Określenie przypadków i warunków, w których pracownik nabywa prawo do rocznej nagrody z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 17 lutego 1986 r.
w sprawie określenia przypadków i warunków, w których pracownik nabywa prawo do rocznej nagrody z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku.

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 lipca 1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 141) zarządza się, co następuje:
1.
Roczna nagroda z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi, zwana dalej "nagrodą", przysługuje pracownikowi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego) w razie rozwiązania stosunku pracy:
1)
przez zakład pracy z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli okoliczność ta została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem organów uprawnionych do rozstrzygania sporów pracowniczych;
2)
przez pracownika bez wypowiedzenia, jeżeli zakład społeczny służby zdrowia stwierdził szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a zakład pracy nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
3)
przez pracownika lub na mocy porozumienia stron w związku ze zmianą miejsca zamieszkania z powodu:
a)
przeniesienia służbowego małżonka do pracy w innej miejscowości,
b)
podjęcia pracy w miejscu swego zamieszkania lub pobliżu, pod warunkiem, że poprzednio pracownik był zatrudniony w innej miejscowości i dojeżdżał do pracy,
c)
przeprowadzenia się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą zatrudnienia ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości,
d)
niewykonania przez zakład pracy wynikającego z przepisu prawa lub umowy obowiązku zapewnienia pracownikowi mieszkania,
e)
podjęcia pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami przez pracownika zatrudnionego niezgodnie z wyuczonym zawodem.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje pracownikowi zarówno w zakładzie pracy, z którym rozwiązany został stosunek pracy, jak i w zakładzie, w którym pracownik podjął zatrudnienie, proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w każdym z tych zakładów pracy w roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana nagroda.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 w nowym zakładzie pracy nagroda przysługuje w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia, jaką otrzymałby pracownik, gdyby nie zmieniał miejsca pracy.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w danym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który:
1)
podjął zatrudnienie po zwolnieniu:
a)
z zawodowej służby wojskowej,
b)
ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej,
c)
ze Służby Więziennej,

jeżeli spełnia warunki do zaliczenia okresu tej służby do okresu zatrudnienia, w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami;

2)
korzysta w tym samym zakładzie pracy z urlopu bezpłatnego, udzielonego w związku z:
a)
kontynuowaniem nauki,
b)
podjęciem studiów w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej,
c)
skierowaniem do pracy za granicą,
d)
wyjazdem za granicę wspólnie z małżonkiem-pracownikiem służby dyplomatyczno-konsularnej lub urzędu konsularnego, na czas pełnienia tej służby,
3)
korzysta w tym samym zakładzie pracy z urlopu bezpłatnego z innych przyczyn niż wymienione w pkt 2, pod warunkiem przepracowania łącznie w roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który wypłacana jest nagroda, w jednym zakładzie pracy co najmniej 6 miesięcy.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana, w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który podjął zatrudnienie:
1)
w niepełnym wymiarze czasu pracy lub po zawieszeniu prawa do emerytury po przejściu na emeryturę,
2)
w okresie lub po okresie pobierania renty inwalidzkiej, a także po upływie okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagrodę ustala się proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) za który jest wypłacana, i w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia poprzedzającego przejście na emeryturę, rentę inwalidzką lub świadczenie rehabilitacyjne.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi:
1)
z którym umowa o pracę wygasła z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, jeżeli aresztowanie nie pozostaje w związku z zatrudnieniem w danym zakładzie pracy;
2)
któremu wstrzymana została wypłata nagrody z powodu aresztowania w związku z podejrzeniem popełnienia czynu mającego związek z zatrudnieniem, jeżeli prawomocnym wyrokiem sądu został uniewinniony lub w stosunku do którego postępowanie karne zostało umorzone, z wyjątkiem przypadku, gdy postępowanie karne zostało umorzone warunkowo z powodu przedawnienia bądź amnestii;
3)
który został ponownie zatrudniony w tym samym zakładzie pracy, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, z wyjątkiem przypadku, gdy postępowanie karne zostało umorzone z powodu przedawnienia lub amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie pracy w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym).
W razie śmierci pracownika, który nie przepracował całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który ze względu na organizację pracy szkoły zawarł umowę o pracę na czas określony (rok szkolny), pod warunkiem przepracowania całego okresu, na który została zawarta umowa o pracę, nie mniej jednak niż 6 miesięcy w danym roku szkolnym.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w danym roku szkolnym w zakładzie pracy wypłacającym nagrodę.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zakładowego funduszu nagród poczynając od nagród wypłacanych za rok 1985.