Art. 52. - [Należności podlegające zwrotowi bez wezwania organu podatkowego] - Ordynacja podatkowa.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2651 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 19 września 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 52. [Należności podlegające zwrotowi bez wezwania organu podatkowego]
§ 1.
Zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega uprzednio zwrócona przez organ podatkowy lub zaliczona na poczet zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę albo bieżących zobowiązań podatkowych, wraz z oprocentowaniem:1)
nadpłata lub zwrot podatku wykazane nienależnie lub w wysokości większej od należnej, ujęte w deklaracji lub we wniosku o zwrot podatku w rozumieniu przepisów rozdziału 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub rozdziału 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;2)
nadpłata lub zwrot podatku:a)
określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,b)
stwierdzone na wniosek w trybie art. 75 § 4 albo przepisów rozdziału 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub rozdziału 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,c)
wykazane dodatkowo, w korekcie deklaracji dokonanej w trybie art. 274, nienależnie lub w wysokości większej od należnej.§ 2.
W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, kwoty podlegające zwrotowi traktuje się jako zaległości podatkowe.§ 3.
W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2, w razie niedokonania zwrotu w terminie 30 dni, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa obowiązek zwrotu w terminie 30 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Po upływie tego terminu kwotę podlegającą zwrotowi traktuje się jako zaległość podatkową.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (39)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (39)
- Czy spadkobierca podatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odpowiada za zaległości podatkowe w tej opłacie?
- Kto jest odpowiedzialny za opłacenie zaległego podatku od środków transportowych, po likwidacji spółki z o.o., która leasingowała naczepę?
- Jak obliczyć odsetki za zaległości podatkowe po złożeniu korekty JPK_V7 oraz zwrocie naliczonego VAT-u w sytuacji opisanej w pytaniu?
Procedury liczba obiektów na liście: (4)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1756)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (5)
- 0115-KDIT2.4011.354.2021.1.MD, Konsekwencje rezygnacji z ulgi na dziecko - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- PK4.8022.45.2015, Wyjaśnienia MF w związku z wejściem nowelizacji Ordynacji podatkowej. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Finansów
- DG-415-285-7/07, Czy nienależnie otrzymany zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych na rachunek bankowy podatnika jest zaległością podatkową? - Pismo wydane przez: Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim