Rozdział 4 - Terminy uiszczenia opłat, odroczenia i zwolnienia. - Opłaty związane z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych oraz znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.22.180

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1977 r.

Rozdział  4.

Terminy uiszczenia opłat, odroczenia i zwolnienia.

§  8.
1.
Opłaty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-6, powinny być uiszczone z góry, przy czym dowód uiszczenia powinien być załączony do podania (odwołania, zażalenia) najpóźniej w terminie wyznaczonym, nie krótszym niż 7 dni od daty wniesienia podania.
2.
Urząd Patentowy zwolni wniesione odwołanie (zażalenie) od opłaty przewidzianej w § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a) i pkt 4 lit. a), jeżeli wniesienie odwołania (zażalenia) doprowadziło do uchylenia decyzji (postanowienia). W tym wypadku uiszczona opłata podlega zwrotowi.
§  9.
1.
Opłata okresowa za pierwszy okres ochrony wynalazku lub wzoru użytkowego albo wzoru zdobniczego płatna jest w ciągu 2 miesięcy od daty doręczenia pisma Urzędu Patentowego wzywającego do uiszczenia tej opłaty.
2.
Do czasu uiszczenia w pełnej wysokości opłaty, o której mowa w ust. 1, nie może być udzielony patent na wynalazek ani dokonana rejestracja wzoru.
3.
Opłaty za dalsze okresy ochrony są płatne z góry w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
4.
Opłata okresowa za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony znaku towarowego jest płatna w terminie trzech miesięcy od daty doręczenia decyzji co do zarejestrowania znaku towarowego. Opłaty za następne dziesięcioletnie okresy ochrony znaku towarowego i za klasy towarowe są płatne z góry w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
§  10.
1.
Zaległe (w całości lub w części) opłaty okresowe można uiszczać również w ciągu sześciu miesięcy po upływie terminu płatności, z tym że opłaty te ulegają zwiększeniu o 5% w razie uiszczenia tej opłaty w pierwszym miesiącu po upływie terminu; 10% - w drugim miesiącu; 15% - w trzecim miesiącu; 20% - w czwartym miesiącu; 25% - w piątym miesiącu i 30% - w szóstym miesiącu.
2.
Opłaty okresowe mogą być uiszczone również w ciągu jednego roku przed terminem płatności. Opłaty te podlegają zwrotowi, jeżeli przed terminem ich płatności patent zostanie unieważniony lub wygaśnie albo rejestracja zostanie unieważniona lub prawo z rejestracji wygaśnie. Opłaty za okresy ubiegłe i za okres bieżący nie podlegają zwrotowi.
3.
Przepisy § 9 ust. 1, 2 i 3 oraz § 10 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do opłaty zryczałtowanej za ochronę wynalazku, stanowiącego przedmiot patentu dodatkowego (§ 4 ust. 2), oraz do opłaty zryczałtowanej za ochronę wzoru użytkowego, stanowiącego przedmiot dodatkowego prawa z rejestracji (§ 5 ust. 2).
§  11.
1.
Jeżeli osoba, na której rzecz udzielono patentu albo zarejestrowano wzór użytkowy, wzór zdobniczy lub znak towarowy, nie mogła bez swojej winy zachować terminu do uiszczenia opłaty okresowej lub opłaty zryczałtowanej (§ 4 ust. 2) za ochronę wynalazku, opłaty okresowej lub opłaty zryczałtowanej (§ 5 ust. 2) za ochronę wzoru użytkowego albo opłaty okresowej za ochronę wzoru zdobniczego lub opłaty okresowej za następny dziesięcioletni okres ochrony znaku towarowego, może ona złożyć w Urzędzie Patentowym umotywowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie ze złożeniem takiego wniosku osoba zainteresowana powinna uiścić zaległą opłatę.
2.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony w ciągu jednego miesiąca od dnia ustania przyczyny niezachowania terminu, nie później jednak niż w ciągu dwóch lat od dnia, w którym upłynął nie zachowany termin płatności.
§  12.
1.
Podania, odwołania i zażalenia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a), b) i c) oraz pkt 2-5, mogą być na wniosek wnoszącego zwolnione przez Urząd Patentowy w całości lub w części od opłaty jednorazowej, jeżeli wnoszącym jest osoba, która wykaże zaświadczeniem właściwego organu prezydium rady narodowej (miejskiej, dzielnicowej, gromadzkiej, osiedla) lub organizacji zawodowej, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Zaświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach.
2.
Jeżeli wnoszącym podanie, odwołanie lub zażalenie jest twórca pracowniczego projektu wynalazczego, podstawą do zwolnienia w całości lub w części od opłat, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2-5, może być uzasadniony wniosek właściwego zakładowego lub międzyzakładowego klubu techniki i racjonalizacji, zawierający dane przewidziane w ust. 1.
3.
Na wniosek strony Urząd Patentowy może z zachowaniem warunków określonych w ust. 1 zwolnić w całości lub w części od opłat okresowych lub od opłat zryczałtowanych za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego albo od opłat okresowych za ochronę wzoru zdobniczego.
4.
W sprawie zwolnienia od opłat, o którym mowa w ust. 1, 2 i 3, Urząd Patentowy wydaje postanowienie. Na postanowienie odmawiające zwolnienia od opłat służy zażalenie.
§  13.
1.
Na wniosek strony Urząd Patentowy może z zachowaniem warunków określonych w § 12 ust. 1 odroczyć termin do uiszczenia opłaty okresowej za pierwszy okres ochrony lub opłaty zryczałtowanej za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego albo opłaty okresowej za pierwszy okres ochrony wzoru zdobniczego. Przepis § 12 ust. 4 ma odpowiednie zastosowanie.
2.
Urząd Patentowy może również na wniosek strony zwolnić częściowo lub całkowicie od odroczonych opłat wymienionych w ust. 1, jeżeli patent albo prawo z rejestracji wzoru wygaśnie po upływie pierwszego okresu ochrony wynalazku albo pierwszego okresu ochrony wzoru z powodu nieuiszczenia opłaty za drugi okres ochrony wynalazku albo opłaty za drugi okres ochrony wzoru.
§  14.
Od opłat związanych z ochroną znaków towarowych nie przysługuje zwolnienie ani odroczenie.
§  15.
1.
Opłaty przewidziane w rozporządzeniu uiszcza się gotówką w oddziale Narodowego Banku Polskiego albo przekazem pocztowym lub przelewem na rachunek Urzędu Patentowego w Narodowym Banku Polskim.
2.
Opłaty dotyczące różnych spraw uiszcza się oddzielnie.