Art. 70. - [Przedawnienie zobowiązania podatkowego] - Ordynacja podatkowa.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2651 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 22 maja 2023 r. do: 30 czerwca 2023 r.
Art. 70. [Przedawnienie zobowiązania podatkowego]
§ 1.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.§ 1a.
Zobowiązanie podatkowe podatnika podatku dochodowego od osób prawnych powstałe w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca:1)
roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności tego ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków, od dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku lub od dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych;2)
roku kalendarzowego, w którym:a)
zysk został wypłacony na rzecz udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników albob)
zysk został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom lub wspólnikom - w przypadku gdy zysk w całości albo w części został wypłacony w formie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, alboc)
zysk został przeznaczony na pokrycie straty z lat ubiegłych;3)
roku kalendarzowego:a)
w którym upłynął termin płatności tego ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto albob)
następującego po roku podatkowym, w którym podatnik zakończył opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek - w przypadku gdy ten ryczałt od dochodu z tytułu zysku netto został zapłacony jednorazowo w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, alboc)
następującego po roku podatkowym, w którym upłynął termin płatności tego ryczałtu - w przypadku, o którym mowa w art. 28t ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.§ 2.
Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:1)
od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej;2)
od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.§ 3.
Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.§ 3a.
Jeżeli ogłoszenie upadłości, o którym mowa w § 3, nastąpiło przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.§ 4.
Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.§ 5.
(uchylony).§ 6.
Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem:1)
wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania;2)
wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania;3)
wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa;4)
doręczenia postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia, o którym mowa w art. 33d § 2, lub doręczenia zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;5)
doręczenia zawiadomienia o przystąpieniu do zabezpieczenia w przypadkach określonych w art. 32a § 3 i art. 35 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479, 1301, 1692, 1967, 2127 i 2180);6)
wystąpienia przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, na wniosek strony, o którym mowa w art. 119h § 2, o opinię Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, zwanej dalej "Radą", co do zasadności zastosowania art. 119a lub środków ograniczających umowne korzyści.§ 7.
Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się, a po zawieszeniu biegnie dalej, od dnia następującego po dniu:1)
prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe;2)
doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego, ze stwierdzeniem jego prawomocności;3)
uprawomocnienia się orzeczenia sądu powszechnego w sprawie ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa;4)
wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu;5)
zakończenia postępowania zabezpieczającego w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;6)
doręczenia stronie opinii Rady wydanej po wystąpieniu przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, na wniosek strony, o którym mowa w art. 119h § 2, co do zasadności zastosowania art. 119a lub środków ograniczających umowne korzyści, lub po dniu upływu terminu na wydanie tej opinii.§ 8.
Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (403)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (403)
- Czy można skorygować deklarację na podatek od nieruchomości za 5 lat wstecz, z powodu zmniejszenia udziału w częściach wspólnych?
- Jaki jest termin przechowywania przez podmiot korzystający ze środowiska wykazów zawierających wykorzystane do ustalenia wysokości opłat informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat?
- Jaki jest termin rozliczenia straty po przejściu na CIT estoński?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (3)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (3)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (23600)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (81)
- 0114-KDIP1-2.4012.353.2022.2.RM, Przedawnienie podatku należnego jako wyłączające odliczenie podatku naliczonego - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0114-KDIP4-2.4012.13.2022.2.KS, Zwrot VAT na rzecz gminy w związku ze zwrotem kwot na rzecz mieszkańców gminy - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0111-KDIB2-1.4010.469.2021.1.AT, Przedawnienie przychodu z tytułu zasiedzenia - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (146)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (10)
Komentarze liczba obiektów na liście: (7)
Artykuły liczba obiektów na liście: (36)
- Przedawnienie możliwości ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek podziału lub uzbrojenia nieruchomości po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami z 2017 r.
- Nowelizacja art. 16a Kodeksu karnego skarbowego wynikająca z Polskiego Ładu
- Konsekwencje uchwały NSA z 24.05.2021 r., I FPS 1/21, w orzecznictwie sądów administracyjnych
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (16)
- Termin przedawnienia decyzji o odpowiedzialności podatkowej spadkobiercy
- Sztuczne wszczynanie postępowania karnego wobec podatnika w celu zapobiegnięcia przedawnieniu
- Umorzenie postępowania egzekucyjnego w administracji a uchylenie skutków prawnych podjętych czynności egzekucyjnych, w tym skutku w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania
Omówienia liczba obiektów na liście: (15)
- Większa staranność oddali zarzut instrumentalnego wykorzystania zawieszenia terminu przedawnienia
- Wpływ przepisów specjalnych ustaw przeciwpandemicznych na przedawnienie zobowiązań podatkowych. Omówienie do postanowienia SKO z dnia 19 stycznia 2021 r., SKO.FP/41.4/617/2020/15319
- Możliwość wzruszenia okresów zamkniętych w VAT. Omówienie wyroku TS z dnia 2 lipca 2020 r., C-835/18 (Terracult)
Poradniki liczba obiektów na liście: (3)
- Zagubienie, zniszczenie i inne przyczyny braku faktury – praktyczne wskazówki na gruncie podatków i rachunkowości
- Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z postępowaniem karnym skarbowym – na przykładach
- Przedawnienie jako jeden ze sposobów na wygaśnięcie zobowiązania podatkowego na przykładach