Opuszczone gospodarstwa rolne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.39.198

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1974 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1961 r.
w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. z 1957 r. Nr 39, poz. 174 i z 1961 r. Nr 32, poz. 161) zarządza się, co następuje:
1.
Za gospodarstwo rolne opuszczone uważa się gospodarstwo, na którym nie zamieszkuje właściciel ani jego małżonek, dzieci lub rodzice, a przy tym gospodarstwo to nie jest w całości lub w większej części uprawiane oraz poddawane właściwym zabiegom agrotechnicznym przez właściciela bądź użytkownika albo dzierżawcę.
2.
Do gospodarstw rolnych opuszczonych nie zalicza się gospodarstw, których właścicielami są osoby nieletnie, ubezwłasnowolnione lub ograniczone w zdolnościach do czynności prawnych, albo osoby powołane do służby wojskowej lub pozbawione wolności w wykonaniu zarządzenia właściwego organu.
Przejęcie gospodarstwa rolnego na własność Państwa następuje bez odszkodowania w stanie wolnym od obciążeń z wyjątkiem służebności gruntowych, których utrzymanie uznane zostanie za niezbędne.
1. 1
Ostateczna decyzja o przejęciu gospodarstwa rolnego na własność Państwa stanowi podstawę do ujawnienia w księdze wieczystej na wniosek prezydenta miasta stanowiącego powiat, naczelnika miasta, naczelnika dzielnicy, naczelnika gminy (miasta i gminy) przejścia na rzecz Państwa własności nieruchomości wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2.
Jednocześnie z ujawnieniem prawa własności Państwa ulegają wykreśleniu z księgi wieczystej obciążenia, z wyjątkiem utrzymanych w mocy służebności gruntowych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do ujawnienia własności i zwolnienia od obciążeń w zbiorze dokumentów prowadzonych dla przejętej nieruchomości.
1.
Zobowiązania podatkowe oraz inne zobowiązania właścicieli opuszczonych gospodarstw rolnych wobec Skarbu Państwa, mające związek z tymi gospodarstwami, podlegają umorzeniu, gdy decyzja o przejęciu gospodarstwa na własność Państwa stanie się ostateczna.
2.
Podlegają również umorzeniu pożyczki bankowe w części wykorzystanej na nakłady inwestycyjne dokonane w przejętym gospodarstwie rolnym.
3. 2
Decyzję o wysokości nakładów inwestycyjnych, dokonanych z pożyczek bankowych, wydaje prezydent miasta stanowiącego powiat, naczelnik miasta, naczelnik dzielnicy, naczelnik gminy (miasta i gminy). Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów określi sposób ustalania wysokości tych nakładów.
1.
Jeżeli przejęte na własność Państwa gospodarstwo rolne zostało nabyte przez dotychczasowego właściciela na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub o osadnictwie, właściciel odpowiada za zniszczenia i ubytki stwierdzone w tym gospodarstwie przy uwzględnieniu wartości dokonanych przez niego nakładów inwestycyjnych, z wyjątkiem jednak tych nakładów, których koszt pokryty został z umorzonych kredytów bankowych.
2. 3
Decyzję o wysokości należności za zniszczenia i ubytki stwierdzone w gospodarstwie rolnym wydaje prezydent miasta stanowiącego powiat, naczelnik miasta, naczelnik dzielnicy, naczelnik gminy (miasta i gminy). Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów określi sposób ustalania wysokości tych należności.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o gospodarstwie rolnym, rozumie się przez to również działkę pracowniczą, rzemieślniczą itp.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o właścicielu gospodarstwa, rozumie się przez to również posiadacza gospodarstwa w dobrej wierze.
3. 4
(skreślony).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 6 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 6 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 6 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 6 ust. 3 skreślony przez § 6 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.