Określenie wypadków zrównanych z wypadkami przy pracy i z wypadkami w zatrudnieniu oraz w sprawie świadczeń z tytułu niektórych wypadków dla osób nie będących pracownikami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.23.170

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 25 lipca 1969 r.
w sprawie określenia wypadków zrównanych z wypadkami przy pracy i z wypadkami w zatrudnieniu oraz w sprawie świadczeń z tytułu niektórych wypadków dla osób nie będących pracownikami.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) oraz art. 15 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
1.
Za zrównany z wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) uważa się wypadek, jakiemu uległ pracownik na terenie zakładu pracy, w którym był zatrudniony w związku z wykonywaniem zadań:
1)
wynikających z przynależności do obowiązkowej lub ochotniczej straży pożarnej działającej w zakładzie pracy,
2)
w dziedzinie szkolenia lub ćwiczeń z zakresu samoobrony zakładu pracy albo przygotowania obronnego tego zakładu,
3)
zleconych przez działające w zakładzie pracy organizacje polityczne i zawodowe.
2.
Za zrównany z wypadkiem przy pracy uważa się również wypadek, jakiemu uległ pracownik poza zakładem pracy, w którym był zatrudniony, jeżeli wypadek ten zdarzył się:
1)
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze pomiędzy zakładem pracy a miejscem, w którym pracownik miał wykonywać należące do niego obowiązki służbowe,
2)
podczas pobytu w miejscowości, do której pracownik został delegowany przez zakład pracy, o ile wypadek ten pozostawał w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, oraz w drodze do tej miejscowości, jak również w drodze powrotnej z tej miejscowości,
3)
w związku z wykonywaniem zadań określonych w ust. 1 pkt 2,
4)
w związku z:
a)
wykonywaniem zadań wynikających z przynależności do obowiązkowej lub ochotniczej straży pożarnej działającej w zakładzie pracy albo
b)
udziałem w akcji ratowniczej lub szkoleniem pożarniczym w ramach przynależności pracownika do obowiązkowej lub ochotniczej straży pożarnej działającej poza zakładem pracy.
1.
Z tytułu wypadków, o których mowa w § 1, przysługują świadczenia i uprawnienia przewidziane w razie wypadków przy pracy.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 4 lit. b), świadczenia określone w art. 10-13 ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy z tytułu wypadków wypłacają właściwe jednostki Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w ciężar Skarbu Państwa.
Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków określonych w § 1 następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy. W zakresie wypadków, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 4 lit. b), właściwe są komisje powypadkowe działające przy powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty miejskie) komendach straży pożarnych oraz odwoławcze komisje powypadkowe działające w jednostkach nadrzędnych nad tymi komendami.
1.
Za zrównany z wypadkiem w zatrudnieniu w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) uważa się wypadek, któremu uległ pracownik w związku z:
1)
ratowaniem innych obywateli z grożącego ich życiu niebezpieczeństwa,
2)
ochroną własności społecznej przed grożącą jej szkodą,
3)
udzielaniem przedstawicielowi organu władzy lub administracji państwowej pomocy przy spełnianiu czynności urzędowych,
4)
udziałem w ściganiu lub ujęciu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub ochroną innych obywateli przed napaścią,
5)
wykonywaniem funkcji radnego oraz członka komisji rady narodowej albo wykonywaniem przez sołtysa czynności związanych z tym stanowiskiem, a określonych obowiązującymi przepisami,
6)
wykonywaniem funkcji ławnika ludowego w sądzie.
2.
Za zrównane z wypadkami w zatrudnieniu uważa się również wypadki, o których mowa w przepisach:
1)
art. 15 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 73 i z 1962 r Nr 32, poz. 152),
2)
art. 108 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) oraz wydanych na jego podstawie przepisach wykonawczych,
3)
art. 26 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120).
Z tytułu wypadków określonych w § 4 przysługują pracownikom oraz członkom ich rodzin świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, jeżeli nie nabyli z tytułu tych wypadków prawa do świadczeń na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy.
Osobom nie będącym pracownikami, które uległy wypadkom określonym w § 4, a które:
1)
stały się inwalidami - przysługuje renta inwalidzka w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz inne świadczenia określone w tej ustawie,
2)
doznały naruszenia sprawności organizmu nie powodującego inwalidztwa - przysługują świadczenia lecznicze zakładów społecznych służby zdrowia oraz zaopatrzenie w protezy, aparaty ortopedyczne i środki pomocnicze dla leczenia następstw wypadku.
1.
Członkom rodzin pozostałym po osobach nie będących pracownikami, które zmarły wskutek wypadków określonych w § 4, przysługuje prawo do renty rodzinnej na warunkach określonych w ustawie o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin i w wysokości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 1 tej ustawy oraz do innych świadczeń określonych w tej ustawie.
2.
Osobie, która pokryła koszty pogrzebu osoby zmarłej wskutek wypadku określonego w § 4, przysługuje zasiłek na warunkach i w wysokości określonej w ustawie o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
1.
Świadczenia określone w § 6 przysługują również osobom, które uległy wypadkom lub zachorowały na choroby zawodowe w związku z wykonywaniem pracy:
1)
w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki,
2)
w Ochotniczych Hufcach Pracy,

jeżeli praca nie była wykonywana na podstawie umowy o pracę.

2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, które uległy wypadkom lub zachorowały na choroby zawodowe w warunkach pozbawienia lub ograniczenia wolności.
3.
Członkom rodzin pozostałym po osobach zmarłych wskutek wypadku lub choroby zawodowej w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługują świadczenia określone w § 7.
1.
W uzasadnionych przypadkach Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek wojewódzkiej instancji organizacji politycznej, zawodowej lub społecznej uznać:
1)
za zrównany z wypadkiem przy pracy - wypadek, któremu uległ pracownik w związku z wykonywaniem zadań zleconych przez organizacje polityczne lub zawodowe w okolicznościach innych niż określone w § 1 ust. 1 pkt 3 albo w związku z wykonywaniem zadań zleconych przez inne organizacje działające w zakładzie pracy,
2)
za zrównany z wypadkiem w zatrudnieniu - wypadek, któremu uległa osoba nie będąca pracownikiem uspołecznionego zakładu pracy w związku z wykonywaniem zadań zleconych przez organizacje polityczne lub społeczne.
2.
Do wypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie mają zastosowania przepisy wydane na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy.
Pracownikom i członkom ich rodzin objętym przepisami:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19),
2)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10)

- przysługują w przypadkach określonych w § 4 świadczenia przewidziane tymi przepisami. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.

Przepisy §§ 1-3 oraz § 9 ust. 1 pkt 1 mają zastosowanie do wypadków zaistniałych począwszy od dnia 1 stycznia 1968 r., a w zakresie świadczeń przewidzianych w art. 10-12 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy - od dnia 1 września 1968 r.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1954 r. w sprawie wypadków w zatrudnieniu (Dz. U. z 1954 r. Nr 35, poz. 149, z 1958 r. Nr 31, poz. 141 i z 1961 r. Nr 55, poz. 312),
2)
rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 21 kwietnia 1966 r. w sprawie wypłaty rent osobom pozbawionym wolności oraz świadczeń dla osób, które uległy wypadkowi przy pracy w czasie pozbawienia wolności (Dz. U. Nr 15, poz. 93).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.