Określenie organów właściwych do wydawania pozwoleń na broń, ustalenie wzorów pozwoleń na broń oraz określenie istotnych części broni i amunicji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.1.7

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1986 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wydawania pozwoleń na broń, ustalenia wzorów pozwoleń na broń oraz określenia istotnych części broni i amunicji.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43 i z 1983 r. Nr 6, poz. 35) w związku z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172) zarządza się, co następuje:
1.
Organami właściwymi do wydawania pozwoleń na broń są:
1)
szefowie rejonowych (równorzędnych) urzędów spraw wewnętrznych – na wiatrówki lub inną broń sportową działającą na zasadzie sprężonego powietrza oraz na pistolety, rewolwery i inne przedmioty do miotania chemicznych środków obezwładniających oraz odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej,
2)
szefowie wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych – na broń nie wymienioną w pkt 1.
2.
Pozwolenia na wiatrówki i inną broń sportową działającą na zasadzie sprężonego powietrza mogą wydawać komendanci komisariatów lub posterunków Milicji Obywatelskiej, upoważnieni przez szefa właściwego wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych.
3.
Pozwolenia na broń myśliwską wydaje się na okres od 1 roku do 5 lat, a na pozostałą broń – na okres od 1 roku do 3 lat.
1.
W pozwoleniach na broń wpisuje się:
1)
nazwisko, imię, imię ojca oraz adres pobytu stałego osoby, której wydaje się pozwolenie,
2)
dane dotyczące broni: nazwę, serię, numer, kaliber i rok wyrobu, a w razie braku serii i numeru – wszystkie oznaczenia fabryczne,
3)
termin ważności pozwolenia,
4)
nazwę organu wydającego pozwolenie.
2.
W pozwoleniach na broń na okaziciela (świadectwach broni) wpisuje się dane określone w ust. 1 pkt 2–4 oraz nazwę urzędu, instytucji, zakładu czy też przedsiębiorstwa otrzymującego pozwolenie oraz dokładny adres chronionego obiektu.
1.
Istotnymi częściami broni są: szkielet, lufa, zamek i komora zamkowa.
2.
Istotnymi częściami amunicji są scalone naboje bojowe i naboje ślepe do broni oraz pociski tych naboi wypełnione materiałem wybuchowym lub chemicznymi środkami obezwładniającymi.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 września 1975 r. w sprawie określenia organów Milicji Obywatelskiej właściwych do wydawania pozwoleń na broń, ustalenia wzorów pozwoleń na broń oraz określenia istotnych części broni i amunicji (Dz. U. Nr 32, poz. 173).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.