Opłaty za przejazdy autostradami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.80.871

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 lipca 2001 r.
w sprawie opłat za przejazdy autostradami.

Na podstawie art. 3 ust. 8 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych (Dz. U. Nr 127, poz. 627, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 550, Nr 86, poz. 958 i Nr 109, poz. 1157) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki ustalania i pobierania opłat za przejazdy autostradami płatnymi lub ich odcinkami, zwane dalej "opłatami", oraz sposób ogłaszania wysokości tych opłat.
1.
Opłaty są ustalane z uwzględnieniem liczby przejechanych kilometrów, kategorii pojazdu oraz studium ruchu uzgodnionego z Agencją Budowy i Eksploatacji Autostrad, zwaną dalej "Agencją".
2.
Opłata za przejazd jednego kilometra autostrady lub jej odcinka dla danej kategorii pojazdu jest kilometrową stawką opłaty za przejazd.
3.
Opłaty mogą być ustalane jako opłaty zryczałtowane dla danej kategorii pojazdu. W takim przypadku opłata stanowi zryczałtowaną stawkę opłaty za przejazd.
Opłaty mogą być ustalane jako opłaty abonamentowe. Możliwe jest stosowanie bonifikaty w stosunku do opłat jednorazowych.
1.
W celu ustalania i pobierania opłat przyjmuje się następujący podział pojazdów na kategorie:
1)
kategoria 1: motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach,
2)
kategoria 2: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze,
3)
kategoria 3: pojazdy samochodowe o trzech osiach,
4)
kategoria 4: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach,
5)
kategorie 5-8: pojazdy samochodowe, o których mowa w pkt 1-4, z przyczepami,
6)
kategoria 9: pojazdy nienormatywne - pojazdy niemieszczące się w kategoriach wymienionych w pkt 1-5 oraz pojazdy, których wymiary albo nacisk osi lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.
2.
Dla pojazdów wymienionych w ust. 1 pkt 6 stawka opłaty ustalana jest z uwzględnieniem stopnia przekroczenia dopuszczalnych norm.
1.
W przypadku gdy opłaty stanowią przychód koncesjonariusza, stawki opłat mogą być zmieniane przez koncesjonariusza po ich uzgodnieniu z Agencją, z uwzględnieniem sposobu określonego w umowie koncesyjnej.
2.
O zamiarze zmiany stawek opłat koncesjonariusz powinien zawiadomić Agencję co najmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
W przypadku gdy opłaty stanowią przychód Krajowego Funduszu Autostradowego, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych, stawki opłat mogą być zmieniane przez ministra właściwego do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii Agencji, z uwzględnieniem sposobu określonego w umowie koncesyjnej.
Stawki opłat nie mogą być zmieniane częściej niż co 6 miesięcy, z tym że pierwsza ich zmiana może nastąpić po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia eksploatacji autostrady lub jej odcinka.
1.
Stawki opłat ogłaszane są przez koncesjonariusza, co najmniej z czternastodniowym wyprzedzeniem, w prasie o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym.
2.
Informacja o aktualnej wysokości stawek opłat jest udostępniana przez koncesjonariusza w punktach poboru opłat.
1.
Opłaty są pobierane w gotówce.
2.
Opłaty mogą być pobierane także za pomocą kart magnetycznych lub kredytowych oraz przy użyciu elektronicznych urządzeń rejestrujących.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 12 maja 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i pobierania opłat za przejazdy autostradami płatnymi (Dz. U. Nr 58, poz. 305).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.