Opłaty związane z ochroną znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.27.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1977 r.
w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych.

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1963 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 14, poz. 73) zarządza się, co następuje:
W postępowaniu przed Urzędem Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanym dalej Urzędem Patentowym i Komisją Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym, w sprawach znaków towarowych pobiera się opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe w wypadkach i w wysokościach określonych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
1.
Opłaty jednorazowe powinny być uiszczane z góry.
2.
W razie nieuiszczenia opłaty za podanie o zarejestrowanie znaku towarowego i za klasy towarowe Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do uiszczenia tej opłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu Urząd Patentowy uznaje podanie za niebyłe.
1.
Opłata okresowa za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony znaku towarowego jest płatna w terminie trzech miesięcy od daty doręczenia decyzji wzywającej do jej uiszczenia.
2.
Jeżeli zgłaszający nie mógł bez swojej winy zachować terminu określonego w ust. 1, może złożyć udokumentowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie z wnioskiem należy uiścić należną opłatę zwiększoną o 30%.
3.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
1.
Opłaty okresowe za następne okresy ochrony znaku towarowego są płatne najpóźniej w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
2.
Opłaty wymienione w ust. 1 można uiszczać również w ciągu sześciu miesięcy po upływie terminu płatności, z tym że opłaty te ulegają zwiększeniu o 5% w razie uiszczenia tej opłaty w pierwszym miesiącu po upływie terminu; 10% - w drugim miesiącu; 15% - w trzecim miesiącu; 20% - w czwartym miesiącu; 25% - w piątym miesiącu i 30% - w szóstym miesiącu.
3.
Jeżeli uprawniony z rejestracji znaku towarowego nie mógł bez swojej winy zachować określonych w ust. 1 i 2 terminów do uiszczenia opłaty okresowej za następny okres ochrony, może złożyć udokumentowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie z wnioskiem należy uiścić zaległą opłatę zwiększoną o 30%.
4.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony w ciągu jednego miesiąca od dnia ustania przyczyny niezachowania terminu, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia, w którym upłynął termin określony w ust 1.
5.
Przepisów ust. 2-4 nie stosuje się do opłaty okresowej określonej w § 3 ust. 1 rozporządzenia.
Opłaty okresowe mogą być uiszczane również w ciągu roku przed terminem płatności.
W sprawie przywrócenia terminu Urząd Patentowy wydaje postanowienia. Na postanowienie odmawiające przywrócenia terminu przysługuje zażalenie.
1.
Opłaty jednorazowe od podania o zarejestrowanie znaku towarowego i za klasy towarowe oraz opłaty okresowe za ochronę znaku towarowego nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem wypadków określonych w ust. 2.
2.
Opłaty wymienione w § 4 ust. 1 podlegają zwrotowi, jeżeli przed terminem ich płatności rejestracja znaku towarowego zostanie unieważniona lub wygaśnie prawo z rejestracji znaku towarowego.
3.
Jeżeli w wyniku wniesionego odwołania lub zażalenia decyzja lub postanowienie zostaną uchylone, opłata uiszczona za odwołanie lub zażalenie podlega zwrotowi.
Od opłat związanych z ochroną znaków towarowych nie przysługuje zwolnienie.
Opłaty przewidziane w rozporządzeniu uiszcza się gotówką w Oddziale Narodowego Banku Polskiego albo przekazem pocztowym lub przelewem w Narodowym Banku Polskim na rachunek Urzędu Patentowego.
1.
Opłaty dotyczące różnych spraw uiszcza się oddzielnie.
2.
Opłatę za podanie o zarejestrowanie znaku towarowego albo za wydanie dowodu pierwszeństwa uiszcza się ze wskazaniem rodzaju sprawy, której dotyczy.
3.
Opłaty nie wymienione w ust. 2 uiszcza się ze wskazaniem numeru rejestracyjnego i rodzaju sprawy, której dotyczą.
4.
W razie niezastosowania się do przepisów ust. 1-3 opłata podlega zwrotowi, a skutki prawne zwrotu obciążają zobowiązanego do wniesienia opłaty.
Traci moc w zakresie znaków towarowych rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1970 r. w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych oraz znaków towarowych (Dz. U. z 1970 r. Nr 22, poz. 180 i z 1972 r. Nr 54, poz. 351).
1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1977 r. i stosuje się w sprawach wszczętych po dniu jego wejścia w życie.
2.
W sprawach dotyczących opłat okresowych przypadających za okresy po dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia, chyba że opłaty te zostały uiszczone przed dniem jego wejścia w życie.

ZAŁĄCZNIK 1

TABELA OPŁAT ZWIĄZANYCH Z OCHRONĄ ZNAKÓW TOWAROWYCH

I. Opłaty jednorazowe
Wysokość opłat
1.Od podania o zarejestrowanie znaku towarowego 8.000 zł
a ponadto za każdą klasę towarową według obowiązującej klasyfikacji towarowej w zastosowaniu do znaków towarowych 1.200 zł
Opłaty wymienione w pkt 1 obowiązują w wysokości podwójnej, jeżeli dotyczą wspólnego (związkowego) znaku towarowego.
2.Za każde zastrzeżenie pierwszeństwa 800 zł
3.Od wniosku o wydanie przez Urząd Patentowy decyzji w postępowaniu spornym 1.200 zł
4.Od odwołania od decyzji Urzędu Patentowego 1.000 zł
5.Od zażalenia na postanowienie Urzędu Patentowego 500 zł
6.Od wniosku o wpisanie do rejestru zmiany dotyczącej uprawnionego z rejestracji znaku towarowego, zmiany wykazu towarów lub zmiany dotyczącej innych praw w zakresie znaków towarowych 1.600 zł
7.Za zaświadczenie o istnieniu określonego wpisu w rejestrach znaków towarowych lub za wyciąg z tych rejestrów 200 zł
8.Za odpis z rejestrów znaków towarowych 400 zł
9.Za wydanie dowodu pierwszeństwa 400 zł
II. Opłaty okresowe
1.Za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony 10.000 zł
2.Za każdy następny dziesięcioletni okres ochrony 20.000 zł
a ponadto za każdą następną klasę towarową według obowiązującej klasyfikacji towarów w zastosowaniu do znaków towarowych ponad jedną klasę 2.000 zł
Opłaty wymienione w pkt 1 i 2 obowiązują w wysokości podwójnej, jeżeli dotyczą wspólnego (związkowego) znaku towarowego.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 listopada 1982 r. (Dz.U.82.37.246) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.