Określenie właściwości, toku instancyj i trybu postępowania władz administracyjnych na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.31.219

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 lutego 1931 r.
w sprawie określenia właściwości, toku instancyj i trybu postępowania władz administracyjnych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, wydane co do § 9 w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów.

Na podstawie art. 19 i 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 307) zarządza, się co następuje:
Do zakresu działania powiatowych władz administracji ogólnej należy:

A. prawo wydawania i przeprowadzania zarządzeń przewidzianych w art. 6 pkt. 1 lit. a) i pkt. 1 lit. d), - w art. 7, - w art. 8 pkt. b), - w art. 9, - w art. 10 pkt. b), o ile zarządzenie to dotyczy obszaru jednego powiatu lub jego części - i w art. 10 punkty d), f);

B. prawo wydawania i przeprowadzania nakazów i zakazów oraz wydawania zezwoleń przewidzianych w art. 8 pkt. f) i w art. 10 punkty e), g), h).

Do zakresu działania wojewódzkich władz administracji ogólnej należy:

A. prawo wydawania i przeprowadzania zarządzeń przewidzianych w art. 8 pkt. a), - w art. 10 pkt. b), jeżeli to zarządzenie dotyczy obszaru większego niż jeden powiat, - i w art. 10 pkt. c);

B. prawo wydawania i przeprowadzania nakazów i zakazów oraz wydawania zezwoleń przewidzianych w art. 8 punkty c), d) - i w art. 10 pkt. a.

Zarządzenie zamiany wydalenia na konfinowanie lub internowanie, względnie konfinowania na internowanie, w warunkach przewidzianych w ustępie 3 pkt. 1 art. 6, należy do zakresu działania tej władzy administracji ogólnej, która wydała zarządzenie o wydaleniu względnie o konfinowaniu.
Powiatowe władze administracji ogólnej, wydając zarządzenie zamiany wydalenia na konfinowanie lub internowanie, względnie zamiany konfinowania na internowanie, powinny postąpić w myśl ustępu ostatniego pkt. 1 art. 6.
Odstawienie osoby internowanej do miejsca internowania następuje przymusowo - osoby zaś konfinowanej lub wydalonej do miejsca konfinowania lub do granicy obszaru, z którego następuje wydalenie, tylko wówczas, jeżeli władza uzna to za potrzebne.

Władza może określić w zarządzeniu konfinowania lub wydalenia drogę przejazdu osoby wydalonej lub konfinowanej, oraz dzień i godzinę opuszczenia obszaru, z którego wydalenie następuje, względnie zgłoszenia się w miejscu konfinowania.

Zakaz zakładania nowych stowarzyszeń, związków lub ich oddziałów bez zezwolenia władz administracji ogólnej, wynikający z art. 10 pkt. a) dotyczy zarówno tych stowarzyszeń i związków, których rejestracja należy do władz administracji ogólnej jak i innych władz administracyjnych lub sądowych oraz tych, które nie podlegają obowiązkowi rejestracji lub zgłoszenia.
Zarządzenia przewidziane w art. 8 lit. a), d), f) i w art. 10 lit. e) winny być wydane w drodze rozporządzeń i mają być ogłaszane w dzienniku wojewódzkim oraz podawane do wiadomości publicznej w sposób przyjęty w miejscu zastosowania.
Władze administracji ogólnej wydają decyzje w wykonaniu art. 6 - 10 w drodze swobodnego uznania, w zakresie w tem rozporządzeniu przewidzianym.
Decyzje władz administracji ogólnej wydane w wykonaniu uprawnień, wynikających z art. 6, 7, 8 i 10, należy doręczać na piśmie.

Decyzje władz administracji ogólnej w wykonaniu uprawnień, wynikających z art. 9 należy komunikować właściwym urzędom pocztowym na piśmie, telegraficznie lub telefonicznie. Decyzje telefoniczne należy potwierdzać na piśmie w ciągu 24 godzin. O decyzjach tych władze administracji ogólnej zawiadamiają równocześnie właściwe terytorjalne Dyrekcje Poczt i Telegrafów.

Decyzje z ustępu pierwszego i drugiego niniejszego paragrafu są natychmiast wykonalne, o ile w decyzji nie wskazano terminu późniejszego.

Decyzje wydawane przez powiatowe władze administracji ogólnej w sprawach aresztowania, przeprowadzenia rewizji osobistej lub rewizji domowej (art. 6, pkt. a) i art. 7), mają być zasadniczo doręczane przed wykonaniem tych czynności.

Decyzja w sprawie aresztowania mieści w sobie zarazem uprawnienie do przeprowadzenia rewizji osobistej, zaś decyzja w sprawie przeprowadzenia rewizji domowej - uprawnienie zajęcia ujawnionych w czasie rewizji dokumentów oraz przedmiotów pozostających w związku z prowadzonem dochodzeniem.

Decyzja w sprawie aresztowania może być połączona w jednym nakazie z decyzją o przeprowadzeniu rewizji domowej.

Jeżeli zwłoka grozi niebezpieczeństwem, decyzje z §§ 9 i 10 ogłasza się interesowanym ustnie. Ogłoszenie decyzji zastępuje jej doręczenie.

Osobie, której decyzję ogłoszono, przysługuje prawo żądania doręczenia decyzji na piśmie. Doręczenie powinno nastąpić w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji - o ile władza, która decyzję wydała, lub instancja odwoławcza na wniosek, lub z urzędu, nie postanowi inaczej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.