Ordynacja wyborcza do izb rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.10.44

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1963 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 7 lutego 1957 r.
w sprawie ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 1956 r. o izbach rzemieślniczych i Związku Izb Rzemieślniczych (Dz. U. Nr 41, poz. 190) zarządza się, co następuje:
1.
Wyboru radców izby i ich zastępców dokonuje okręgowe zgromadzenie wyborcze, złożone z delegatów wybranych przez walne zgromadzenia cechów.
2.
Liczbę delegatów na okręgowe zgromadzenia wyborcze w okręgach poszczególnych izb rzemieślniczych ustala Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła na wniosek właściwej izby rzemieślniczej.
3.
Liczbę delegatów poszczególnych cechów na okręgowe zgromadzenie wyborcze ustala izba rzemieślnicza dzieląc ustaloną w myśl ust. 2 liczbę delegatów proporcjonalnie do ilości rzemieślników zrzeszonych w poszczególnych cechach działających w okręgu izby rzemieślniczej.
1.
Delegaci na okręgowe zgromadzenie wyborcze wybierani są na walnych zgromadzeniach cechów, zwoływanych przez zarządy cechów na wniosek izby rzemieślniczej.
2.
Wybory delegatów odbywają się w głosowaniu tajnym spośród kandydatów zgłoszonych przez uczestników walnego zgromadzenia cechu.
3.
Kandydaci, którzy w wyniku głosowania otrzymają największą liczbę głosów, uzyskują mandaty delegatów cechu na okręgowe zgromadzenie wyborcze.
1.
Wybory delegatów na okręgowe zgromadzenie wyborcze powinny się odbyć najpóźniej na 28 dni przed terminem wyborów radców izby i ich zastępców.
2.
Zarządy cechów w terminie trzech dni od dokonania wyboru delegatów na okręgowe zgromadzenie wyborcze sporządzają i wysyłają do okręgowej komisji wyborczej imienne listy wybranych delegatów, podając równocześnie ich adresy.
1.
W celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów radców izby i ich zastępców Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła powołuje na wniosek izby rzemieślniczej okręgową komisję wyborczą w składzie pięciu osób.
2.
Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego.
3.
Siedzibą komisji jest siedziba izby rzemieślniczej.
Prawo zgłaszania kandydatów na radców izby i ich zastępców przysługuje izbie rzemieślniczej, cechom i rzemieślnikom.
1.
Kandydatów zgłasza się do okręgowej komisji wyborczej najpóźniej na 25 dni przed terminem wyborów. Lista kandydatów może obejmować:
1)
łącznie nazwiska kandydatów na radców izby i na ich zastępców albo
2)
w pierwszej części nazwiska kandydatów na radców izby, a w drugiej części nazwiska kandydatów na ich zastępców.

Liczba kandydatów na liście powinna przewyższać liczbę radców i ich zastępców określoną w statucie izby, nie więcej jednak niż o dwie trzecie.

2.
W izbach rzemieślniczych obejmujących teren województwa i miasta wyłączonego z województwa lista kandydatów na radców izby i kandydatów na ich zastępców składa się z dwóch grup; w pierwszej grupie zamieszcza się kandydatów z terenu województwa, a w drugiej - kandydatów z terenu miasta wyłączonego z województwa.
1.
Lista powinna być podpisana przez:
1)
zarząd w imieniu izby rzemieślniczej,
2)
zarządy co najmniej trzech cechów lub
3)
co najmniej 300 rzemieślników z okręgu danej izby rzemieślniczej.
2.
Równocześnie ze zgłoszeniem listy kandydatów należy podać adres, na który ma być przesyłana korespondencja w sprawach dotyczących danej listy.
1.
Do zgłoszonej listy należy dołączyć pisemne oświadczenia kandydatów, że zgadzają się kandydować. Kandydować wolno tylko z jednej listy.
2.
W zgłoszonej liście należy podać nazwisko i imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydata. Nazwiska zgłoszonych kandydatów powinny być oznaczone kolejnymi numerami.
3.
Rzemieślnicy podpisujący zgłoszenie listy kandydatów powinni podać obok czytelnego podpisu swój zawód i miejsce zamieszkania.
4.
Zgłaszający listę mogą równocześnie zgłosić męża zaufania listy, który jest uprawniony do obecności w czasie obliczania głosów przez komisję wyborczą.
Kandydat nie może wchodzić w skład okręgowej komisji wyborczej.
1.
Okręgowa komisja wyborcza bada, czy zgłoszona lista odpowiada przepisom, a o dostrzeżonych wadach niezwłocznie zawiadamia zgłaszających listę. Jeżeli wykazane wady nie zostaną usunięte w ciągu 7 dni po upływie terminu do zgłoszenia listy, okręgowa komisja wyborcza stwierdza nieważność zgłoszenia listy.
2.
Decyzję w sprawie nieważności zgłoszenia listy wysyła się listem poleconym najpóźniej w dniu następnym po jej powzięciu. Decyzja ta może być zaskarżona w ciągu trzech dni od dnia doręczenia do Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Jeżeli zgłoszenie listy nastąpiło zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, okręgowa komisja wyborcza zarejestruje listę sporządzając protokół przyjęcia zgłoszenia listy.
Po otrzymaniu z cechów list wybranych delegatów na okręgowe zgromadzenie wyborcze komisja sporządza urzędowy spis delegatów i zawiadamia ich o dniu, godzinie i miejscu okręgowego zgromadzenia wyborczego listami poleconymi, wysłanymi co najmniej na 14 dni przed terminem głosowania.
Okręgowa komisja wyborcza przygotowuje na okręgowe zgromadzenie wyborcze karty do głosowana i koperty.
Karta do głosowania zawiera nazwiska i imiona kandydatów na radców i ich zastępców z każdej zarejestrowanej listy według kolejności zgłoszenia list. Karta do głosowania powinna być odbita pismem maszynowym czytelnie i zawierać treść tylko po jednej stronie oraz powinna być upatrzona pieczęcią izby rzemieślniczej. W izbach rzemieślniczych obejmujących teren województwa i miasta wyłączonego z województwa, na kartach do głosowania nazwiska kandydatów zamieszczone są w dwóch grupach, w pierwszej grupie zamieszcza się kandydatów z terenu województwa, a w drugiej - kandydatów z terenu miasta wyłączonego z województwa.
Przewodnictwo okręgowego zgromadzenia wyborczego sprawuje przewodniczący okręgowej komisji wyborczej przy pomocy członków komisji.
1.
O godzinie wyznaczonej na rozpoczęcie wyborów przewodniczący komisji objaśnia o sposobie głosowania. Delegaci otrzymują karty do głosowania wraz z kopertami. Wydanie karty odnotowuje się na spisie delegatów.
2.
Rozdanie kart do głosowania następuje według spisu delegatów i po sprawdzeniu ich tożsamości.
Przed rozpoczęciem głosowania komisja wyborcza sprawdza, czy urna jest pusta.
1.
Głosowanie jest tajne.
2. 3
Delegat głosuje na kandydatów na radców i ich zastępców niezależnie od tego, na której liście są zamieszczeni, przez podkreślenie nazwisk tych kandydatów, na których oddaje głos. Jeżeli zostanie podkreślone więcej nazwisk kandydatów na radców i ich zastępców niż przypada do wyboru zgodnie ze statutem izby - głos uważa się za oddany na tych kandydatów, których podkreślone nazwiska figurują w pierwszej kolejności, uwzględniając kolejność rozmieszczenia na karcie do głosowania list i nazwisk kandydatów na tych listach. W izbach rzemieślniczych obejmujących teren województwa i miasta wyłączonego z województwa zasady te stosuje się odrębnie do każdej grupy kandydatów.
3.
Delegat wkłada kartę do głosowania do koperty i w obecności komisji wrzuca kopertę do urny.
Po zakończeniu głosowania okręgowa komisja wyborcza w obecności mężów zaufania poszczególnych list otwiera urnę wyborczą, po czym liczy znajdujące się w niej karty do głosowania. Jeżeli liczba kart w urnie jest różna od liczby kart wydanych - komisja wskazuje w protokole przypuszczalną przyczynę tej różnicy.
Nieważne są karty do głosowania:
1)
inne aniżeli zostały wydane,
2)
nie opatrzone pieczęcią izby rzemieślniczej.
Po ustaleniu liczby kart do głosowania komisja wyborcza przystępuje do obliczenia liczby głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów.
1.
Jeżeli lista obejmuje łącznie nazwiska kandydatów na radców izby i ich zastępców, za wybranych na radców w ilości wynikającej ze statutu izby uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali w kolejności największą liczbę głosów, a za wybranych na zastępców radców - tych kandydatów, którzy w kolejności, poza kandydatami wybranymi na radców, uzyskali największą liczbę głosów.
2.
Jeżeli lista obejmuje odrębnie nazwiska kandydatów na radców izby i kandydatów na ich zastępców, za wybranych uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów w poszczególnych częściach listy.
1.
Okręgowa komisja wyborcza po zakończeniu głosowania sporządza protokół głosowania, który powinien zawierać:
1)
miejsce, datę oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia głosowania,
2)
liczbę uprawnionych do głosowania delegatów,
3)
liczbę wydanych kart do głosowania,
4)
liczbę oddanych kart do głosowania,
5)
liczbę oddanych kart do głosowania, które uznano za nieważne,
6)
liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
7) 5
ustalenie imion, nazwisk, zawodu i miejsca zamieszkania wybranych radców i ich zastępców w kolejności według największej liczby uzyskanych głosów. Jeżeli karta do głosowania zawierała podział kandydatów na grupy, dane te podaje się odrębnie dla każdej grupy kandydatów.
2.
Protokół spisuje się w dwu egzemplarzach, z których - po podpisaniu przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji wyborczej - jeden egzemplarz zatrzymuje przewodniczący komisji celem ogłoszenia wyników wyborów, a drugi wraz z kartami do głosowania, spisem delegatów i innymi aktami przesyła się bezzwłocznie do izby rzemieślniczej celem przechowania.
Wyniki głosowania ogłasza zgromadzeniu przewodniczący okręgowej komisji wyborczej bezzwłocznie po sporządzeniu i podpisaniu protokołu przez komisję wyborczą.
1.
Zarzuty przeciwko ważności wyborów mogą wnosić za pośrednictwem okręgowej komisji wyborczej do Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów.
2.
Jeżeli Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła nie unieważni wyborów w ciągu miesiąca od dnia ich odbycia, wybory uprawomocniają się.
Po uprawomocnieniu się wyborów okręgowa komisja wyborcza wywiesza w lokalu izby rzemieślniczej listę wybranych radców i ich zastępców oraz wydaje im zaświadczenia o wyborze.
1.
Wydatki związane z przeprowadzeniem wyborów ponosi izba rzemieślnicza.
2.
Przewodniczący i członkowie komisji wyborczych oraz delegaci nie otrzymują za swe czynności wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów podróży i diety, jeśli mieszkają poza miejscem urzędowania komisji, w wysokości ustalonej dla pracowników izby rzemieślniczej.
Traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 10 października 1955 r. w sprawie ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 41, poz. 251).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 18 stycznia 1960 r. (Dz.U.60.4.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1960 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 26 kwietnia 1963 r. (Dz.U.63.21.112) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1963 r.

2 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 18 stycznia 1960 r. (Dz.U.60.4.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1960 r.
3 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 18 stycznia 1960 r. (Dz.U.60.4.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1960 r.
4 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 26 kwietnia 1963 r. (Dz.U.63.21.112) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1963 r.
5 § 23 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 18 stycznia 1960 r. (Dz.U.60.4.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1960 r.