Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.6.42

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 stycznia 1934 r.
w sprawie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządza się co następuje:
Oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i oddział Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, przewidziane w art. 317 ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), obejmują swem działaniem obszar górnośląskiej części województwa śląskiego.

Siedzibą obu oddziałów jest Królewska Huta.

Oddziały podlegają właściwym Zakładom i działają na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznem, rozporządzenia niniejszego, statutu właściwego zakładu i statutu oddziału (§ 16).

Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków należy:
1)
przyznawanie i udzielanie świadczeń w zakresie ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
2)
występowanie z wnioskami do organów Zakładu w sprawie lokat funduszów i zasobów, powstałych ze składek, pobranych na obszarze działania oddziału, oraz w innych sprawach, należących do kompetencji organów Zakładu, a dotyczących oddziału,
3)
administrowanie majątkiem, znajdującym się na obszarze działania oddziału,
4)
wydawanie opinij na żądanie organów Zakładu,
5)
wykonywanie czynności poruczonych przez Zakład.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

Do zakresu działania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należy przyznawanie i udzielanie świadczeń, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) wraz z późniejszemi zmianami i uzupełnieniami, oraz wykonywanie czynności, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt. 2 - 5.

Tryb i sposób wykonywania czynności przez oddział ustalą szczegółowe regulaminy Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Na oddział przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznych, przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznem dla wykonywania ubezpieczenia pracowników umysłowych, unormowanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (art. 317 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem).

Organami oddziałów, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, są:
1)
komisja oddziału,
2)
dyrektor oddziału.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków składa się z 7 członków, w tem 3 przedstawicieli ubezpieczonych, z czego 2 przedstawicieli robotników i jeden przedstawiciel pracowników umysłowych oraz 2 przedstawicieli pracodawców, wybranych na pięć lat. Pozostałych 2 członków mianuje Minister Opieki Społecznej.
Komisja oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się z 4 członków, w tem 2 przedstawicieli ubezpieczonych, jednego przedstawiciela pracodawców, wybranych na pięć lat, oraz jednego członka, mianowanego przez Ministra Opieki Społecznej.
Sposób wyboru przedstawicieli ubezpieczonych i pracodawców do komisji oddziału normują oddzielne przepisy.

Członków mianowanych komisji oddziału mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród osób, które wykazały się pracą teoretyczną lub praktyczną w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Czynne i bierne prawo wyborcze przy wyborach do komisji oddziału przysługuje osobom, ubezpieczonym w oddziale danego Zakładu oraz pracodawcom, przyczem mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 28, 29 ust. 1, 2 i 4, 30 oraz 31 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
Do członków komisji oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 32, 33, 34 i 35 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Członek komisji oddziału może być jednak jednocześnie członkiem rady danego Zakładu.
Przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcę mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród członków komisji.

Do przewodniczącego komisji oddziału i jego zastępcy stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

Członkowie komisji oddziału pełnią swój urząd bezpłatnie, jednak za udział w posiedzeniach otrzymują odszkodowanie, ponadto zamiejscowi otrzymują diety i zwrot kosztów podróży.
Do zadań komisji oddziału należy:
1)
stawianie wniosków i wydawanie opinji w sprawie zmiany statutu oddziału,
2)
podejmowanie uchwał w sprawach, wymienionych w § 2 pkt. 2 i 4,
3)
podejmowanie uchwał w poszczególnych sprawach, przekazanych przez komisję administracyjną Zakładu,
4)
rozpatrywanie sprawozdań dyrektora.

Komisja oddziału sprawuje nadzór nad czynnościami dyrektora oddziału z zastrzeżeniem kompetencji organów Zakładu.

Do komisji oddziału stosuje się odpowiednie postanowienie art. 41 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.

Komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu na obszarze działalności oddziału, w zespole, ustalonym przez statut oddziału.

Do komisji oddziału jako komisji rentowej Zakładu stosuje się odpowiednio przepisy art. 77 ust. 2, 78 i 79 ust. 3 do 5.

Organem wykonawczym oddziału jest dyrektor oddziału.

Dyrektor oddziału jest powoływany i zwalniany przez komisję administracyjną Zakładu na wniosek dyrektora Zakładu, któremu podlega służbowo.

Dyrektor oddziału jest bezpośrednim zwierzchnikiem pracowników oddziału, załatwia wszystkie sprawy bieżące oddziału oraz kieruje pod względem organizacyjnym i administracyjnym całą działalnością oddziału z zastrzeżeniem kompetencyj komisji oddziału oraz organów Zakładu.

Do zadań dyrektora należy w szczególności:

1)
wykonywanie uchwał komisji oddziału,
2)
przygotowywanie wniosków na komisję oddziału,
3)
składanie komisji oddziału sprawozdań,
4)
stawianie wniosków do organów Zakładu w sprawie przyjmowania i zwalniania pracowników oddziału,
5)
decydowanie i orzekanie w sprawach, należących do zakresu działania oddziału, a niezastrzeżonych do kompetencji komisji oddziału,
6)
wykonywanie zarządzeń i poleceń dyrektora Zakładu.
Statut oddziału stanowi integralną część statutu Zakładu.

Statut oddziału nadaje Minister Opieki Społecznej.

Do zmian statutu oddziału stosuje się odpowiednio przepisy art. 55 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. Zmiany statutu oddziału uchwala rada Zakładu po wysłuchaniu opinji komisji oddziału.

Statut oddziału zawierać będzie przepisy, dotyczące:

1)
szczegółowego zakresu działania oddziału,
2)
zespołu, w którym komisja oddziału spełnia czynności komisji rentowej Zakładu,
3)
terminów i trybu zwoływania posiedzeń komisji oddziału,
4)
warunków ważności uchwał komisji oddziału,
5)
sposobu prowadzenia obrad oraz praw i obowiązków członków komisji oddziału,
6)
zasad wysokości odszkodowania, diet i zwrotu kosztów podróży dla członków komisji oddziału.
Do czasu powołania komisji oddziału uprawnienia jej, przewidziane w § 12 ust. 1 pkt 1-3, przysługują dyrektorowi oddziału, o ile Minister Opieki Społecznej nie powoła do spełnienia zadań komisji oddziału tymczasowego organu kolegjalnego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.