Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.90.710

Akt utracił moc
Wersja od: 25 listopada 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 28 sierpnia 1923 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Na zasadzie art. art. 1142, 1143 i 1172 ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw, tom XIII wyd. 1905 r.) zarządza się co następuje:
Zabrania się wprowadzania (przywozu) Z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przewozu (tranzytu) przez ten obszar:
a)
bydła rogatego i innych zwierząt racicowych;
b)
produktów-względnie odpadków, pochodzących ze zwierząt wymienionych w p. a) w stanie surowym z wyjątkiem wymienionych w § 2;
c)
kości wszelkiego rodzaju;
d)
paszy objętościowej (słomy, siana);
e)
wszelkich rodzajów podściółki;
f)
nawozu stajennego (gnoju);
g)
sprzętów stajennych używanych i uprzęży używanej.
Wprowadzanie (przywóz) na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przeprowadzanie (przewóz czyli tranzyt) przez ten obszar:
a)
koni, osłów i mułów;
b)
drobiu żywego i bitego;
c)
łoju i szmalcu nieprzetopionego w beczkach;
d)
szczeciny, włosia końskiego i wełny owczej w szczelnem opakowaniu;
f)
skór zupełnie wysuszonych albo nasolonych; h) rogów całych lub części rogów (końców rogów) i racic;
g)
jelit suszonych;

może się odbywać w regule tylko kolejami żelaznemi przez stacje wchodu Stołpce i Zdołbunowo pod następującemi warunkami:

1.
przeznaczone do wprowadzenia zwierzęta I surowce, wymienione, w § 2, winny być zaopatrzone w świadectwa, wydane przez właściwą władzę administracyjną państwa, z którego pochodzą, a stwierdzające, że pochodzą z okolic wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych; odnośnie do produktów pochodzenia" zwierzęcego świadectwa te winny zawierać potwierdzenie, że pochodzą ze zwierząt zdrowych;
2.
na wymienionych wyżej stacjach wchodu zwierzęta i produkty podlegają badaniu przez państwowego albo przez władze, państwową specjalnie w tym celu ustanowionego lekarza weterynaryjnego co do stanu zdrowia-względnie co do rodzaju opakowania i t. d., produkty zaś, wymienione pod f), g), h) i i),-także odkażeniu w odpowiednio urządzonych zakładach dezynfekcyjnych w miejscach wchodu pod dozorem fachowym na koszt osoby wprowadzającej.

W braku zakładu dezynfekcyjnego, albo jeżeli odkażenie z innych powodów nie może być uskutecznione na stacji wchodu, należy poszczególne paki (zwoje) poddać zewnętrznemu odkażeniu za pomocą płynu dezynfekcyjnego i skierować całą przesyłkę, pod konwojem, wyznaczonym z urzędu, do miejsca przeznaczenia-względnie przeróbki - i tam poddać ścisłej. dezynfekcji.

Fakt dokonania dezynfekcji należy uwidocznić na świadectwie pochodzenia.

3.
Mięso wieprzowe i produkty wymienione w p. b) podlegają w miejscu wchodu badaniu na trychiny i wągry.
4.
Konie, osły i muły przeznaczone do wprowadzenia (przywozu) i przeprowadzania (przewozu), podlegają w miejscu wchodu postępowaniu rozpoznawczemu (malleinizacji ocznej) i tylko nie reagujące i wolne od wszelkich chorób zaraźliwych mogą być dopuszczone do obrotu w obrąbie granic Państwa.
5.
Zwierzęta dopuszczone do przywozu winny być odstawione pod konwojem, wyznaczonym z urzędu na koszt właściciela wprost do miejsca przeznaczenia.
6.
O odejściu transportu zwierząt i produktów, wymienionych w § 2, ze stacji wchodu, lekarz weterynaryjny, który dokonał badania, winien zawiadomić telegraficznie na koszt właściciela transportu władzę administracyjną powiatową, w której położożone jest miejsca przeznaczenia transportu, jak również dotyczącego pow. lekarza weterynaryjnego.
7.
Transport kolejowy zwierząt i produktów, wyszczególnionych w § 2, winien odbywać się na terenie Rzeczypospolitej w ładunkach całowagonowych bez doładowania lub wyładowania w drodze; w wypadkach koniecznych przeładowanie transportu może się odbyć przy zachowaniu stosownych środków ostrożności i pod dozorem lekarza weterynaryjnego.
Transporty zwierząt i produktów, co do których nie dopełniono warunku, punktu 1 § 2, nie mogą być dopuszczone ani do przywozu, ani do przewozu.
Przy transportach, przeznaczonych do przewozu (tranzyta) przez obszar Rzeczypospolitej osoba transportująca winna wykazać się zezwoleniem na import władzy rządowej państwa, do którego transport jest przeznaczony.
Przywóz i przewóz produktów pochodzenia zwierzęcego w stanie przerobionym lub przyrządzonym, jako to: konserw mięsnych, łoju przetopionego, szmalcu, nabiału i jaj, skór z dzikich zwierząt oraz ryb - ze stanowiska sanitarno-weterynaryjnego nie podlega żadnym ograniczeniom.
Wprowadzania (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) zwierząt i surowców, wymienionych w § 2, przez inne punkty wejścia, aniżeli wymienione w tymże paragrafie, może się odbywać tylko za specjalnem pozwoleniem urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest dana stacja wchodu pod warunkami, które będą określone przez właściwy urząd wojewódzki w każdym poszczególnym wypadku.

Celem uzyskania takiego zezwolenia należy wnieść podanie należycie ostemplowane do urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest stacja wchodu, i podać ilość oraz jakość zwierząt, względnie jakość i wagę produktów, nazwę stacji wchodu i miejsce przeznaczenia transportu (gmina, powiat, województwo) oraz - o ile chodzi o transporty tranzytowe - dołączyć pozwolenie wspomniane w § 4.

W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnym interesem-gospodarczym, Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, - w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, - przysługuje prawo czynienia odstępstw od przepisów §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.

Właściwe władze administracyjne I instancji mogą w wyjątkowych wypadkach czynić odstępstwo od przepisów niniejszego rozporządzenia dla obywateli Państwa Polskiego co do zwierząt gospodarskich tych obywatel; oraz do produktów, pochodzących z tych zwierząt, jakoteż co do zwierząt rewindykowanych i przedmiotów, wymienionych w § 1 p. a) i g), po uprzedniem zbadaniu zwierząt lub produktów przez właściwego powiatowego lekarza weterynaryjnego.

Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do zwierząt repatriantów, co do których obowiązują przepisy art. VII § 3 p. 5 układu o repatriacji (Monitor Polski № 59 z dnia 14 marca 1921 r.).
Przekroczenia postanowień niniejszego rozporządzenia karane będą według postanowień odnośnych ustaw.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą (na obszarze b. zaboru rosyjskiego) z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i D. P. z dnia 10 marca 1922 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia przywozu i przewozu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy (Dz. U. R. P. № 21, poz. 180).

1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 1924 r. o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy. (Dz.U.24.101.932) z dniem 25 listopada 1924 r.