Określenie niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.2.2

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1947 r.
w sprawie określenia niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) zarządza się, co następuje:
1.
Przy ustaleniu ceny sprzedażnej lub czynszu za mienie przekazywane w trybie powołanego dekretu komisje osadnictwa nierolniczego zastosują zniżkę ceny nabycia lub czynszu w przypadkach, gdy nabywcami lub dzierżawcami są:
a)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska,
b)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na innym obszarze, a stale zamieszkałe na terenach określonych w pkt a),
c)
marynarze marynarki handlowej i wojennej,
d)
członkowie wskazanych przez Centralny Związek Spółdzielczy spółdzielni pracy stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a),
e)
emeryci, inwalidzi pracy, renciści, jeżeli przyznanie zaopatrzenia nastąpiło przez władze Polski Ludowej oraz jeżeli osoby te pracowały na terenach określonych w pkt a) po ostatniej wojnie światowej i stale tam zamieszkują,
f)
inwalidzi wojenni i wojskowi stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a), którym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego zostało przyznane przez władze Polski Ludowej,
g)
osoby zwolnione od podatku obrotowego na podstawie art. 4 pkt 39 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), jeżeli stale zamieszkują na terenach określonych w pkt a),
h)
osoby, którym Minister Administracji Publicznej przyzna indywidualnie prawo do nabycia mienia nierolniczego na warunkach ulgowych,
i)
spółdzielnie mieszkaniowe i spółki osób wymienionych w pkt a)-g), jeżeli przekazywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni lub spółek, przy czym ulgi oblicza się w stosunku do wkładów osób, uprawnionych do tych ulg,
j)
spółdzielnie, centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo-państwowe zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczym,
k)
osoby prawne prawa publicznego, organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe, instytucje naukowe, oświatowe i opiekuńcze, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć ich celom.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 pkt a)-g) mają prawo do zniżki jedynie w przypadku nabycia domu jedno- lub dwurodzinnego lub części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania, jeżeli otrzymywane przez kupującego uposażenie lub wynagrodzenie za pracę jest głównym źródłem utrzymania jego oraz rodziny.
3.
Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości może ustalić w drodze zarządzenia kategorie rzemieślników, którym będzie przysługiwało prawo nabycia mienia na warunkach ulgowych.
Zniżka ceny nabycia lub czynszu może być stosowana, gdy:
a)
przekazanie mienia dotyczy większej ilości przedmiotów, służących celom gospodarczym nabywcy lub dzierżawcy,
b)
umowy zawiera się na podstawie warunków, ustalonych z reprezentacją nabywców lub dzierżawców.
Osoby, które przed dniem 9 maja 1947 r. pełniły służbę publiczną lub były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska, w przypadku kupna domu jedno- lub dwurodzinnego albo części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania - mają ponadto prawo do ulgi w postaci odliczenia 1 % ceny nabycia za każdy miesiąc nieprzerwanej pracy lub służby przed tym terminem, nie więcej jednak niż 15 %.
1. 3
Zniżki, wynikające z § 1 lit. a), przywiązane są do osoby nabywcy.
2. 4
Nabywca, który po zawarciu umowy przestanie należeć do kategorii osób, wymienionych w ust. 1, traci w stosunku do niespłaconej reszty należności prawo do zniżki, wynikającej z § 1, chyba że uzyskał prawo do emerytury lub renty. Opuszczenie miejsca pracy na skutek przeniesienia służbowego lub z powodu stwierdzonego przez właściwy urząd zatrudnienia braku pracy w zawodzie kupującego nie powoduje utraty uprawnień do zniżki.
3.
Na okres niezawinionego bezrobocia nabywcy wstrzymuje się płatność należności.
4.
W wypadku śmierci nabywcy zniżka w stosunku do niespłaconej części należności służy małżonkowi i nieletnim zstępnym, a innym spadkobiercom, jeżeli należą do kategorii osób, wymienionych w § 1 lit. a), i nie skorzystali z przysługujących im uprawnień.
5.
Jeżeli spadkobiercami są małżonek lub nieletni zstępny, niespłacona reszta należności może być umorzona.
Zniżka ceny w przypadkach przekazywania mienia według zasad niniejszego rozporządzenia będzie udzielana z uwzględnieniem zdolności płatniczej nabywców lub dzierżawców, rodzaju i charakteru przekazywanego mienia oraz celów, jakim ma ono służyć.
1.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali:
a)
warunki, jakim mają odpowiadać spółdzielnie i spółki nabywców, wymienione w § 1 lit. b),
b)
jakim osobom prawnym, organizacjom i instytucjom będą przysługiwały zniżki, wynikające z § 1 lit. d).
2.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali nadto zasady zabezpieczenia ceny sprzedażnej na wypadek utraty prawa do ulg albo zbycia nieruchomości oraz zasady utrzymania nieruchomości nabywanych po cenach ulgowych.
Nabycie mienia na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu nie przysługuje osobom, które skorzystają z zarachowania, przewidzianego w art. 9 dekretu.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 maja 1948 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.48.26.181).
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.