Rozdział 1 - Wszczęcie postępowania antysubsydyjnego - Ochrona przed przywozem na polski obszar celny towarów subsydiowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.125.1063

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2004 r.

Rozdział  1

Wszczęcie postępowania antysubsydyjnego

1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki wszczyna postępowanie antysubsydyjne:
1)
na pisemny wniosek osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, złożony w imieniu lub na rzecz przemysłu krajowego, zwanej dalej "wnioskodawcą",
2)
z urzędu - gdy zachodzą szczególne okoliczności, a posiadane dane i informacje wskazują na znaczne prawdopodobieństwo występowania przywozu towaru subsydiowanego, szkody i związku przyczynowego między nimi.
2. 
Wniosek uważa się za złożony zgodnie z ust. 1 pkt 1, jeżeli popierają go producenci krajowi produkujący nie mniej niż 25% całej produkcji krajowego towaru podobnego, przy czym ich produkcja stanowi ponad 50% produkcji krajowych producentów wyrażających pisemnie swoje stanowisko wobec wniosku, niezależnie od tego, czy stanowisko to wyraża poparcie czy sprzeciw.
3. 
Wniosek o wszczęcie postępowania antysubsydyjnego powinien zawierać wystarczające dowody na to, że w okresie badanym towar przywożony na polski obszar celny był subsydiowany i że przywóz ten wyrządza szkodę przemysłowi krajowemu.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien w szczególności zawierać informacje i dane dotyczące:
1)
wnioskodawcy,
2)
towaru, wobec którego jest wnioskowane wszczęcie postępowania antysubsydyjnego,
3)
zagranicznych producentów i eksporterów oraz krajowych importerów towaru,
4)
produkcji i sprzedaży krajowego towaru podobnego, w ujęciu ilościowym i wartościowym,
5)
przywozu na polski obszar celny towaru subsydiowanego, w ujęciu ilościowym i wartościowym,
6)
subsydium, w tym jego wysokości,
7)
wpływu przywozu na polski obszar celny towaru subsydiowanego na ceny towarów podobnych na rynku krajowym,
8)
szkody wyrządzonej przemysłowi krajowemu,
9)
związku przyczynowego między przywozem towarów subsydiowanych a szkodą

- w stopniu, w jakim uzyskanie takich informacji i danych było możliwe dla wnioskodawcy.

5. 
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów określonych w ust. 2 lub w ust. 3 i 4, lub przedstawione dane okażą się niewystarczające do wszczęcia postępowania antysubsydyjnego, minister właściwy do spraw gospodarki, nie później niż w terminie 45 dni od dnia wpłynięcia wniosku, zawiadomi o tym wnioskodawcę i wezwie go do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 30 dni od dnia wezwania.
6. 
W przypadku nieusunięcia braków w terminie, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw gospodarki może, gdy uzasadniają to okoliczności sprawy, wyznaczyć dodatkowy termin do usunięcia braków.
7. 
W przypadku nieusunięcia braków w terminach określonych w ust. 5 i 6 minister właściwy do spraw gospodarki pozostawia wniosek bez rozpoznania.
8. 
Za dzień wpłynięcia wniosku uznaje się dzień wpłynięcia uzupełnionego wniosku.
1. 
Jeżeli wnioskodawca wycofa wniosek przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego, postępowania nie wszczyna się.
2. 
Jeżeli wnioskodawca wycofa wniosek po wszczęciu postępowania antysubsydyjnego, minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze postanowienia, umorzy postępowanie, chyba że ze względu na interes publiczny powinno być kontynuowane. W takim przypadku minister właściwy do spraw gospodarki wydaje postanowienie o kontynuacji postępowania.
1. 
Przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego informacje w sprawie nie będą podawane do wiadomości publicznej.
2. 
Jeżeli z umów międzynarodowych wynika obowiązek zawiadomienia organów kraju pochodzenia lub kraju eksportu o zamiarze wszczęcia postępowania antysubsydyjnego, minister właściwy do spraw gospodarki powiadomi o tym właściwe organy tych krajów.
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, w terminie 90 dni od dnia wpłynięcia wniosku, wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania antysubsydyjnego, gdy:
1)
dane oraz inne informacje przedstawione przez wnioskodawcę:
a)
nie uprawdopodobniają w sposób wystarczający, że miał miejsce przywóz na polski obszar celny towaru subsydiowanego oraz że przywóz ten wyrządził szkodę przemysłowi krajowemu, lub
b)
świadczą, że przywóz na polski obszar celny towaru subsydiowanego jest nieznaczny, lub
2)
wymaga tego interes publiczny.
2. 
Przywóz towaru objętego postępowaniem antysubsydyjnym uważa się za nieznaczny, jeżeli wielkość przywozu towaru objętego postępowaniem z jednego kraju stanowi mniej niż 1% konsumpcji krajowej tego towaru, chyba że wielkość przywozu z krajów, z których przywóz wynosi mniej niż 1% konsumpcji, łącznie przekracza 3% konsumpcji.
3. 
Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania antysubsydyjnego doręcza się wyłącznie wnioskodawcy tego postępowania.
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, po stwierdzeniu, że zgromadzone dane i informacje uprawdopodobniają, że towary przywożone na polski obszar celny są subsydiowane i że przywóz ten wyrządza szkodę przemysłowi krajowemu, wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego.
2. 
W przypadku gdy postępowanie jest wszczynane na wniosek, postanowienie o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego wydaje się w terminie 60 dni od dnia wpłynięcia kompletnego wniosku.
3. 
Datą wszczęcia postępowania antysubsydyjnego jest data publikacji postanowienia o jego wszczęciu.
4. 
Postanowienie o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego zawiera informacje, które uzasadniają wszczęcie tego postępowania, a w szczególności określa:
1)
wnioskodawcę,
2)
nazwę towaru, którego dotyczy postępowanie, jego opis i sposoby wykorzystania oraz kod taryfy celnej,
3)
kraj pochodzenia lub kraj eksportu towaru objętego postępowaniem antysubsydyjnym,
4)
nazwy ustalonych producentów oraz eksporterów towaru objętego postępowaniem antysubsydyjnym,
5)
opis subsydium będącego przedmiotem postępowania,
6)
okres badany dla potrzeb ustalenia subsydiowania oraz okres badany dla ustalenia szkody,
7)
czynniki, które stanowią podstawę ustaleń dotyczących szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy subsydiowanym przywozem a szkodą,
8)
harmonogram postępowania, a w szczególności:
a)
termin, w którym strony mogą zgłosić swój udział w postępowaniu antysubsydyjnym, z uwzględnieniem ust. 7,
b)
przewidywane terminy, do których powinno nastąpić dokonanie wstępnych i ostatecznych ustaleń dotyczących stanu faktycznego oraz prawnego,
c)
termin, w którym strony mogą wnioskować o przeprowadzenie dodatkowego posiedzenia wyjaśniającego przed dokonaniem wstępnych ustaleń.
5. 
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje znanym mu zagranicznym producentom i eksporterom oraz organom kraju pochodzenia lub kraju eksportu wniosek, na podstawie którego wszczęto postępowanie antysubsydyjne, z wyjątkiem danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub inną tajemnicę prawnie chronioną. W przypadku gdy liczba zagranicznych eksporterów jest szczególnie duża, wniosek przekazuje się wyłącznie organom kraju pochodzenia lub kraju eksportu bądź właściwej organizacji lub zrzeszeniu eksporterów, a innym stronom - na ich wniosek.
6. 
Strony mające siedzibę za granicą, nieposiadające adresu do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli nie ustanowiły pełnomocnika w Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązane wskazać adres lub pełnomocnika w Rzeczypospolitej Polskiej do doręczeń dla celów postępowania antysubsydyjnego. W uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw gospodarki może zwolnić stronę z tego obowiązku, jeżeli nie przedłuży to postępowania.
7. 
Minister właściwy do spraw gospodarki dopuszcza do udziału w postępowaniu antysubsydyjnym stronę, która uprawdopodobni, że niedotrzymanie terminu określonego w ust. 4 pkt 8 lit. a) nastąpiło z przyczyn od niej niezależnych.