Rozdział 3 - Podróże służbowe za granicą - Określenie wysokości i trybu przyznawania funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego należności za podróże służbowe i świadczeń z tytułu przeniesienia lub delegowania do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości oraz sposób ich wypłaty.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.132 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 stycznia 2021 r.

Rozdział  III

Podróże służbowe za granicą

§  7. 
1. 
Dieta stanowiąca ekwiwalent pieniężny na pokrycie kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej poza granicami kraju przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa tej podróży służbowej.
2. 
Jeżeli podróż służbowa za granicą trwa:
1)
nie dłużej niż dobę i wynosi:
a)
do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
b)
ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
c)
ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2)
dłużej niż dobę:
a)
za każdą pełną dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości,
b)
za niepełną, ale rozpoczętą dobę - przysługuje dieta w wysokości, o której mowa w pkt 1.
3. 
Funkcjonariuszowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne wyżywienie lub gdy wyżywienie jest opłacone w cenie karty okrętowej lub promowej, przysługuje 25 % diety ustalonej zgodnie z ust. 2.
4. 
Funkcjonariuszowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio na:
1)
śniadanie - 15 % diety;
2)
obiad - 30 % diety;
3)
kolację - 30 % diety.
5. 
Funkcjonariuszowi, który za granicą otrzymuje ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli jednak ekwiwalent jest niższy od diety, funkcjonariuszowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.
§  8. 
1. 
Funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów za nocleg w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach ustalonego na ten cel limitu.
2. 
W uzasadnionych przypadkach właściwy przełożony może wyrazić zgodę na zwrot kosztów noclegu stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit, o którym mowa w ust. 1.
3. 
W przypadkach uzasadnionych charakterem wykonywanych czynności służbowych właściwy przełożony może wyrazić zgodę na niekorzystanie przez funkcjonariusza z noclegu i przyznać ryczałt w wysokości 25 % limitu, o którym mowa w ust. 1.
§  9. 
Wysokość diet, z tytułu podróży służbowej za granicą oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, o których mowa w § 8, określają przepisy dotyczące wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
§  10. 
Do zwrotu kosztów przejazdów na trasie od stałego miejsca pełnienia służby do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej poza granicami kraju i z powrotem przepis § 3 stosuje się odpowiednio.
§  11. 
Jeżeli podróż służbowa za granicą trwa ponad 30 dni lub gdy państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie, Szef CBA może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą bagażu opłacanego w cenie biletu.
§  12. 
1. 
Funkcjonariusz odbywający podróż służbową za granicą otrzymuje zaliczkę w walucie obcej lub równowartość wyrażoną w złotych, obliczoną według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego danej waluty obowiązującego w dniu wypłaty zaliczki, na pokrycie niezbędnych kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.
2. 
Należności z tytułu podróży służbowej za granicą wypłaca się w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez funkcjonariusza, zatwierdzonych przez właściwego przełożonego, rachunków, biletów lub innych dokumentów potwierdzających wysokość niezbędnych poniesionych kosztów
3. 
Jeżeli uzyskanie rachunków, biletów lub innych dokumentów nie było możliwe, funkcjonariusz jest obowiązany złożyć pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.