Art. 35. - [Zabijanie, uśmiercanie lub ubój zwierząt z naruszeniem przepisów; orzeczenie przepadku zwierzęcia; zakaz posiadania zwierząt; zakaz prowadzenia określonej działalności] - Ochrona zwierząt.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1580 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 stycznia 2024 r.
Art. 35. [Zabijanie, uśmiercanie lub ubój zwierząt z naruszeniem przepisów; orzeczenie przepadku zwierzęcia; zakaz posiadania zwierząt; zakaz prowadzenia określonej działalności]
1.
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a.
Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.2.
Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.3.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.3a.
Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.3b.
Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.4.
Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz:1)
wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,2)
prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub3)
wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia- które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4a.
Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 2, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz:1)
wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,2)
prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub3)
wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia- które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4b.
Zakazy wymienione w ust. 3a-4a orzeka się w latach, od roku do lat 15.4c.
Sąd może orzec przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona do dysponowania nimi na podstawie towarzyszących okoliczności przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one zostać użyte do popełnienia przestępstwa.5.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.6.
Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może orzec zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt do lat 2.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
- Czy organ może odebrać zwierzęta osobie wobec, której prokurator wystąpił do sądu o orzeczenie zakazu posiadania zwierząt?
- Przez kogo mają zostać zgłoszone i zakupione kolczyki w agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa - przez właściciela zwierząt, gminę czy zastępcze gospodarstwo rolne, w którym znajduje się bydło?
- Organ inspekcji weterynaryjnej czy wójt powinien zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem?