Opłaty za wykonywanie czynności przez funkcjonarjuszów Zarządu Ceł poza obrębem miejsca urzędowego lub w czasie poza godzinami urzędowemi oraz za konwojowanie i strzeżenie towarów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.78.615

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 lipca 1923 r.
w przedmiocie opłat za wykonywanie czynności przez funkcjonarjuszów Zarządu Cel poza obrębem miejsca urzędowego lub w czasie poza godzinami urzędowemi oraz za konwojowanie I strzeżenie towarów.

Na zasadzie art. 15 punkt VI rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314) w brzmieniu, nadanem mu rozporządzeniem Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 26 maja 1923 r. w przedmiocie zmiany brzmienia art. 15 rozporządzenia o taryfie celnej z dn. 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 59, poz. 442) zarządza się co następuje:
Do czynności, wykonywanych przez funkcjonarjuszów zarządu ceł, za które strony interesowane winny uiszczać osobne opłaty należą:
a)
stała kontrola nad nieurzędowemi składami celnemi,
b)
stała kontrola nad towarami w obrocie uszlachetniającym,
c)
kontrola nad towarami, co do których wydane zostały ulgi celne,
d)
kontrola nad czynnościami przedsiębiorstw ekspedycyjnych,
e)
konwojowanie lub strzeżenie towarów,
f)
odprawa towarów poza obrębem miejsca urzędowego lub w czasie poza godzinami urzędowemi.
Wysokość tych opłat ustala się jak następuje:
a)
za stałą kontrolę celną w nieurzędowych składach celnych w kwocie równającej się uposażeniu urzędnika państwowego według VII stopnia służbowego grupy rodzinnej III (średniej),
b)
za stałą kontrolę celną nad towarami w obrocie uszlachetniającym w kwocie równającej się uposażeniu urzędnika państwowego według VI stopnia służbowego grupy rodzinnej III (średniej),
c)
za wykonywanie dorywczej (perjodycznej) kontroli celnej w wypadku oznaczonym w p. p. a i b, jak również nad towarami, co do których wydane zostały ulgi celne, w kwocie równającej się połowie miesięcznego uposażenia urzędnika państwowego według VI stopnia służbowego grupy rodzinnej III (średniej) powiększonego,. o ile siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza obszarem m. st. Warszawy, o kwotę odpowiadającą potrójnej cenie biletu I klasy za przejazd pociągiem pośpiesznym na przestrzeni 400 kim. tam i z powrotem.

Dla przedsiębiorstw znajdujących się na obszarze m. st. Warszawy dopłaca się koszta potrójnego przejazdu tam i z powrotem w dorożce.

d)
za każdorazowe przeprowadzenie kontroli celnej nad czynnościami przedsiębiorstw ekspedycyjnych w kwocie równającej się 1/6 części miesięcznego uposażenia urzędnika państwowego według VI stopnia służbowego grupy rodzinnej III (średniej) powiększonego, O ile siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza obszarem m. st. Warszawy, o kwotę odpowiadającą cenie biletu kolejowego I klasy za przejazd pociągiem pośpiesznym na przestrzeni 400 klm, tam i z powrotem. Dla przedsiębiorstw znajdujących się na obszarze m. st. Warszawy dopłaca się koszta przejazdu tam i z powrotem w dorożce.

Wysokość uposażenia określa się według norm obowiązujących w miesiącu, w którym wystosowane zostało wezwanie do uiszczenia opłaty,

e)
za konwojowanie, strzeżenie lub odprawę, towarów poza obrębem miejsca urzędowego lub w czasie pozagodzinami urzędowemi w kwocie równającej się x/e części obowiązujących normalnych djet wraz z ich uzupełnieniem za każdą godzinę pracy, licząc część godziny za całą z tem jednak ograniczeniem, że opłata za czynności dokonane w jednym dniu nie może przewyższać dziennych djet.

Niezależnie od powyższej kwoty winny strony uiszczać koszta przejazdu funkcjonarjuszów celnych, delegowanych dla dokonania powyższych czynności.

Na wysokość opłaty za czynności wymienione w § 1 nie wpływa okoliczność, czy czynność urzędową przedsięwzięto w godzinach urzędowych, czy też poza niemi.
Przypadające za wymienione pod pp. a), b), c) § 2 opłaty winny być uiszczane ćwierćrocznie z góry, opłaty zaś wymienione pod p. d) § 2 po każdorazowem dokonaniu kontroli, za pośrednictwem Pocztowej Kasy Oszczędności na rachunek bieżący Departamentu Ceł w Centralnej Kasie Państwowej. Strony winny nadsyłać do Departamentu Ceł zawiadomienia o wpłaconych kwotach.
Wymienione pod p. e) § 2 opłaty mają być wpłacane do kasy urzędu celnego za pokwitowaniem, w którem ma być wymieniony rodzaj czynności pozaurzędowej, jakoteż czas jej trwania.
Zezwolenia na odprawę towarów poza miejscem urzędowem w siedzibie urzędu dla instytucji rządowych i zakładów dobroczynnych, jak również na odprawę w urzędzie lecz w czasie poza godzinami urzędowemi, mogą udzielać kierownicy urzędów celnych na własną odpowiedzialność i tylko w razie istotnej potrzeby. Za prawidłowy bieg służby w czasie poza godzinami urzędowemi są odpowiedzialni kierownicy urzędów celnych.

Na dokonanie odprawy towarów poza miejscem urzędowem w siedzibie urzędu we wszystkich innych wypadkach oraz na dokonanie odprawy towarów poza siedzibą urzędu wymagane jest pozwolenie władzy celnej II instancji (Dyrekcji Ceł).

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Skarbu: z dnia 10 maja 1920 r. (Dz. U. R. P. № 43, poz. 262), z dnia 31 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 50 poz. 311) i z dnia 15 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 106 poz. 779).