§ 4. - Odprawa celna środków przewozowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.60.387

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.
§  4.
1)
Należności celne ciążące na wprowadzanych środkach przewozowych powinny być wymierzone według stawek celnych autonomicznych oraz zasad obowiązujących przy odprawie celnej ostatecznej i zabezpieczone w gotówce lub papierach wartościowych dopuszczonych do przyjmowania jako kaucje celne. Dodatkowego zabezpieczenia celnego w wysokości wartości środka przewozowego nie pobiera się. Podróżny obowiązany jest wywieźć środek przewozowy zpowrotem zagranicę w wyznaczonym okresie.
2)
W poszczególnych przypadkach zasługujących na specjalne uwzględnienie Dyrekcje Ceł mogą zwolnić wprowadzane środki przewozowe od zabezpieczenia celnego przewidzianego w ust. 1, jeżeli gwarancję za należności celne i inne ciążące na tych środkach przewozowych przejmie odpowiedzialna majątkowo instytucja, mająca swoją siedzibę na polskim obszarze celnym.
3)
Przy wprowadzaniu używanych kołowców (rowerów) urzędy celne mogą w przypadkach zasługujących na uwzględnienie obniżyć zabezpieczenie celne pobierane w gotówce do 30% należności celnych.
4)
Urzędy celne mogą zwalniać od zabezpieczenia celnego środki przewozowe wprowadzane w małym ruchu granicznym przez osoby znane urzędowi celnemu i godne zaufania. W tych przypadkach ostateczny wyjazd środka przewozowego powinien nastąpić przez ten sam urząd celny, przez który został przywieziony.