Opłaty stemplowe od weksli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.78.487

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1935 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 7 października 1935 r.
o opłatach stemplowych od weksli.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 18 marca 1935 r. w sprawie zmiany przepisów o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 200) zarządzam co następuje:
Wolne jest od opłaty stemplowej pismo, posiadające wszystkie cechy wekslu trasowanego (art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1924 r. o prawie wekslowem - Dz. U. R. P. Nr. 100, poz. 926), jeżeli istnieją okoliczności następujące: 1) weksel jest płatny na własne zlecenie wystawcy; 2) trasatem jest bank państwowy lub przedsiębiorstwo, trudniące się czynnościami bankowemi jako głównym przedmiotem, a zorganizowane w formie spółki akcyjnej; 3) w tekście wekslu znajduje się następująca informacja: "weksel, sporządzony na podstawie załączonego odpisu dokumentu przewozowego" (lub "załączonych.. odpisów dokumentów przewozowych"; w miejscu wykropkowanem należy wymienić ilość odpisów), "stwierdzającego (stwierdzających) wywóz.." (ilość i rodzaj towaru) "z Polski do.." (kraj przeznaczenia); 4) do wekslu są załączone wszystkie odpisy, wymienione w informacji, o której mowa pod 3), zaświadczone przez trasata; 5) weksel został przez trasata zapisany do "rejestru weksli wolnych od opłaty stemplowej" i zaopatrzony w adnotację "Wolny od opłaty stemplowej: Dz. U. R. P., poz. 487 z 1935 r., poz. rej. z ... r."; ta adnotacja ma być zaopatrzona w pieczęć trasata i podpisana przez funkcjonarjusza, prowadzącego rejestr.

Rejestr, o którym mowa wyżej pod 4), zawiera kolumny celem uwidocznienia: pozycji rejestru, pozycji księgi wekslowej, daty wystawienia wekslu, imienia i nazwiska - bądź firmy lub nazwy - wystawcy, sumy wekslowej, daty przyjęcia, kwoty oraz daty uiszczenia opłaty stemplowej, należnej w myśl § 3 niniejszego rozporządzenia. Zapisanie do rejestru ma nastąpić przed przyjęciem wekslu, lecz najpóźniej w ciągu tygodnia po otrzymaniu wekslu przez trasata.

Umieszczenie indosu nie uchyla uwolnienia, jeżeli nastąpiło po umieszczeniu adnotacji, wymienionej w punkcie 5 § 1.
Jeżeli przyjęcie wekslu, wymienionego w § 1, nie nastąpiło w ciągu miesiąca od daty wystawienia, uwolnienie od opłaty stemplowej ustaje i ma być uiszczona kwota, należna w myśl art. 122 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr. 64, poz. 404). W tym celu trasat powinien w ciągu 3 dni po upływie wymienionego okresu miesięcznego uwidocznić w rejestrze (§ 1) kwotę opłaty stemplowej; w ciągu 10 dni po upływie każdego miesiąca, w którym nastąpiło wpisanie kwot opłat stemplowych, należy wnieść do kasy urzędu skarbowego ich sumę wraz z dodatkiem 10%-wym i datę niszczenia podać w rejestrze. Ma zastosowanie ustęp ostatni § 46 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 842).

Ustęp poprzedni ma zastosowanie również w razie otrzymania przez trasata wiadomości, że towar, którego dotyczy dokument przewozowy (§ 1, punkt 3), nie zostanie wywieziony z Polski. Trasat powinien w ciągu 3 dni po otrzymaniu tej wiadomości uwidocznić w rejestrze kwotę opłaty stemplowej.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do weksli, wystawionych począwszy od tego dnia.