Art. 12. - [Termin w Ordynacji podatkowej] - Ordynacja podatkowa.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2651 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 marca 2023 r. do: 31 marca 2023 r.
Art. 12. [Termin w Ordynacji podatkowej]
§ 1.
Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.§ 2.
Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu.§ 3.
Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.§ 4.
Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień.§ 5.
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.§ 6.
Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:1)
wysłane na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569 i 1002), zwany dalej "adresem do doręczeń elektronicznych", do organu podatkowego, a nadawca otrzymał dowód otrzymania, o którym mowa w art. 41 tej ustawy;2)
nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;3)
złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;4)
złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;5)
złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (63)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (63)
- Kiedy należy dokonać wyksięgowania należności, zobowiązań z ksiąg rachunkowych?
- Jakich księgowań i kiedy należy dokonać w związku z przedawnieniem zaległości?
- Jak dokonać przypisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdy w wyniku złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na terenie danej gminy ubywa mieszkaniec lub przybywa nowy mieszkaniec?
Procedury liczba obiektów na liście: (2)
Procedury liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2144)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (10)
- 0114-KDIP4-2.4012.866.2021.2.AS, Ulga na złe długi w VAT - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0112-KDIL3-2.4011.298.2017.1.MKA, Wydatkowanie kwoty ze sprzedaży nieruchomości w dniu 2 stycznia a zachowanie prawa do ulgi mieszkaniowej. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- IBPP4/443-369/12/PH, Termin na złożenie zestawienia wystawionych dokumentów dostawy wyrobów węglowych. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach