(4)
Protokół zgromadzenia podpisują przewodniczący i sekretarze.
(5)
Do protokółu dołączona będzie lista kandydatów na posłów i lista zastępców kandydatów.

Po zatwierdzeniu protokółu przewodniczący zamknie posiedzenie zgromadzenia okręgowego, przesyłając niezwłocznie odpisy protokółu wraz z załącznikami Generalnemu Komisarzowi Wyborczemu i przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej oraz zawiadamiając kandydatów na posłów o wpisaniu ich na listę.

(1)
Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym.
(2)
Kandydat na posła obowiązany jest, pod rygorem skreślenia go z listy, przesłać do właściwej komisji okręgowej nie później niż 35 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu oświadczenie, przez siebie podpisane, że zgadza się na kandydowanie w danym okręgu wyborczym.