Określenie wzoru stroju urzędowego sędziów na rozprawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.26.150

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 sierpnia 1987 r.
w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego sędziów na rozprawie.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 31, poz. 137) zarządza się, co następuje:
1.
Strojem urzędowym sędziego na rozprawie sądowej jest toga, a sędziego przewodniczącego na rozprawie także nakładany na kołnierz togi łańcuch z wizerunkiem orła.
2.
Do stroju urzędowego sędziego należy również biret, jeżeli jego używanie wynika z przepisów o czynnościach sądowych.
Szczegółowy opis i wzór stroju urzędowego sędziów określają załączniki nr 1, 2 i 3 do rozporządzenia.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 listopada 1932 r. w sprawie wprowadzenia togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach (Dz. U. Nr 104, poz. 872).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SZCZEGÓŁOWY OPIS STROJU URZĘDOWEGO SĘDZIÓW NA ROZPRAWIE

1. Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek - około 25 cm od ziemi. U góry ma odcinany karczek szerokości 21 cm.

Toga u dołu ma w obwodzie od 270 do 278 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy: po trzy na obydwu przodach togi oraz pięć do siedmiu na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy są wszywane do karczka w kierunku rękawów.

Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony, zapinany pod szyją na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu 16 cm, a z przodu 18 cm. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga zapinana jest na pięć guzików, z których jeden umieszczony jest po prawej stronie tuż pod kołnierzem, a cztery dalsze zapinane kryto, umieszczone są poniżej karczka.

Rękawy togi u góry ułożone są w siedem do dziewięciu kontrafałd, tworzących bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm i skrojone są w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiety szerokości 10 cm, przymocowane z przodu do szwów rękawów. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki umieszczony jest zatrzask, na który można rękaw zapinać.

Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z fioletowego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w trzynaście kontrafałd, których środkowa - szerokości 2 cm - ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek. Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie z tego samego materiału co toga, szerokości 10 cm. Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stebnówką, szerokości 0,5 cm, a karczek togi podszyty jest czarną podszewką. Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę w kolorze fioletowym z materiału wełnianego lub wełnopodobnego, szerokości 0,5 cm.

2. Biret na główkę skrojoną kulisto, wysokości w środku 17 centymetrów, i brzeg sztywny w dolnej części przymocowany do główki; obwód górnej części brzegu jest o 6 do 8 cm większy od dolnej części brzegu, luźno odstający. Brzeg biretu składa się z czterech równych części, wyciętych w środku łukowato tak, że wysokość każdej z tych części wynosi w środku 7 cm, a po obu stronach - 10 cm. Brzeg biretu u dołu i góry ma wypustkę w kolorze fioletowym z wełnianego lub wełnopodobnego materiału, szerokości 0,5 cm.

3. Łańcuch jest wykonany z metalu w kolorze złotym i składa się z 62 do 68 ogniw, w tym z 60 do 66 ogniw w kształcie koła o średnicy zewnętrznej 3 cm oraz dwóch umieszczonych przeciwlegle - ogniw ozdobnych. Wewnątrz dolnego ozdobnego ogniwa umieszczone są litery PRL. Do ogniwa tego umocowany jest - na dwóch łańcuszkach - orzeł wykonany z metalu w kolorze srebrnym, o wysokości 7,5 cm i szerokości 7 cm.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR TOGI I BIRETU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ŁAŃCUCHA Z ORŁEM PAŃSTWOWYM

(pominięty)