Art. 7. - [Czasowe odebranie zwierzęcia właścicielowi] - Ochrona zwierząt.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.572 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 10 marca 2022 r.
Art. 7. [Czasowe odebranie zwierzęcia właścicielowi]
1.
Zwierzę traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia i przekazane:1)
schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę domowe lub laboratoryjne, lub2)
gospodarstwu rolnemu wskazanemu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeżeli jest to zwierzę gospodarskie, lub3)
ogrodowi zoologicznemu lub schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych lub utrzymywane w ogrodach zoologicznych.1a.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, podejmowana jest z urzędu po uzyskaniu informacji od Policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.1b.
Przekazanie zwierzęcia, o którym mowa w ust. 1, następuje za zgodą podmiotu, któremu zwierzę ma być przekazane.1c.
W przypadku braku zgody, o której mowa w ust. 1b, lub wystąpienia innych okoliczności uniemożliwiających przekazanie zwierzęcia podmiotom, o których mowa w ust. 1, zwierzę może zostać nieodpłatnie przekazane innej osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej albo osobie fizycznej, która zapewni mu właściwą opiekę.2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, podlega natychmiastowemu wykonaniu.2a.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje prawo wniesienia odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 3 dni od daty doręczenia decyzji. Samorządowe kolegium odwoławcze rozpoznaje odwołanie w terminie 7 dni.3.
W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, kosztami transportu, utrzymania i koniecznego leczenia zwierzęcia obciąża się jego dotychczasowego właściciela lub opiekuna.5.
Do należności z tytułu kosztów określonych w ust. 4 stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.6.
Odebrane zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd nie orzeknie w trybie art. 35 ust. 3 przepadku zwierzęcia, a także jeżeli postępowanie karne w tej sprawie zostanie umorzone.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (55)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (55)
- Czy organ prowadzący postępowanie administracyjne dysponując dokumentem z KPP o umorzeniu postępowania karnego może wydać decyzję umarzającą o braku przedmiotowości sprawy i o nakazie zwrotu psa właścicielowi?
- Na kim spoczywa obowiązek opieki nad psem osoby starszej oddanej do Domu Pomocy Społecznej?
- Czy przed wydaniem decyzji o czasowym odbiorze zwierząt burmistrz powinien powiadomić stronę o wszczęciu postępowania?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (337)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (281)
- II SA/Go 181/22 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim
- I OSK 52/21, Dopuszczalność przekazania odebranego zwierzęcia do innego podmiotu aniżeli schronisko, ze względu na wymogi zdrowotne - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- II SA/Wr 397/22 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu