Art. 77b. - [Forma zwrotu nadpłaty podatku] - Ordynacja podatkowa.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.2383 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 6 listopada 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 77b. [Forma zwrotu nadpłaty podatku]
§ 1.
Zwrot nadpłaty następuje:1)
w przypadku gdy podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wyłącznie na ten rachunek wskazany przez podatnika, płatnika lub inkasenta;2)
w przypadku gdy podatnik mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, płatnik lub inkasent nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej podatnika, płatnika lub inkasenta albo przekazem pocztowym, chyba że podatnik, płatnik lub inkasent zażądają zwrotu nadpłaty w kasie;3)
w przypadku gdy podatnik mający miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wyłącznie na wskazany rachunek bankowy podatnika.§ 2.
Za dzień zwrotu nadpłaty uważa się dzień:1)
obciążenia rachunku bankowego organu podatkowego na podstawie polecenia przelewu;2)
nadania przekazu pocztowego;3)
wypłacenia kwoty nadpłaty przez organ podatkowy lub postawienia nadpłaty do dyspozycji podatnika w kasie.§ 3.
Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona, podlega zwrotowi w kasie.§ 4.
Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.§ 5.
Przepisy § 1-4 stosuje się odpowiednio do:1)
następców prawnych i osób trzecich;2)
osób, które były wspólnikami spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki;3)
spółek, które tworzyły podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w chwili utraty przez tę podatkową grupę kapitałową statusu podatnika;4)
przedstawiciela grupy VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, po utracie przez tę grupę statusu podatnika.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
- Czy urząd słusznie naliczył odsetki od kwoty zobowiązania skoro kwota ta wraz ze złożeniem korekty nie uległa zmianie?
- Jaką formę odpowiedzi ma przyjąć organ podatkowy na wniosek o nadpłatę podatnika, który nie wskazał numeru konta do zwrotu nadpłaconego podatku?
- Jak należy zrozumieć przepis dotyczący formy zwrotu nadpłaty podatku dla podatników, płatników lub inkasentów, którzy nie posiadają rachunku bankowego?
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (526)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (521)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4)
- 0111-KDIB1-3.4010.512.2020.1.IM, Rozliczenie nadpłaty w podatku od nieruchomości. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- SPS-023-11416/09, Procedury i terminy obowiązujące urzędy skarbowe w związku ze zwrotami nadwyżek podatku naliczonego nad należnym. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Finansów
- Zwrot nadpłaty podatku na aktualny numer rachunku bankowego - Pismo wydane przez: Ministerstwo Finansów