Rozdział 2 - Odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi. - Odpowiedzialność żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.6.55

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.

Rozdział  2.

Odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi.

Oficerowie w czynnej służbie wojskowej ponoszą odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi za czyny, które naruszają honor i godność oficerską, zasady uczciwości i przyzwoitości.

1.
Oficerskie sądy honorowe są wybieralne.
2.
Przy rozpatrywaniu spraw oficerskie sądy honorowe kierują się politycznymi i moralnymi wymaganiami, jakim odpowiadać winien oficer, oraz przepisami, normującymi działalność oficerskich sądów honorowych.
3.
Przy orzekaniu członkowie oficerskich sądów honorowych są niezawiśli.
1.
Oficerski sąd honorowy wymierza kary upomnienia, nagany i surowej nagany.
2.
Wymierzając karę nagany lub surowej nagany, oficerski sąd honorowy może wystąpić z wnioskiem o wymierzenie kary dyscyplinarnej.
3. 3
Oficerski sąd honorowy może również wystąpić z wnioskiem o pozbawienie stopnia oficerskiego.

Ukaranie dyscyplinarne za czyn, za który nastąpiło już ukaranie przez oficerski sąd honorowy, może nastąpić jedynie na wniosek tego sądu.

W toku postępowania przed oficerskim sądem honorowym można oficera zawiesić w czynnościach służbowych.

Minister Obrony Narodowej określi jednostki wojskowe, w których tworzy się oficerskie sądy honorowe, właściwość, skład i sposób wybierania tych sądów, zasady i tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw przez oficerskie sądy honorowe oraz sposób wykonywania ich wyroków.

3 Art. 12 ust. 3 dodany przez art. 104 pkt 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz.U.58.2.5) z dniem 9 stycznia 1958 r.