Określenie obowiązków najemcy w zakresie wykonywania drobnych napraw i odnawiania lokalu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.11.56

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 23 lutego 1983 r.
w sprawie określenia obowiązków najemcy w zakresie wykonywania drobnych napraw i odnawiania lokalu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
Najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego jest obowiązany utrzymywać zajmowany lokal i przynależne do niego pomieszczenia we właściwym stanie sanitarnym i technicznym poprzez wykonywanie drobnych napraw i odnawianie.
Drobnymi naprawami obciążającymi najemcę są:
1)
naprawa podłóg, posadzek i wykładzin polegająca na uzupełnieniu bądź usunięciu niewielkich uszkodzeń,
2)
naprawa powierzchni ściennych wykładanych płytkami ceramicznymi (np. glazurą) w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych,
3)
dopasowanie i naprawa stolarki okiennej i drzwiowej bez konieczności wymiany elementu,
4)
naprawa i wymiana okuć oraz zamków okiennych i drzwiowych,
5)
wymiana uszkodzonego oszklenia okien, świetlików i drzwi,
6)
naprawa i wymiana mebli wbudowanych, antresol itp.,
7)
naprawa odbiorczych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych w lokalu, polegająca na usuwaniu uszkodzeń bądź wymianie zużytych elementów (np. wymianie kranów, baterii, pływaków, pociągaczy, desek sedesowych itp.),
8)
usuwanie zatkania przewodów odpływowych od urządzeń sanitarnych lokalu (np. zlewów, wanien, umywalek, mis klozetowych itp.) do pionów zbiorczych oraz udrożnienie tych pionów w razie stwierdzenia ich zatkania z winy najemcy,
9)
naprawa i wymiana osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej lokalu (np. przełączników, wyłączników, gniazdek, bezpieczników itp.) bez wymiany przewodów,
10)
naprawa pieców węglowych, akumulacyjnych (stałych i przenośnych) oraz trzonów kuchennych i podgrzewaczy, polegająca na usuwaniu uszkodzeń bądź wymianie zużytych części,
11)
konserwacja i naprawa kuchni gazowych i elektrycznych oraz wymiana ich elementów (np. kurków, dysz, spiral, palników itp.).
Poza naprawami wymienionymi w § 2 najemca lokalu jest obowiązany do likwidacji skutków zniszczeń powstałych z jego winy oraz w związku z niewykonywaniem lub nienależytym wykonywaniem ciążących na nim obowiązków.
Do napraw, o których mowa w § 2, nie zalicza się napraw polegających na usuwaniu usterek wynikłych z wykonawstwa budowlanego lub wad urządzeń i materiałów budowlanych.
1.
Obowiązki najemcy w zakresie odnawiania lokalu i przynależnych do niego pomieszczeń polegają na:
1)
malowaniu sufitów, malowaniu (tapetowaniu) ścian wraz z usuwaniem drobnych uszkodzeń tynków,
2)
malowaniu olejnym drzwi i okien od strony wewnętrznej, mebli wbudowanych, lamperii w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych, grzejników, zlewów, zlewozmywaków, płuczek, wanien, rur, a także innych urządzeń malowanych farbą olejną w celu zabezpieczenia przed korozją,
3)
cyklinowaniu lub szlifowaniu posadzek z parkietu mozaikowego lub deszczułek.
2.
Obowiązki określone w ust. 1 powinny być wykonywane w okresach gwarantujących stałe utrzymywanie lokalu i przynależnych pomieszczeń w należytej czystości i we właściwym stanie technicznym.
1.
Przed opuszczeniem lokalu, a nie później niż w terminie 30 dni od daty jego zwolnienia, najemca jest obowiązany do wykonania robót, o których mowa w § 2 i 5, oraz usunięcia uszkodzeń, o których mowa w § 3.
2.
Zwalniającemu lokal przysługuje prawo wyboru sposobu wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, to jest wykonania go we własnym zakresie bądź przez wynajmującego na koszt najemcy.
3.
W razie niewykonania przez najemcę obowiązku, o którym mowa w ust. 1, w sposób określony w ust. 2 w terminie 30 dni od daty zwolnienia lokalu wynajmujący dokonuje naprawy we własnym zakresie i dochodzi roszczeń z tego tytułu od byłego najemcy lokalu.
W lokalach stanowiących własność Państwa, w których po śmierci najemcy nie pozostają osoby bliskie wstępujące w stosunek najmu, obowiązek, o którym mowa w § 6 ust. 1, obciąża wynajmującego.
Drobne naprawy i odnawianie lokalu w domu wpisanym do rejestru zabytków mogą być wykonywane po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia należy wystąpić na 30 dni przed terminem rozpoczęcia tych prac.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1983 r.