Art. 1. - Odpowiedzialność Zarządu pocztowego za krajowe przesyłki pocztowe i telegramy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1919.78.441

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1923 r.
Art.  1.

I. Zarząd pocztowy odpowiada:

1. 1
Przy poleconych przesyłkach listowych tylko w razie zaginięcia i wypłaca odszkodowania 5.000 mk. w każdym poszczególnym wypadku zaginięcia poleconej przesyłki listowej bez wzglądu na rzeczywistą wartość zaginionej przesyłki.
2.
Przy listach wartościowych i paczkach, za zaginięcie, ubytek lub uszkodzenie zawartości wypłaca odszkodowanie według zwyczajnej wartości, jaką zaginione, brakujące lub uszkodzone przedmioty posiadały w chwili i miejscu nadania przesyłki, z tem jednak ograniczeniem, że suma odszkodowania
a) 2
przy listach wartościowych i paczkach z podaną wartością nie może przekraczać wartości podanej przez wysyłającego, przy paczkach zaś bez podanej wartości kwoty 1.000 mk. za każdy kilogram wagi brutto, przyczem część kg. liczy się za cały kilogram
b)
jeżeli w wypadkach tych chodzi o papiery wartościowe, notowane na giełdzie, a opiewające na okaziciela, to zwraca się tylko ich wartość według kursu giełdowego, pod warunkiem, że właściciel tych papierów odstąpi równocześnie Zarządowi pocztowemu aktem ze skutkiem prawnym wszelkie prawa, wynikające z posiadania tych papierów i umożliwi Zarządowi pocztowemu, przez oznajmienie znamion papierów wartościowych i wręczenie papierów pomocniczych, dowodów i t. p., wdrożenie postępowania w celu uznania ich nieważności. Przy innych papierach wartościowych, jakoteż innego rodzaju dokumentach (oszczędnościowe książeczki wkładkowe, weksle, skrypty dłużne i t. p.) zwraca Zarząd pocztowy jedynie koszta, wyłożone celem uzyskania takiego samego, prawnie ważnego nowego papieru lub dokumentu, albo zwraca koszta, wyłożone celem ściągnięcia wierzytelności, wynikającej z zaginionego papieru lub dokumentu.

Dopiero wówczas, gdyby to bez winy uprawnionego nie dało się uskutecznić, zwraca Zarząd pocztowy poszkodowanemu rzeczywiście poniesioną szkodę.

3.
Przy przekazach za wpłaconą sumę.
4.
Przy przesyłkach pocztowych za pobraniem:
a)
za samą przesyłkę w tych samych wypadkach i w tej samej rozciągłości, jak za przesyłki tego samego rodzaju bez pobrania;
b)
jeżeli przesyłkę wydano odbiorcy bez ściągnięcia sumy pobrania, za rzeczywistą szkodę, najwyżej jednak tylko do wysokości podanego pobrania;
c)
za wpłacone pobranie, jak przy przekazie pocztowym.
5.
Przy listach ze zleceniem pocztowem:
a)
za zaginięcie listu ze zleceniem pocztowem; za tego rodzaju list uważa się także list, w którym urząd pocztowy dosyła za adresatem lub zwraca dokument wierzytelnościowy.

Odszkodowanie wynosi 40 mk. lub 50 kor. za jedną przesyłkę bez względu na jej wartość;

b)
jeżeli dokument wierzytelnościowy wydano odbiorcy bez uiszczenia sumy wierzytelności, albo, jeżeli dokument zaginął w pocztowym urzędzie oddawczym, odpowiada Zarząd pocztowy za rzeczywistą szkodę, jednak tylko do wysokości tej sumy, którą należało ściągnąć od odbiorcy i z tem zastrzeżeniem, że wysyłający odstąpi Zarządowi pocztowemu swoje roszczenie przeciw odbiorcy;
c)
za sumę już uiszczoną jak przy przekazie pocztowym;
d)
przy kartach ze zleceniem pocztowem za uiszczoną sumę jak przy przekazie pocztowym.

II. W innych wypadkach, jak tych, które wymieniono pod I. 1. do 5. nie przyjmuje Zarząd pocztowy na siebie żadnej odpowiedzialności materjalnej, a w szczególności nie odpowiada za pieniądze, włożone do przesyłek pocztowych, a niedeklarowane, nie odpowiada również ani za utracony zysk, ani za szkody, wynikłe z opóźnienia wysyłki, transportu, wydania lub doręczenia przesyłek pocztowych.

III. Za inne przedmioty aniżeli te, które powyżej oznaczono, w szczególności za przesyłki pocztowe nierejestrowane, wyjąwszy w wypadkach pod I. (5.-d), Zarząd pocztowy materjalnie nie odpowiada.

IV. Wreszcie nie bierze Zarząd pocztowy na siebie żadnej odpowiedzialności materjalnej za przesyłki pocztowe, przyjęte do transportu tylko wyjątkowo na własną odpowiedzialność wysyłającego.

V. Państwowy Zarząd Poczt i Telegrafów dokłada wszelkich starań o należyte utrzymanie ruchu telegraficznego, nie przyjmuje jednak żadnej odpowiedzialności materjalnej za ewentualne szkody, powstałe wskutek zaginięcia, przekręcenia lub opóźnienia telegramów i zwraca jedynie w pewnych, w ordynacji telegraficznej określonych wypadkach, należytości, zapłacone za telegramy.

1 Art. 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 września 1922 r. (Dz.U.22.81.725) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 1923 r. (Dz.U.23.18.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 1923 r.

2 Art. 1 ust. 2 lit. a):

- zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1922 r. (Dz.U.22.49.440) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1922 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 1923 r. (Dz.U.23.18.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 1923 r.