Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.34.252

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 17 maja 1949 r.
w sprawie opłat, należnych od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o obowiązku uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 408) w porozumieniu z Ministrem Skarbu zarządza się, co następuje:
1.
Należności z tytułu opłat, wymierzonych dłużnikom b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej, podlegają z mocy niniejszego rozporządzenia spłacie:
1)
jeżeli należność nie przekracza 10 kwintali żyta - w 5 równych ratach rocznych;
2)
jeżeli należność przekracza 10 kwintali żyta - w 10 równych ratach rocznych.
2.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar doręczono przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest do dnia 1 października 1949 r.
3.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar będzie doręczony po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest:
1)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi przed 1 września - do najbliższego 1 października tegoż roku;
2)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi w okresie od 1 września do 30 listopada - do 31 grudnia tegoż roku;
3)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi po 30 listopada - do 1 października roku następnego.
4.
Raty następne płatne są do dnia 1 października każdego roku.
Opłata należna od dłużników, którzy w czasie okupacji niemieckiej zostali pozbawieni przez okupanta użytkowania swoich gospodarstw, podlega zmniejszeniu do sumy, jaką należałoby wymierzyć od kwoty zadłużenia w b. Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej przy pominięciu należności z tytułu oprocentowania za okres pozbawienia użytkowania. Okres ten ustalają władze administracji ogólnej na podstawie znajomości lokalnych stosunków, uwzględniając tylko pełne lata i półrocza; ułamki roku mniejsze od półrocza pomija się.
1.
W przypadkach trudności płatniczych, wywołanych wyjątkowymi okolicznościami, jak nieurodzaj, pożar, śmierć, ciężka choroba, można dłużnikowi odroczyć termin płatności raty na okres do 2 lat lub rozłożyć zapadłą ratę na terminy płatności rat następnych, przypadających w okresie 3 lat.
2.
Odroczenie lub rozłożenie na raty może objąć najwyżej dwie raty i nie powoduje przedłużenia ustalonego okresu spłaty należności - chyba że w przypadkach wyjątkowych udzieli się dłużnikowi przedłużenia okresu spłaty należności odpowiednio do udzielanego mu odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapadłej raty na dalsze terminy płatności.
3.
Za czas odroczenia lub rozłożenia na raty nie pobiera się odsetek zwłoki.
1.
Ulg, wyszczególnionych w §§ 2 i 3, udzielają właściwe terytorialnie wojewódzkie władze administracji ogólnej na wniosek dłużnika, przy czym okoliczności, uzasadniające zastosowanie ulg, winny być stwierdzone zaświadczeniem właściwego terytorialnie zarządu gminnego.
2.
Wnioski o przyznanie ulg należy zgłaszać do wojewódzkich władz administracji ogólnej:
1)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 2 - za pośrednictwem powiatowych władz administracji ogólnej;
2)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 3 - za pośrednictwem właściwych oddziałów Państwowego Banku Rolnego.
1.
Administrację opłat prowadzi Państwowy Bank Rolny.
2.
Państwowy Bank Rolny uprawniony jest do pobierania od dłużników dodatku za administrację w wysokości ustalonej za administrację należności Państwowego Funduszu Ziemi. Uprawnienie to nie służy jednak Państwowemu Bankowi Rolnemu w razie wpłacenia przez dłużnika jednorazowo całej należności w czasie do dnia płatności pierwszej raty.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.