Określenie sądów powiatowych właściwych do rozpoznawania spraw o rozwód.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.43.210

| Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1972 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 lipca 1958 r.
w sprawie określenia sądów powiatowych właściwych do rozpoznawania spraw o rozwód. *

Na podstawie art. 5 §§ 1 i 2 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 18, poz. 75) zarządza się, co następuje:
Spośród sądów powiatowych, o których mowa w art. 5 § 1 zdaniu 3 ustawy wymienionej na wstępie, do rozpoznawania spraw o rozwód właściwe są następujące sądy powiatowe:
1)
w m. st. Warszawie: Sąd Powiatowy dla m. st. Warszawy,
2)
w Łodzi:
a)
dla okręgu Sądu Wojewódzkiego dla m. Łodzi - Sąd Powiatowy dla m. Łodzi,
b) 1
 dla okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z wyjątkiem obszaru jego Ośrodka Zamiejscowego w Piotrkowie - Sąd Powiatowy w Łodzi,
3)
w Białymstoku - Sąd Powiatowy dla m. Białegostoku,
4)
w Gdańsku - Sąd Powiatowy dla m. Gdańska,
5) 2
 w Krakowie - Sąd Powiatowy dla m. Krakowa,
6) 3
 w Poznaniu - Sąd Powiatowy dla m. Poznania,
7)
w Szczecinie - Sąd Powiatowy dla m. Szczecina,
8) 4
 (uchylony).
 Powierza się rozpoznawanie spraw o rozwód:

w województwie białostockim:

- Sądowi Powiatowemu w Ełku dla okręgów Sądów Powiatowych w Ełku, Augustowie, Gołdapi, Grajewie, Olecku i Suwałkach,

w województwie katowickim:

- Sądowi Powiatowemu w Bielsku-Białej dla okręgów Sądów Powiatowych w Bielsku-Białej i Cieszynie,

- Sądowi Powiatowemu w Bytomiu dla okręgów Sądów Powiatowych w Bytomiu, Chorzowie i Tarnowskich Górach,

- Sądowi Powiatowemu w Gliwicach dla okręgów Sądów Powiatowych w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu,

- Sądowi Powiatowemu w Sosnowcu dla okręgów Sądów Powiatowych w Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej,

w województwie krakowskim:

- Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgów Sądów Powiatowych w Tarnowie, Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej i Nowym Sączu,

w województwie lubelskim:

- Sądowi Powiatowemu w Zamościu dla okręgów Sądów Powiatowych w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim,

w województwie opolskim:

- Sądowi Powiatowemu w Raciborzu dla okręgów Sądów Powiatowych w Raciborzu, Głubczycach i Koźlu,

w województwie rzeszowskim:

- Sądowi Powiatowemu w Jaśle dla okręgów Sądów Powiatowych w Jaśle, Brzozowie, Gorlicach, Krośnie, Sanoku i Ustrzykach Dolnych,

w województwie warszawskim:

- Sądowi Powiatowemu w Mławie dla okręgów Sądów Powiatowych w Mławie, Ciechanowie, Makowie Mazowieckim, Przasnyszu i Pułtusku,

- Sądowi Powiatowemu w Płocku dla okręgów Sądów Powiatowych w Płocku, Gostyninie, Płońsku i Sierpcu,

- Sądowi Powiatowemu w Pruszkowie z tymczasową siedzibą w Warszawie dla okręgów sądów powiatowych w Pruszkowie, Garwolinie, Grodzisku Mazowieckim, Grójcu, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Otwocku, Sochaczewie, Wołominie i Wyszkowie,

- Sądowi Powiatowemu w Siedlcach dla okręgów Sądów Powiatowych w Siedlcach, Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Rykach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie,

w województwie wrocławskim:

- Sądowi Powiatowemu w Jeleniej Górze dla okręgów Sądów Powiatowych w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu i Złotoryi,

- Sądowi Powiatowemu w Kłodzku dla okręgów Sądów Powiatowych w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudzie i Ząbkowicach Śląskich,

- Sądowi Powiatowemu w Wałbrzychu dla okręgów Sądów Powiatowych w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kamiennej Górze i Świdnicy.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lipca 1958 r.
* Z dniem 1 lipca 1960 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej przekazania Sądowi Powiatowemu dla m. Białegostoku rozpoznawania spraw o rozwód w zakresie właściwości sądów powiatowych w Łomży, Kolnie i Zambrowie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 7 maja 1960 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Łomży spraw o rozwód (Dz.U.60.26.151).
1 Z dniem 1 kwietnia 1968 r. traci moc § 1 pkt 2 lit. b) nin. rozporządzenia w części dotyczącej okręgów Sądów Powiatowych w Sieradzu, Wieluniu i Wieruszowie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 13 marca 1968 r. w sprawie powierzenia Sądom Powiatowym w Radomsku i Sieradzu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.68.10.53).

Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 1 pkt 2 lit. b) nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).

2 Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 1 pkt 5 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).
3 Z dniem 1 stycznia 1963 r. traci moc § 1 pkt 6 nin. rozporządzenia w części dotyczącej ustalenia właściwości Sądu Powiatowego dla m. Poznania do rozpoznawania spraw o rozwód z okręgów Sądów Powiatowych w Gostyniu, Kościanie, Lesznie, Rawiczu i Wolsztynie, zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 1962 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Lesznie i Sądowi Powiatowemu w Ostrowie Wielkopolskim spraw o rozwód (Dz.U.62.65.319).
4 § 1 pkt 8 uchylony przez § 5 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 1963 r. w sprawie utworzenia we Wrocławiu jednego Sądu Powiatowego dla miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego (Dz.U.63.41.229) z dniem 21 września 1963 r.
5 Z dniem 26 lutego 1959 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia Sądowi Powiatowemu w Gliwicach rozpoznawania spraw o rozwód z okręgu Sądu Powiatowego w Rudzie Śląskiej, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1959 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu dla miasta Katowic w Katowicach rozpoznawania spraw o rozwód z okręgu Sądu Powiatowego w Rudzie Śląskiej (Dz.U.59.15.85).

Z dniem 13 grudnia 1960 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Piasecznie, zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1960 r. w sprawie zniesienia Sądu Powiatowego w Piasecznie z tymczasową siedzibą w Górze Kalwarii (Dz.U.60.55.318).

Z dniem 1 kwietnia 1961 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Czeladzi, zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. w sprawie zniesienia Sądu Powiatowego w Czeladzi (Dz.U.61.13.68).

Z dniem 1 stycznia 1965 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Cieszynie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Cieszynie rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.64.45.309).

Z dniem 1 stycznia 1967 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Złotoryi, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1966 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Legnicy rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.66.51.313).

Z dniem 1 stycznia 1968 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Lubaniu, Świdnicy i Zgorzelcu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1967 r. w sprawie powierzenia Sądom Powiatowym w Świdnicy i Zgorzelcu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.67.48.238).

Z dniem 1 kwietnia 1970 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Makowie Mazowieckim, Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej, zgonie z § 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 1970 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Ostrołęce rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.70.3.20).

Z dniem 1 kwietnia 1971 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Garwolinie i Otwocku, zgonie z § 4 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 marca 1971 r. w sprawie utworzenia Wydziału dla Nieletnich (Sądu dla Nieletnich) w Sądzie Powiatowym w Wołominie oraz zmiany właściwości Sądów Powiatowych w Mińsku Mazowieckim i Otwocku w sprawach karnych nieletnich i w sprawach o rozwód (Dz.U.71.7.80).

Z dniem 1 października 1971 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia Sądowi Powiatowemu w Raciborzu rozpoznawania spraw o rozwód dla okręgu Sądu Powiatowego w Koźlu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 1 września 1971 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Koźlu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.71.24.221).

Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).