Odbywanie zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.46.282

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 sierpnia 1959 r.
w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

Na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
Oficerowie rezerwy mogą być wzywani na zebrania kontrolne w celu sprawdzenia danych ewidencyjnych tych oficerów oraz wykonania innych zadań związanych z powszechnym obowiązkiem wojskowym, zleconych przez dowódców okręgów wojskowych lub wyższych dowódców, a wymagających osobistej obecności oficerów rezerwy. Do zadań tych należy w szczególności zapoznanie oficerów rezerwy z regulaminami i innymi przepisami wojskowymi oraz z nowym uzbrojeniem i wyposażeniem wojsk.
1.
Oficerowie rezerwy mogą być wzywani na zebrania kontrolne nie częściej niż 4 razy w ciągu roku. Czas trwania jednego zebrania nie może przekraczać 12 godzin.
2.
Zebrań kontrolnych nie należy przeprowadzać w niedziele i święta.
3.
Terminy zebrań kontrolnych, kategorie oficerów rezerwy podlegających wezwaniu na te zebrania oraz szczegółowe zadania dla poszczególnych zebrań określają dowódcy okręgów wojskowych.
1.
Na zebrania kontrolne wzywa oficerów rezerwy właściwy wojskowy komendant rejonowy za pomocą wezwań imiennych.
2.
W wezwaniu wymienia się w szczególności: imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, dokładny adres wezwanego, termin i miejsce stawienia się na zebraniu kontrolnym oraz dokumenty, jakie wezwany powinien przedstawić na tym zebraniu.
3.
Wezwania na zebrania kontrolne doręcza się w trybie przewidzianym dla doręczenia kart powołania na ćwiczenia wojskowe, co najmniej na 7 dni przed terminem stawienia się.
4.
Do wezwania dołącza się bilet (zlecenie) na przejazd koleją lub innym środkiem komunikacji na koszt Państwa, jeżeli odległość od miejsca zamieszkania do miejsca stawienia się przekracza 25 km.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić z pracy pracownika powołanego na zebranie kontrolne w takim czasie, jaki jest konieczny do stawienia się na zebranie w oznaczonym terminie.
1.
Oficer rezerwy, który z ważnej przyczyny nie może stawić się na zebranie kontrolne w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie wojskowego komendanta rejonowego, zwrócić otrzymane wezwanie i bilet (zlecenie) na przejazd oraz przedstawić dokumenty stwierdzające niemożność stawienia się.
2.
Za ważną przyczynę usprawiedliwiającą niestawienie się na zebranie kontrolne uważa się obłożną chorobę wezwanego lub inne wypadki powodujące niemożność jego stawienia się (śmierć lub ciężka choroba najbliższego członka rodziny, klęska żywiołowa, przerwy w komunikacji, konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem itp.).
W razie uznania niestawienia się oficera na zebranie kontrolne za nie usprawiedliwione wojskowy komendant rejonowy występuje do kolegium karno-administracyjnego przy prezydium właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej z wnioskiem o pociągnięcie winnego do odpowiedzialności w trybie karno-administracyjnym, a jeżeli zachodzi podejrzenie, że sprawca działał w zamiarze dłuższego lub trwałego uchylania się od obowiązku służby wojskowej - zawiadamia o tym właściwego prokuratora powiatowego.
1.
Oficerowie rezerwy powołani na zebrania kontrolne nie są uprawnieni z tego tytułu do noszenia umundurowania i oznak wojskowych.
2.
Powołanym na zebrania kontrolne oficerom rezerwy nie przysługują z tego tytułu uposażenie, świadczenia oraz inne należności przewidziane dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej ani też przewidziane dla tych żołnierzy zaopatrzenia i zasiłki.
Pracownicy powołani na zebrania kontrolne zachowują prawo do wynagrodzenia lub uposażenia od zakładu pracy za czas pracy opuszczony z powodu udziału w zebraniu kontrolnym.
1.
Zebrania kontrolne przeprowadza się w miejscowości, która jest siedzibą właściwej wojskowej komendy rejonowej, lub w innej miejscowości wskazanej w wezwaniu.
2.
Wszelkie czynności związane z zebraniem kontrolnym powinny być zakończone w tym dniu, na który oficerowie rezerwy zostali wezwani.
Po zakończeniu zebrania kontrolnego wojskowy komendant rejonowy wpisuje udział oficera w zebraniu kontrolnym do legitymacji oficera rezerwy, zeszytu i karty ewidencyjnej tego oficera oraz wydaje mu kartę powrotu i bilet (zlecenie) na przejazd powrotny, jeżeli odległość od miejsca stawienia do miejsca zamieszkania przekracza 25 km.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 1953 r. w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy (Dz. U. z 1953 r. Nr 39, poz. 172 i z 1954 r. Nr 11, poz. 38).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.