Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.88.613

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 lipca 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu, Kolei oraz Skarbu o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

Na zasadzie art. art. 1142, 1148 i 1172 ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw Tom XIII wyd. 1905 r.) oraz §§ 4 i 5 ustawy z dnia 6 sierpnia 1909 r. o zapobieganiu zaraźliwym chorobom zwierzęcym i ich tępieniu (austr. Dz. Ustaw P. № 177) zarządza się co następuje:
Zabrania się wprowadzania (przywozu) z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jako też przeprowadzania (przewozu) stamtąd przez ten obszar:
a)
zwierząt jednokopytowych i przeżuwających, trzody chlewnej, psów, kotów oraz drobiu;
b)
produktów pochodzących ze zwierząt, wymienionych w pkt. a), z wyjątkiem: szczeciny, włosia końskiego i wełny owczej w szczelnem opakowaniu, skór zupełnie wysuszonych albo nasolonych, rogów całych lub części rogów (końców rogów), racic i jelit suszonych;
c)
kości wszelkiego rodzaju;
d)
paszy objętościowej (słomy, siana);
e)
wszelkich rodzajów podściółki;
f)
nawozu stajennego (gnoju);
g)
sprzętów stajennych używanych i uprzęży używanej.
Wprowadzanie (przywóz) do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jako też przeprowadzanie (przewóz) przez ten obszar produktów pochodzenia zwierzęcego, dozwolonych stosownie do pozwolenia § 1 pkt. b), może odbywać się bez specjalnego pozwolenia przez stacje wchodu: Turmonty, Stołpce, Zdołbunowo i Podwołoczyska pod warunkiem, że przeznaczone do wprowadzenia produkty będą zaopatrzone w urzędowe świadectwo stwierdzające, że pochodzą ze zwierząt zdrowych, że w miejscu wysyłki nie były częste wypadki wąglika, że produkty te nie miały styczności ze zwierzętami choremi na chorobę zaraźliwą i że mogą być wywiezione bez niebezpieczeństwa zaniesienia zarazy.

Przy transportach, przeznaczonych do przeprowadzania (przewozu) przez obszar Rzeczypospolitej, osoba transportująca winna przedstawić prócz wyżej wymienionego świadectwa zezwolenie na. import władzy rządowe] państwa, do którego transport jest przeznaczony.

Transporty produktów, co do których nie dopełniono warunków § 2, nie mogą być dopuszczone ani do przywozu, ani do przewozu.
W wyjątkowych wypadkach Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych czynić będzie odstępstwa od przepisów §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego pod warunkami, które będą określone w każdym poszczególnym wypadku.
Wprowadzanie (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) produktów pochodzenia zwierzęcego, dozwolonych stosownie do postanowienia § 1 pkt. b), przez inne punkty wejścia, aniżeli wymienione w § 2, może się odbywać tylko za zezwoleniem wojewody, właściwego dla danej stacji wchodu.
Winni przekroczenia postanowień rozporządzenia niniejszego ulegną karze według postanowień odnośnych ustaw.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą, rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 28 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 90, poz. 710) oraz z dnia 14 listopada 1924 r. (Dz. U. R. P. № 101, poz. 932), wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.