Rozdział 2 - Ochrona środowiska przed odpadami. - Ochrona środowiska przed odpadami i innymi zanieczyszczeniami oraz utrzymanie czystości i porządku w miastach i wsiach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.24.91

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1997 r.

Rozdział  2

Ochrona środowiska przed odpadami.

§  3.
1.
Wyznaczenie miejsca gromadzenia odpadów (składowiska odpadów), których nie można wykorzystać gospodarczo, następuje w trybie określonym w przepisach prawa budowlanego, na podstawie dokumentacji, o której mowa w tych przepisach, przedstawianej przez zainteresowaną jednostkę organizacyjną lub osobę fizyczną.
2.
Terenowy organ administracji państwowej właściwy w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego odmówi wyznaczenia składowiska odpadów, jeżeli istnieje możliwość gospodarczego ich wykorzystania.
§  4.
1.
W decyzji dotyczącej wyznaczenia składowiska odpadów należy określić warunki i wymagania zapewniające w szczególności ochronę środowiska i interesów właścicieli, zarządców i użytkowników sąsiednich nieruchomości, jak też sposób i termin rekultywacji terenu po zakończeniu eksploatacji składowiska.
2.
Warunki i wymagania, o których mowa w ust. 1, mogą dotyczyć w szczególności:
1)
obowiązku utworzenia i zagospodarowania strefy ochronnej,
2)
warunków technicznych urządzenia składowiska,
3)
sposobu eksploatacji składowiska, w tym również ograniczeń w rodzajach składowanych odpadów, selektywnego składowania odpadów, sposobu izolowania odpadów, stopnia wykorzystania pojemności eksploatacyjnej składowiska,
4)
wykonania ekspertyzy,
5)
opracowania instrukcji eksploatacyjnej składowiska,
6)
prowadzenia stałych lub okresowych badań nad wpływem składowiska na stan czystości środowiska.
3.
Obowiązki wynikające z ust. 2 mogą być nakładane również po wydaniu decyzji dotyczącej wyznaczenia składowiska odpadów.
§  5.
Zainteresowane jednostki organizacyjne mogą urządzać wspólne składowiska odpadów na zasadach obowiązujących przy podejmowaniu i realizacji wspólnych inwestycji.
§  6.
Jednostka organizacyjna zarządzająca składowiskiem odpadów jest obowiązana:
1)
ewidencjonować ilość i rodzaj odpadów przyjmowanych na składowisko,
2)
utrzymywać i eksploatować składowisko w sposób zapewniający zachowanie wymagań higieniczno-sanitarnych i ochrony środowiska,
3)
odmówić przyjęcia na składowisko odpadów o nieznanym składzie,
4)
zawiadomić terenowy organ administracji państwowej, właściwy w sprawie wyznaczenia składowiska, o zakończeniu eksploatacji składowiska i o wykonaniu prac rekultywacyjnych.
§  7.
1.
Gospodarcze wykorzystanie odpadów grożących skażeniem lub zakażeniem następuje na podstawie decyzji Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska wydanej w porozumieniu z właściwym państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, a w odniesieniu do odpadów zawierających pierwiastki promieniotwórcze - również w porozumieniu z organem właściwym w sprawach ochrony radiologicznej.
2.
Jednostki organizacyjne, w toku których działalności powstają odpady określone w ust. 1, albo odpady szczególnie szkodliwe dla środowiska, oraz jednostki wykonujące usługi w zakresie usuwania lub unieszkodliwiania takich odpadów uzgadniają sposób ich usuwania albo unieszkodliwiania z terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym.
§  8.
Spalanie odpadów na powierzchni ziemi jest niedozwolone, z wyjątkiem wypadków określonych przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, który jednocześnie ustala związane z tym warunki.
§  9.
Przepisy § 3-8 stosuje się odpowiednio do usuwania i likwidacji surowców, produktów i innych materiałów uznanych za nieprzydatne do gospodarczego wykorzystania.