Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.127.1392

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2001 r.
w sprawie określenia rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
1.
Do przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, zalicza się przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "przyrządami".
2.
Upoważnieni przedsiębiorcy, wykonujący naprawy lub instalacje przyrządów, zwani dalej "przedsiębiorcami", są obowiązani spełniać w zakresie posiadanego wyposażenia i kwalifikacji wymagania określone w rozporządzeniu.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany:
1)
posiadać wyposażenie zapewniające prawidłowe i kompletne wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów oraz prowadzić jego ewidencję,
2)
posiadać udokumentowane procedury obsługi wyposażenia,
3)
zapewnić oznakowanie wyposażenia, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego jednoznaczną identyfikację,
4)
zapewnić wzorcowanie przyrządów pomiarowych stosowanych do napraw lub instalacji przyrządów, zgodnie z ustalonym harmonogramem i według ustalonych procedur wzorcowania,
5)
zapewnić wyposażenie pomieszczenia, w którym są wykonywane naprawy lub instalacje, w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, zapewniające prawidłowe wykonywanie tych czynności,
6)
dysponować miejscami parkingowymi co najmniej dla dwóch pojazdów samochodowych, w których ma być naprawiany lub instalowany przyrząd.
2.
Jeżeli naprawy lub instalacje przyrządów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego także inną działalność, to jest on obowiązany zapewnić, aby pomieszczenia przeznaczone do napraw lub instalacji były wydzielone i oznakowane.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać własną cechę służącą do jego identyfikacji, zarejestrowaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, przeznaczoną do umieszczania na zakładanych przez siebie zabezpieczeniach.
Wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów należy dokumentować w rejestrze w formie pisemnej lub elektronicznej, z uwzględnieniem danych identyfikujących co najmniej typy i numery naprawianych lub instalowanych przyrządów oraz daty wykonania tych czynności. Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać rejestr przez okres co najmniej 3 lat.
1.
Osoby wykonujące w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności naprawy lub instalacje przyrządów pomiarowych powinny posiadać wiedzę w zakresie budowy i funkcjonowania oraz napraw lub instalacji zatwierdzonych typów przyrządów, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami wystawionymi przez producentów, ich przedstawicieli lub inne podmioty posiadające uprawnienia w tym zakresie.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane co najmniej raz na 3 lata uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Ukończenie szkolenia należy potwierdzić dokumentem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje przyrządów.
Spełnienie wymagań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6 oraz w ust. 2, przez przedsiębiorcę wykonującego naprawy lub instalacje przyrządów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 2002 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.