Określenie szczególnych wypadków i trybu wcześniejszego udostępniania materiałów archiwalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.156.970

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 sierpnia 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 29 lipca 2008 r.
w sprawie określenia szczególnych wypadków i trybu wcześniejszego udostępniania materiałów archiwalnych

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
1.
Materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, od których wytworzenia nie upłynęło 30 lat, mogą być udostępniane w przypadkach uzasadnionych potrzebami nauki i kultury, o ile nie narusza to prawnie chronionych interesów Państwa, jednostek organizacyjnych i obywateli oraz tajemnic ustawowo chronionych.
2.
Materiały archiwalne powstałe do końca 1989 r. w związku z działalnością partii i organizacji politycznych są w każdym przypadku udostępniane na potrzeby nauki i kultury, o ile nie narusza to prawnie chronionych interesów Państwa, jednostek organizacyjnych i obywateli oraz tajemnic ustawowo chronionych.
3.
Udostępnianie materiałów archiwalnych, o których mowa w ust. 1 i 2, zawierających informacje niejawne, następuje z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
1.
Materiały archiwalne tworzące zasób jednostek publicznej radiofonii i telewizji, stanowiące:
1)
zapisy dźwięku, obrazu lub obrazu z towarzyszącym dźwiękiem, które były przedmiotem emisji radiowej lub telewizyjnej, są udostępniane niezwłocznie po wprowadzeniu ich do ewidencji archiwum zakładowego;
2)
zapisy dźwięku, obrazu lub obrazu z towarzyszącym dźwiękiem, które nie były przedmiotem emisji radiowej lub telewizyjnej, mogą być udostępniane w przypadkach uzasadnionych potrzebami nauki po wprowadzeniu ich do ewidencji archiwum zakładowego;
3)
dokumenty związane z tworzeniem lub pozyskiwaniem przez te jednostki zapisów, o których mowa w pkt 1, mogą być udostępniane w przypadkach uzasadnionych potrzebami nauki niezwłocznie po wprowadzeniu tych dokumentów do ewidencji archiwum zakładowego.
2.
Udostępnianie materiałów archiwalnych, o których mowa w ust. 1, następuje z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnic ustawowo chronionych i nie może naruszać prawnie chronionych interesów Państwa, jednostek organizacyjnych i obywateli.
3.
Do udostępniania materiałów archiwalnych, o których mowa w ust. 1, w sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
1.
Do wcześniejszego udostępniania materiałów archiwalnych właściwe są:
1)
archiwa państwowe;
2)
jednostki organizacyjne z powierzonym zasobem archiwalnym;
3)
biblioteki i muzea, które gromadzą i przechowują materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego;
4)
uczelnie publiczne, których archiwa zakładowe posiadają zasób historyczny;
5)
jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
2.
Kierownik właściwej jednostki organizacyjnej, określonej w ust. 1, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów archiwalnych, o których mowa w § 1 i 2.
1.
Materiały archiwalne udostępnia się na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu złożony we właściwej jednostce organizacyjnej wymienionej w § 3 ust. 1.
2.
We wniosku należy podać w szczególności:
1)
tytuł materiału archiwalnego lub temat, którego on dotyczy;
2)
cel i przewidywany sposób wykorzystania materiału archiwalnego;
3)
nazwę jednostki organizacyjnej oraz imię i nazwisko osoby ubiegającej się o udostępnienie materiału archiwalnego.
3.
W przypadku gdy o udostępnienie materiałów archiwalnych ubiega się jednostka organizacyjna, materiały udostępnia się osobie fizycznej uprawnionej do reprezentowania tej jednostki organizacyjnej lub posiadającej pisemne upoważnienie jej właściwego organu.
Oryginały materiałów archiwalnych są udostępniane tylko wtedy, gdy archiwum nie dysponuje kopiami lub gdy jest to niezbędne ze względu na cel i sposób wykorzystania tych materiałów.
W przypadku niewykorzystania materiałów archiwalnych w okresie 12 miesięcy od dnia uzyskania zgody, należy ponownie uzyskać zgodę na wcześniejsze udostępnianie tych materiałów w trybie określonym w § 3 ust. 2 i § 4.
Odmowa wcześniejszego udostępnienia materiałów archiwalnych wymaga pisemnego uzasadnienia.
W przypadku gdy podmiot korzysta z udostępnionych materiałów archiwalnych w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu lub integralności, kierownik jednostki organizacyjnej, która udostępniła materiały archiwalne, może cofnąć zgodę na korzystanie z materiałów archiwalnych.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 grudnia 2000 r. w sprawie określenia szczególnych wypadków i trybu wcześniejszego udostępniania materiałów archiwalnych (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 116 oraz z 2006 r. Nr 98, poz. 681).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 426.