Określenie czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.2.21

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1999 r.
w sprawie określenia czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia. *

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945 oraz z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, o ile czynności te są związane z rynkiem kapitałowym lub bankowością inwestycyjną.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945 oraz z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715),
2)
domu maklerskim - rozumie się przez to również bank prowadzący działalność maklerską oraz podmiot, o którym mowa w art. 52 ustawy,
3)
pochodnych instrumentach finansowych - rozumie się przez to instrumenty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 83, poz. 931),
4)
uznanym rynku - rozumie się przez to rynek, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 83, poz. 931).
1.
Dom maklerski, który uzyskał zezwolenie na doradztwo w zakresie obrotu papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu, może wykonywać czynności polegające na doradztwie w zakresie:
1)
jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych,
2)
jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,
3)
jednostek uczestnictwa, nie będących papierami wartościowymi, w funduszach zbiorowego inwestowania mających siedzibę w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zwanej dalej OECD,
4)
pochodnych instrumentów finansowych nie będących papierami wartościowymi, które są w obrocie na uznanych rynkach w krajach należących do OECD.
2.
Dom maklerski, który uzyskał zezwolenie na zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie, w zakresie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, może w ramach tej usługi dawać zlecenia nabywania, zbywania, umarzania lub odkupywania do portfeli klientów:
1)
jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych,
2)
jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,
3)
jednostek uczestnictwa, nie będących papierami wartościowymi, w funduszach zbiorowego inwestowania mających siedzibę w krajach należących do OECD,
4)
pochodnych instrumentów finansowych nie będących papierami wartościowymi, które są w obrocie na uznanych rynkach w krajach należących do OECD.
Dom maklerski, który uzyskał zezwolenie na pośrednictwo w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych, może pośredniczyć w:
1)
nabywaniu lub odkupywaniu jednostek uczestnictwa w funduszach zbiorowego inwestowania, które mają siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
nabywaniu lub zbywaniu na zagranicznych uznanych rynkach pochodnych instrumentów finansowych nie będących papierami wartościowymi.
Dom maklerski może nabywać i zbywać poza rynkiem regulowanym, we własnym imieniu, na rachunek dającego zlecenie, papiery wartościowe:
1)
emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski,
2)
opiewające na zbywalne prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski,
3)
których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych wymienionych w pkt 1 i 2.
Dom maklerski może zapisywać się w imieniu klienta, na podstawie udzielonego przez niego pełnomocnictwa, na papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, oferowane w obrocie pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej.
Dom maklerski może pośredniczyć w udzielaniu przez bank, klientom tego domu maklerskiego, kredytów na zakup papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub kredytów na realizację wypłat za sprzedane papiery wartościowe przed rozliczeniem transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. oraz, działając na podstawie umowy z bankiem i klientem, wykonywać czynności w ramach obsługi tych kredytów.
Dom maklerski może prowadzić księgę akcyjną dla spółki publicznej na podstawie umowy zawartej z tą spółką.
Dom maklerski może w procesie fuzji i przejęć bądź w procesie przekształceń lub prywatyzacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych wykonywać na zlecenie następujące czynności:
1)
doradztwo,
2)
koordynacja i nadzór,
3)
analiza ekonomiczna,
4)
wycena przedsiębiorstwa,
5)
poszukiwanie i dobór inwestora.
Dom maklerski może sporządzać odpłatne analizy dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych oraz jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych i inwestycyjnych, pod warunkiem że analizy te nie będą zawierały elementów mających charakter rekomendacji nabycia lub zbycia papierów wartościowych emitowanych przez spółkę będącą przedmiotem analizy albo powstrzymania się od transakcji dotyczącej tych papierów.
1.
Dom maklerski może wykonywać czynności polegające na doradztwie w zakresie wyboru przez zleceniodawcę otwartego funduszu emerytalnego.
2.
Dom maklerski może wykonywać czynności polegające na doradztwie przy tworzeniu pracowniczych programów emerytalnych.
Dom maklerski może nabywać i zbywać na własny rachunek prawa majątkowe, o których mowa w art. 97 ustawy, oraz zarządzać własnym pakietem praw majątkowych.
Dom maklerski może, z udziałem maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, prowadzić działalność edukacyjną w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Rozporządzenie traci moc z dniem 15 stycznia 2001 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.97.118.754) w brzmieniu nadanym przez art. 4 pkt 14 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych, ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej (Dz.U.00.122.1315).