Określenie wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.90.574

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 czerwca 1998 r.
w sprawie określenia wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
1.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 500 (pięćset) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 50 (pięćdziesięciu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 300 (trzysta) złotych,
3)
dla uczestników wycieczek turystycznych, obozów młodzieżowych, zawodów sportowych lub osób mających opłacone koszty pobytu w Polsce albo osób przyjeżdżających do placówek leczniczo-sanatoryjnych - na kwotę 20 (dwudziestu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 100 (sto) złotych.
2.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekraczający trzech dni określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 300 (trzystu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 150 (stu pięćdziesięciu) złotych.
Wielkość środków na przejazd cudzoziemca przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 200 (dwustu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych.
Wielkość środków na wyjazd cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinna pokrywać koszty podróży deklarowanym przez cudzoziemca środkiem transportu do kraju pochodzenia lub innego państwa.
1.
Cudzoziemiec dokumentuje posiadanie środków niezbędnych do wjazdu, pobytu, przejazdu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okazanie na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
waluty polskiej,
2)
zagranicznych środków płatniczych, które mogą być w Rzeczypospolitej Polskiej legalnie wymienione, będących równowartością kwot określonych w § 1 i 2, według tabeli kursów walut ustalanej przez Narodowy Bank Polski,
3)
dokumentów umożliwiających uzyskanie w Polsce środków płatniczych,
4)
zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości nie mniejszej niż określona w § 1-3, potwierdzonego pieczęcią i podpisem upoważnionego pracownika banku, wystawionego najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy.
2.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, zaproszenia, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739), zwanej dalej "ustawą".
3.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, biletu uprawniającego do podróży do kraju pochodzenia lub innego państwa albo przez okazanie środka transportu.
4.
Cudzoziemiec wymieniony w § 1 pkt 3 obowiązany jest ponadto do okazania na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
dokumentu potwierdzającego uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych,
2)
dowodu wniesienia opłat na pokrycie kosztów pobytu w Polsce w zakresie co najmniej wyżywienia i zakwaterowania,
3)
skierowania do placówki leczniczo-sanatoryjnej.
5.
Dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
dokładne dane wystawcy dokumentu,
2)
dane dotyczące organizatora i realizatora usług turystycznych,
3)
termin oraz miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
szczegółowy wykaz usług turystycznych, a w przypadku wycieczki turystycznej - jej dokładną trasę,
5)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres cudzoziemca, w przypadku przyjazdu indywidualnego, lub liczbę osób objętych zbiorową imprezą turystyczną,
6)
potwierdzenie opłacenia kosztów usługi turystycznej, z wyszczególnieniem kosztów zakwaterowania i wyżywienia oraz ceny tej usługi.
W wypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy, kontroli posiadania przez cudzoziemca środków, o których mowa w rozporządzeniu, dokonuje wojewoda.
Nie są obowiązani do dokumentowania posiadania środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcy przekraczający granicę na podstawie:
1)
umów i porozumień międzynarodowych, jeżeli przewidują one zwolnienie cudzoziemca z obowiązku posiadania tych środków albo obowiązek pokrycia kosztów jego pobytu przez polskie organy państwowe lub instytucje publiczne,
2)
umów o małym ruchu granicznym, umów o uproszczonym trybie przekraczania granicy lub umów, które określają warunki przekraczania granicy w przejściach na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową, albo legitymujący się dokumentami upoważniającymi do przekraczania granicy na podstawie tych umów,
3)
wizy pobytowej z prawem do pracy,
4)
wizy pobytowej potwierdzającej uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się,
5)
karty czasowego pobytu lub karty stałego pobytu oraz
6)
w związku z niesieniem pomocy charytatywnej.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych podwyższa stawki określone w § 1 i 2, jeżeli wystąpi konieczność ich dostosowania na zasadzie wzajemności do wymogów określonych przez inne państwo dla obywateli polskich.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.105.666) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1998 r.