Rozdział 3 - Zaopatrzenie rolnictwa w chemiczne środki ochrony roślin oraz w aparaty i narzędzia pomocnicze do ochrony roślin. - Ochrona roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.10.55

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  3.

Zaopatrzenie rolnictwa w chemiczne środki ochrony roślin oraz w aparaty i narzędzia pomocnicze do ochrony roślin.

Chemicznymi środkami ochrony roślin w rozumieniu niniejszej ustawy są wszelkie artykuły pochodzenia syntetycznego i naturalnego, służące do zwalczania chorób, szkodników i chwastów lub do zapobiegania ich pojawianiu się, a także artykuły i preparaty służące jednocześnie do tych celów i do celów sanitarnych.

1.
Do obrotu handlowego i stosowania mogą być dopuszczone tylko te chemiczne środki ochrony roślin, na które Minister Rolnictwa wydał zezwolenie.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określi w drodze zarządzenia warunki i tryb udzielania zezwoleń.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Przemysłu Chemicznego określi w drodze zarządzenia warunki stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Prezydia powiatowych bądź wojewódzkich rad narodowych powinny zobowiązać uspołecznione jednostki handlowe do wprowadzenia w określonych terminach do obrotu handlowego na terenie powiatu bądź województwa wyznaczonego asortymentu i ilości chemicznych środków oraz aparatów i narzędzi pomocniczych do ochrony roślin w ramach planowej produkcji krajowej i dostaw z importu.

1.
Właściciele i użytkownicy aparatów i narzędzi pomocniczych do ochrony roślin obowiązani są utrzymywać te aparaty i narzędzia pomocnicze w stanie zdatnym do użytku przez cały okres, w którym wykonuje się zabiegi ochrony roślin.
2.
Minister Rolnictwa określi w drodze zarządzenia okresy, o których mowa w ust. 1,
3.
W razie niedopełnienia przez właściciela lub użytkownika obowiązku utrzymania aparatów i narzędzi pomocniczych do ochrony roślin w stanie zdatnym do użytku w okresie, o którym mowa w ust. 2, właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych mogą zarządzić zastępcze wykonanie tych czynności na ryzyko i koszt właściciela.