Określenie przedsiębiorstw przemysłowych i górniczych w związku z powszechnym obowiązkiem świadczeń rzeczowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.35.227

Akt utracił moc
Wersja od: 18 kwietnia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU I HANDLU, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH ORAZ SKARBU
z dnia 15 kwietnia 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wojskowych oraz Spraw Wewnętrznych o określeniu przedsiębiorstw przemysłowych i górniczych w związku z powszechnym obowiązkiem świadczeń rzeczowych.

Na podstawie art. 20 ust. (1) i (2) ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) zarządza się co następuje:
Za przedsiębiorstwa przemysłowe i górnicze w rozumieniu ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) uważa się:
1)
wszelkie warsztaty pracy, wydobywające surowce, wytwarzające i przetwarzające (fabryki, huty, kopalnie i inne zakłady pracy regulowane przepisami ustaw górniczych, gazownie, stocznie itp.) niezależnie od rodzajów sił, jakimi są poruszane lub z jakich korzystają oraz niezależnie od tego, czy są prowadzone w celu zysku czy też w innym celu;
2)
zakłady wytwarzające, przesyłające lub rozdzielające energię elektryczną;
3)
zakłady wodociągowe i kanalizacyjne.
Do przedsiębiorstw przemysłowych w rozumieniu wymienionej ustawy z dnia 30 marca 1939 r. zalicza się również grupy i organizacje przemysłowe i rzemieślnicze o charakterze administracyjno-gospodarczym (koncerny, syndykaty, kartele, związki i zrzeszenia przemysłowe, cechy rzemieślnicze itp.).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.