Odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.34.189

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1987 r.
w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
Za poszkodowanego uważa się osobę fizyczną lub prawną, która jest posiadaczem upraw i plonów rolnych uszkodzonych lub zniszczonych przez dziki, łosie, jelenie i daniele, zwane dalej "zwierzyną".
1.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych wymienionych w ust. 2 obejmuje wynagrodzenie strat ilościowych i jakościowych produktu głównego tych upraw i plonów uszkodzonych lub zniszczonych przez zwierzynę.
2.
Za produkt główny w odniesieniu do:
1) 1
roślin włóknistych i oleistych oraz pszenicy, żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, prosa, gryki, kukurydzy, koniczyny i traw uprawianych na nasiona, roślin strączkowych, a także ich mieszanek - uważa się zarówno ziarno, jak i słomę,
2)
buraków cukrowych i pastewnych oraz innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków - uważa się zarówno korzenie, jak i liście,
3)
ziemniaków - uważa się ich bulwy.
3. 2
Odszkodowanie obejmuje pełną wartość słomy roślin włóknistych. Odszkodowanie za słomę innych roślin niż włókniste oraz za liście buraczane i liście innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków, przy szkodach powstałych po dniu 11 czerwca, ustala się w wysokości 15% wartości odpowiednio ziarna, korzeni i bulw, a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.
4. 3
Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach obejmuje utraconą wartość masy zielonej w miejscach uszkodzenia darni, a w razie rekultywacji - również koszty doprowadzenia łąki lub pastwiska do stanu pierwotnego.
1.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględnia się obszar zniszczonej lub uszkodzonej uprawy i plonu oraz ich cenę, a także przewidywaną wydajność z 1 ha danego gruntu oraz procent zniszczeń.
2.
W uprawach rolnych wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:
1)
w okresie do dnia 15 kwietnia - w wysokości 25%,
2)
w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40%,
3)
w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60%,
4) 4
w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%
 
1.
Wysokość odszkodowania za uszkodzone uprawy i plony rolne ustala się na podstawie cen plonów rolnych konsumpcyjnych, paszowych lub przemysłowych obowiązujących uspołecznione jednostki skupu, z wyłączeniem premii okresowych, dopłat i potrąceń. W razie zróżnicowania cen w zależności od klasy plonu, stosuje się przeciętną cenę wszystkich klas, a w odniesieniu do upraw kontraktowanych - cenę wynikającą z umowy kontraktacyjnej.
2.
W razie powstania w danym roku na tej samej powierzchni szkody, po której jest wymagane zaoranie uprawy po raz drugi, trzeci lub czwarty, cenę, o której mowa w ust. 1, obniża się odpowiednio o 10, 20 lub 30%.
Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 200 zł.
1.
Poszkodowany jest obowiązany zgłosić niezwłocznie szkodę do właściwego ze względu na miejsce szkody:
1)
leśnictwa lub nadleśnictwa - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim,
2)
zarządcy obwodu łowieckiego lub dzierżawcy nie zrzeszonego w Polskim Związku Łowieckim - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny państwowych gospodarstw rolnych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców nie zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim,
3)
zarządcy terenu - na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.
2.
Nadleśnictwo jest obowiązane do poinformowania sołtysów wsi, które są narażone na szkody wyrządzane przez zwierzynę, o sposobie zgłaszania szkód w uprawach i plonach rolnych.
3.
Leśnictwo, nadleśnictwo, zarządca lub dzierżawca obwodu bądź zarządca terenu nie wchodzącego w skład obwodu są obowiązani do prowadzenia ewidencji zgłoszeń.
4.
Zgłoszenie szkody może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo w formie pisemnej bądź ustnej.
5.
Poszkodowany jest obowiązany udzielić potrzebnych wyjaśnień i przedstawić, w miarę możliwości, dowody niezbędne do ustalenia rozmiarów szkody.
6.
O terminie zamierzonego sprzętu zniszczonych lub uszkodzonych upraw i plonów poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego szkodę, o którym mowa w § 7 ust. 1 - nie później niż na pięć dni przed sprzętem.
1.
Wstępnych oględzin i końcowego szacowania szkód dokonują właściwe ze względu na miejsce powstania szkody:
1)
nadleśnictwa - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych oraz w obwodach łowieckich dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim albo
2)
dzierżawcy lub zarządcy obwodów bądź terenów - w obwodach łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia na ośrodki hodowli zwierzyny państwowych gospodarstw rolnych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców nie zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim i na terenach nie wchodzących w skład tych obwodów.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od daty zgłoszenia szkody, w obecności poszkodowanego lub pełnoletniego członka jego rodziny, a w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - także w obecności przedstawiciela dzierżawcy.
3. 7
Szacujący szkodę, w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia szkody, powiadomi o terminie szacowania poszkodowanego, w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - dzierżawcę obwodu, oraz zainteresowaną społeczno-zawodową organizację rolników.
4. 8
Nieobecność osób, o których mowa w ust. 2 lub przedstawiciela społeczno-zawodowej organizacji rolników, nie wstrzymuje dokonywania wstępnych oględzin lub końcowego szacowania szkody, jeżeli osoby te zostały powiadomione o terminie tych czynności.
5.
Ze wstępnych oględzin oraz końcowego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują: szacujący szkodę, przedstawiciel dzierżawcy w obwodach łowieckich dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim oraz poszkodowany lub pełnoletni członek jego rodziny.
6. 9
W szacowaniu szkody mogą uczestniczyć przedstawiciele społeczno-zawodowych organizacji rolników. Mają oni prawo podpisywania protokołu lub zgłaszania do niego zastrzeżeń.
1.
W razie zgodnego ustalenia rozmiarów szkody i wysokości odszkodowania, protokół stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania.
2-4. 10
(utraciły moc).
Wypłaty odszkodowania dokonują nadleśnictwa właściwe ze względu na miejsce powstania szkody w terminie 30 dni od daty ostatecznego ustalenia wysokości odszkodowania.
1.
Zarządcy obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcy nie zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim są obowiązani zwrócić właściwemu przedsiębiorstwu lasów państwowych pełną kwotę odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w obwodach łowieckich i na terenach przez nich użytkowanych w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o wypłacie odszkodowania przez nadleśnictwo.
2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych mogą upoważnić właściwe nadleśnictwa do zawierania z zarządcami obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcami nie zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim porozumień co do bezpośredniego wypłacania poszkodowanym odszkodowań w imieniu przedsiębiorstw.
1. 12
Dzierżawcy obwodów łowieckich zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, zwracają właściwemu przedsiębiorstwu lasów państwowych taki procent kwot odszkodowań wypłaconych przez to przedsiębiorstwo, który obejmuje 20% wartości tusz pozyskanych dzików, łosi, jeleni i danieli oraz 15% wartości wypłaconych odszkodowań z tytułu szkód powstałych w dzierżawionym obwodzie łowieckim
2.
W razie wprowadzenia przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego zakazu polowań, przy naliczaniu odszkodowania w danym obwodzie nie uwzględnia się odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w tym obwodzie w okresie zakazu polowań.
3.
Wartość odszkodowań zwróconych przedsiębiorstwu lasów państwowych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim nie może przekroczyć 90% kwoty odszkodowań wypłaconych przez to przedsiębiorstwo.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1975 r. w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez dziki, łosie, jelenie i daniele (Dz. U. Nr 28, poz. 146, z 1979 r. Nr 25, poz. 147 i z 1981 r. Nr 19, poz. 94).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.
1 § 2 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
3 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
4 § 3 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
7 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
8 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
9 § 7 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
10 § 8 ust. 2-4 utraciły moc z dniem 12 sierpnia 1989 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.302).
11 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.
12 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1989 r. (Dz.U.89.6.41) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1989 r.