§ 2. - Ograniczenie przywozu i przewozu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.21.180

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1922 r.
§  2.
Wprowadzanie (przywóz) na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przeprowadzanie (przewóz) przez ten obszar:
a)
koni;
b)
trzody chlewnej w stanie żywym, przeznaczonej na rzeź natychmiastową, oraz mięsa wieprzowego;
c)
drobiu żywego i bitego;
d)
słoniny surowej, wędzonej i solonej;
e)
szmalcu wieprzowego;
f)
łoju przetopionego w beczkach;
g)
szczeciny )w szczelnych workach i tło
h)
wełny owczej }mokach;
i)
skór zupełnie wysuszonych;
j)
rogów, końców rogów i racic;
k)
nabiału -

może się odbywać tylko kolejami żelaznemi przez stacje wchodu: Stołbce, Zdolbunowo i Podwołoczyska pod następującemi warunkami:

1) przeznaczone do wprowadzenia zwierzęta i produkty zwierzęce, wymienione § 2 pp. a) do k), winny być zaopatrzone w świadectwa, wydane przez właściwą władze, administracyjną państwa, z którego są wprowadzane, a stwierdzające, że pochodzą z okolic wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych;

2) na wymienionych wyżej stacjach wchodu zwierzęta i produkty - wyjątkiem nabiału - podlegają badaniu przez państwowego albo specjalnie w tym celu przez władze państwowe upoważnionego lekarza weterynaryjnego, produkty zaś wymienione pod g), h), i), j) - także dezynfekcji w odpowiednio urządzonych zakładach dezynfekcyjnych pod dozorem fachowym i na koszt osoby wprowadzającej:

3) konie, przeznaczone do wprowadzenia (przeprowadzenia), podlegają w wymienionych miejscach wchodu postępowaniu rozpoznawczem (melleinizacji ocznej) i tylko niereagujące i wolne od wszelkich chorób zaraźliwych mogą być dopuszczone w obrąb granic Państwa;

4) zwierzęta, dopuszczone do wprowadzenia, winny być odstawione wprost do miejsca przeznaczenia, produkty, wymienione w pp. a) » n) > 0> j) niniejszego paragrafu-wprost do fabryk - wzgl. do miejsc przeróbki.

O nadejściu transportu zwierząt i produktów, wymienionych w § 2, ze stacji wchodu lekarz weterynaryjny, który dokonał badania, winien zawiadomić na koszt właściciela transportu telegraficznie powiatowego lekarza weterynaryjnego i władzę administracyjną powiatową, w obrębie której położone jest miejsce przeznaczenia transportu;

5) transport kolejowy zwierząt i produktów, podanych w § 2, pochodzących z państw, wymienionych w § 1, winien odbywać się na terenie Rzeczypospolitej wyłącznie w ładunkach całowagonowych, bez doładowywania w drodze. W wypadkach koniecznych przeładowanie transportu może się odbyć pod dozorem lekarza weterynaryjnego.

Transport kolejowy zwierząt winien się odbywać pod konwojem. Koszta konwoju ponosi właściciel transportu.