Określenie granic strefy tropikalnej i polarnej oraz kryteriów uznawania statku rybackiego za prowadzący działalność bezpośrednio związaną z rybołówstwem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.81.422

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 27 października 1992 r.
w sprawie określenia granic strefy tropikalnej i polarnej oraz kryteriów uznawania statku rybackiego za prowadzący działalność bezpośrednio związaną z rybołówstwem.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o pracy na morskich statkach handlowych (Dz. U. Nr 61, poz. 258) zarządza się, co następuje:
1.
Granice strefy tropikalnej stanowią:
1)
na półkuli północnej - Zwrotnik Raka; ponadto do strefy tej włącza się znajdujące się na północ od Zwrotnika Raka:
a)
Zatokę Kalifornijską,
b)
Zatokę Meksykańską do Wysp Bahama włącznie,
c)
Morze Czerwone wraz z Zatoką Akaba,
d)
Zatokę Sueską łącznie z portem i redą Suez,
e)
Zatokę Perską,
f)
port i redę Karaczi,
2)
na półkuli południowej - Zwrotnik Koziorożca; ponadto do strefy tej włącza się znajdujący się na południe od Zwrotnika Koziorożca port i redę Santos.
2.
Granice strefy polarnej stanowią:
1)
na półkuli północnej:
a)
w rejonie Atlantyku - równoleżnik 72o szerokości geograficznej północnej; ponadto do strefy tej włącza się znajdujące się na południe od tego równoleżnika wybrzeża Grenlandii,
b)
w rejonie Pacyfiku - równoleżnik 65o szerokości geograficznej północnej,
2)
na półkuli południowej - równoleżnik 62o szerokości geograficznej południowej.
1.
Uznaje się, że statek rybacki prowadzi połowy wtedy, gdy wykonuje swoje podstawowe zadania w zakresie dokonywania połowów i przetwórstwa w czasie od rozpoczęcia do zakończenia czynności połowowych i przetwórczych na łowisku.
2.
Uznaje się, że statek rybacki prowadzi inną działalność związaną bezpośrednio z rybołówstwem wtedy, gdy:
1)
współpracuje z innymi statkami w zakresie ich zadań podstawowych - w czasie od rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz tych statków do ich zakończenia,
2)
wykonuje zadania naukowo-badawcze w czasie niezbędnym do bezpośredniego wykonania tych zadań,
3)
przygotowuje się do wykonania zadań na łowisku w czasie bezpośrednio poprzedzającym przystąpienie do wykonania tych zadań oraz dokonuje czynności bezpośrednio następujących po zakończeniu wykonania tych zadań.
3.
Początek i koniec prowadzenia połowów lub wykonania innej działalności związanej bezpośrednio z rybołówstwem ustala kapitan statku, uwzględniając kryteria podane w ust. 1 i 2, i każdorazowo czyni o tym wzmiankę w dzienniku okrętowym.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.