Rozdział 4 - Ochotnicze straże pożarne i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. - Ochrona przeciwpożarowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.20.106

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  4

Ochotnicze straże pożarne i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.

1.
Ochotnicze straże pożarne są organizacjami społecznymi zrzeszającymi obywateli polskich gotowych czynnie i w sposób zorganizowany uczestniczyć w ochronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz majątku narodowego przed pożarami.
2.
Ochotnicze straże pożarne działają na podstawie statutu.

 

1.
Terenowe ochotnicze straże pożarne nabywają osobowość prawną po zarejestrowaniu przez wójta lub burmistrza (prezydenta).
2.
Jeżeli skład osobowy straży nie daje rękojmi prawidłowego działania lub należytego wykonywania obowiązków albo jeśli na danym terenie istnieje już dostateczne zabezpieczenie przed pożarami, organ, o którym mowa w ust. 1, może odmówić zarejestrowania ochotniczej straży pożarnej.
3.
Powołanie zakładowej ochotniczej straży pożarnej podlega zgłoszeniu organowi, o którym mowa w ust.1.
4.
Organ, o którym mowa w ust. 1, prowadzi rejestr terenowych ochotniczych straży pożarnych oraz zakładowych ochotniczych straży pożarnych jako zadanie zlecone gminie.

Ochotnicze straże pożarne gromadzą środki społeczne na finansowanie zadań ochrony przeciwpożarowej.

1.
Członkowie ochotniczych straży pożarnych mogą za wykroczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej poddane orzecznictwu kolegiów do spraw wykroczeń nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia wykroczenia, za które członkowie ochotniczych straży pożarnych są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, oraz zasady i sposób wydawania upoważnień.
1.
Ochotnicze straże pożarne zrzeszają się w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
2.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych jest organizacją społeczną działającą na podstawie statutu nadanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych posiada osobowość prawną.

Zadaniem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych jest rozwijanie działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej, a w szczególności:

1)
pobudzanie i wszechstronne rozwijanie wszelkiej inicjatywy zmierzającej do zwiększenia udziału społeczeństwa w ochronie przeciwpożarowej,
2)
prowadzenie pracy społeczno-wychowawczej oraz pogłębianie uczuć patriotyzmu do Polski Ludowej członków ochotniczych straży pożarnych,
3)
ustalanie wytycznych dla ochotniczych straży pożarnych w zakresie zadań społeczno-wychowawczych.
1.
Nadzór nad Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych:
1)
określa zasady prowadzenia rejestru ochotniczych straży pożarnych,
2)
ustala wzorcowy statut ochotniczej straży pożarnej oraz określa wzory pieczęci i godła dla ochotniczych straży pożarnych i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych,
3)
w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej określa wzory umundurowania, dystynkcji i oznak dla członków ochotniczych straży pożarnych i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
19 Art. 31 zmieniony przez art. 25 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) dniem 27 maja 1990 r.