Opłaty stemplowe od poświadczeń odbioru sum pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych w kasach państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.19.117

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 grudnia 1925 r.
w sprawie opłat stemplowych od poświadczeń odbioru sum pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych w kasach państwowych.

Na mocy art. 20 ustawy z dnia 28 października 1921 r. o opłatach stemplowych od rachunków i poświadczeń odbioru sum pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych (Dz. U. R. P. № 92 poz. 676) oraz art. 20 i 33 dekretu Na 446 Prezesa Tymczasowej Komisji Rządzącej Litwy Środkowej z dnia 27 grudnia 1921 r. w przedmiocie podatku stemplowego (Dz. Urz. T. K. Rz. z r. 1922 № 1) zarządza się co następuje:
Opłaty stemplowe od poświadczeń odbioru (pokwitowań) sum pieniężnych lub papierów wartościowych, podejmowanych w kasach państwowych na podstawie asygnacyj (zleceń wypłaty) władz, urzędów i instytucyj, mają być uiszczane wyłącznie znaczkami stemplowemu
Władze, urzędy i instytucje asygnujące, winny obliczyć wysokość opłaty stemplowej, należnej od poświadczenia odbioru (pokwitowania) sumy asygnowanej i uwidocznić ją na asygnacji i talonie względnie zleceniu wypłaty ponad tekstem przez umieszczenie następującej klauzuli: "Opłatą od pokwitowania w kwocie: zł.... gr.... należy uiścić znaczkami stemplowemi na asygnacji (zleceniu wypłaty)".

Gdy opłata stemplowa od pokwitowania nie należy się (np. w przypadkach, przewidzianych w art. 14 ustawy z dnia 28 października 1921 r., Dz. U. R. P. № 92 poz. 676, w art. 3 ustawy z dnia 3 i lipca 1924, Dz. ü. R. P. Na 73 poz. 720, w art. 2 dekretu № 446 z dnia 27 grudnia 1921 r., Dz. Urz. T. Kom. Rz. L. Śr. z r. 1922 № 1, w § 2 lit. d. rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 2 lutego 1925 r., Dz. U. R. P. № 16 poz. 109) należy zamieścić na asygnacji i talonie względnie zleceniu wypłaty adnotację, usprawiedliwiającą brak obliczania opłaty w danym przypadku.

Kasa państwowa winna przed dokonaniem wypłaty zażądać od strony dostarczenia znaczków stemplowych wartości, odpowiadającej wysokości opłaty stemplowej i znaczki te naklejone na asygnacji (zleceniu wypłaty) skasować przez odciśnięcie pieczęci urzędowej lub specjalnego kasownika (X) w ten sposób, aby część odcisku pozostała na znaczku, a część na otaczającym go papierze lub na sąsiednim znaczku.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w czternaście dni po ogłoszeniu; ma ono zastosowanie do asygnacyj (zleceń wypłaty), wystawionych po tym dniu i obowiązuje na obszarze całej Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województw. poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej czyści województwa śląskiego.

Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia niniejszego traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 22 grudnia 1922 r. w przedmiocie <;: L»L' stemplowych od poświadczeń odbioru, zamieszczanych na asygnacjach władz i urzędów państwowych (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 3 poz. 15).