Rozdział 2 - Zapobieganie pożarom i ich zwalczanie. - Ochrona przeciwpożarowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.20.106

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  2

Zapobieganie pożarom i ich zwalczanie.

 

1.
W dziedzinie zapobiegania i zwalczania pożarów do rejonowych organów rządowej administracji ogólnej należy:
1)
sprawowanie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie przeciwpożarowej przez państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne,
2)
nadzór nad działalnością zawodowych, obowiązkowych i ochotniczych straży pożarnych,
3)
zapewnienie terenowym zawodowym strażom pożarnym:
a)
środków alarmowania i łączności,
b)
pomieszczeń, wyposażenia, sprzętu, urządzeń przeciwpożarowych, odzieży specjalnej i umundurowania,
c)
środków transportowych do akcji ratowniczych i ćwiczeń.
2.
W dziedzinie zapobiegania i zwalczania pożarów do organów gminy należy:
1)
zapewnienie na terenie gminy zasobów wody do gaszenia pożarów,
2)
zapewnienie terenowym obowiązkowym i ochotniczym strażom pożarnym środków, pomieszczeń i innych przedmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
1.
Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy należy do kierowników tych zakładów. Do obowiązków kierowników zakładów pracy należy w szczególności:
1)
zapewnienie warunków ochrony przeciwpożarowej w zakresie bezpieczeństwa osób i ochrony mienia,
2)
zapewnienie przestrzegania przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych oraz zapobieganie wszelkim zagrożeniom w tym zakresie,
3)
ustalanie wymagań przeciwpożarowych w dokumentacji technologicznej, technologiczno-ruchowej i remontowej, w szczególności przez określanie:
a)
charakterystyki zagrożenia pożarowego występującego w procesach technologicznych, instalacjach i urządzeniach w czasie ich ruchu, obsługi i remontów,
b)
sposobów usuwania zagrożenia pożarowego oraz postępowania w razie pożaru,
4)
zapewnienie zaopatrzenia zakładów w urządzenia przeciwpożarowe,
5)
zaznajamianie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz zapewnienie nadzoru nad ich przestrzeganiem.
2.
Kierownicy zakładów pracy w wypadkach określonych przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych), w organizacjach spółdzielczych zaś - przez centralne związki spółdzielni, a w organizacjach społecznych - przez zarządy główne tych organizacji:
1)
powołują komisje pożarowo-techniczne jako zespoły doradcze kierownika zakładu pracy do spraw ochrony przeciwpożarowej,
2)
powierzają prowadzenie spraw zapobiegania pożarom odpowiednio przeszkolonym pracownikom inżynieryjno-technicznym.
3.
Kierownicy obiektów użyteczności publicznej (służby zdrowia, oświaty, kultury, sportu, komunikacji, handlu, usług, gastronomii i innych) są obowiązani zapewnić bezpieczeństwo na wypadek pożaru osobom przebywającym w tych obiektach, a w szczególności zapewnić warunki ewakuacji.

W założeniach i projektach nowo budowanych, odbudowywanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych oraz lokalizacji otwartych placów składowych należy uwzględniać wymagania ochrony przeciwpożarowej.

Właściwi ministrowie, w organizacjach spółdzielczych zaś - centralne związki spółdzielni, a w organizacjach społecznych - zarządy główne tych organizacji zapewnią:

1)
wprowadzenie do programów nauczania w szkołach i na kursach zawodowych zagadnień ochrony przeciwpożarowej,
2)
prowadzenie działalności propagandowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
3)
prowadzenie badań naukowych niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań ochrony przeciwpożarowej.
1.
Osoby fizyczne w razie powstania pożaru są obowiązane do:
1)
niezwłocznego zaalarmowania dostępnymi środkami osób znajdujących się w objętych lub zagrożonych pożarem budynkach oraz najbliższej straży pożarnej lub jednostki Milicji Obywatelskiej albo sołtysa,
2)
przystąpienia do akcji ratowniczej oraz do podporządkowania się w tym zakresie zarządzeniom kierującego tą akcją.
2.
Od obowiązku określonego w ust.1 pkt 2 są zwolnione:
1)
osoby niezdolne do pełnienia tego obowiązku wskutek choroby lub ułomności fizycznej,
2)
kobiety w ciąży oraz w ciągu 12 tygodni po odbyciu połogu,
3)
osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 8 oraz osoby sprawujące opiekę nad obłożnie chorymi,
4)
osoby w wieku do lat 18,
5)
osoby, które ukończyły: mężczyźni 60 lat, a kobiety 55 lat.
3.
Od obowiązku określonego w ust.1 pkt 2 są ponadto zwolnieni:
1)
członkowie personelu dyplomatycznego obcych misji dyplomatycznych oraz urzędnicy konsularni obcych urzędów konsularnych,
2)
członkowie personelu administracyjnego i technicznego, członkowie personelu służby obcych misji dyplomatycznych oraz pracownicy konsularni i członkowie personelu służby obcych urzędów konsularnych, jeżeli nie są obywatelami polskimi lub nie mają w Polsce miejsca stałego pobytu - z zastrzeżeniem zasady wzajemności,
3)
inne osoby korzystające z immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw, umów międzynarodowych albo powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
1. 4
Rady gmin mogą wprowadzać obowiązek organizowania i pełnienia przez osoby fizyczne wart przeciwpożarowych w określonych miejscowościach. Wprowadzając obowiązek wart przeciwpożarowych rada gminy może zezwolić na zatrudnianie przez zarząd gminy wartowników, ustalając zarazem obowiązek świadczeń pieniężnych na ten cel w zamian za osobiste pełnienie warty.
2. 5
W wypadkach określonych w ust. 1 zarząd gminy może nakładać na osoby fizyczne obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych lub zatrudniać wartowników, nakładając na wspomniane osoby obowiązek odpowiednich świadczeń pieniężnych na ten cel w zamian za osobiste pełnienie warty.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do:
1)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
2)
funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, pożarnictwa i Służby Więziennej oraz członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej i ochotniczych straży pożarnych,
3)
osób wymienionych w art. 11 ust.2 i 3,
4)
kobiet - w odniesieniu do obowiązku pełnienia wart przeciwpożarowych w porze nocnej.
4. 6
Minister Spraw Wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia zasady:
1)
organizowania i pełnienia wart przeciwpożarowych,
2)
zatrudniania stałych wartowników oraz ponoszenia przez obowiązanych świadczeń pieniężnych na ten cel.

Właściciele, użytkownicy i zarządzający nieruchomością są obowiązani:

1)
usuwać lub w sposób należyty zabezpieczać w obrębie budynków, zakładów pracy, lasów oraz innych obiektów urządzenia, materiały i przedmioty stwarzające niebezpieczeństwo powstania pożaru,
2)
pilnować okresowego przeprowadzania wycierania kominów,
3)
bieżąco naprawiać kominy, usuwać usterki w instalacjach i urządzeniach, stwarzających niebezpieczeństwo pożaru,
4)
umożliwiać umieszczanie na należących do nich nieruchomościach urządzeń przeciwpożarowych,
5)
posiadać w stanie zdatnym do użytku urządzenia i sprzęt przeciwpożarowy,
6)
udostępniać dojazdy i nieruchomości jednostkom biorącym udział w akcji ratowniczej,
7)
udzielać informacji w sprawach ochrony przeciwpożarowej osobom upoważnionym do przeprowadzania kontroli w zakresie tej ochrony.
1.
Osoby fizyczne i prawne oraz inne jednostki organizacyjne dysponujące mieniem przydatnym do akcji ratowniczej są obowiązane:
1)
zezwalać na użycie będących w ich posiadaniu środków mogących służyć do alarmu lub akcji ratowniczej,
2)
dostarczać posiadane pojazdy do przewozu ludzi i sprzętu oraz wodę i inne środki gaśnicze, a także przedmioty potrzebne do akcji ratowniczej.
2.
Przepis ust.1 pkt 2 nie dotyczy:
1)
pojazdów jednostek wojskowych, Milicji Obywatelskiej, Służby Więziennej oraz pojazdów jednostek państwowych, którymi przewożone są przesyłki wartościowe,
2)
pojazdów przeznaczonych do niesienia pomocy w wypadkach klęsk żywiołowych, awarii i do przewozu chorych,
3)
pojazdów należących do osób, o których mowa w art. 11 ust. 3, oraz obcych misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i instytucji międzynarodowych korzystających z immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw, umów międzynarodowych albo powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
1. 7
Prawo kontrolowania stanu ochrony przeciwpożarowej posiadają upoważnieni do tych czynności funkcjonariusze pożarnictwa i osoby upoważnione przez rejonowy organ rządowej administracji ogólnej. Osoby te mają prawo wstępu na teren zakładów pracy, do budynków i innych obiektów.
2.
Wstęp do obiektów zajmowanych przez instytucje i osoby, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 3, jest uzależniony od każdorazowej zgody użytkownika.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia zasady oraz tryb przeprowadzania kontroli, o których mowa w ust.1 i 2.
4. 8
W razie stwierdzenia szczególnego zagrożenia pożarowego wojewodowie mogą zakazać:
1)
używania maszyn i urządzeń, które ze względu na niewłaściwą eksploatację, uszkodzenia lub braki stwarzają niebezpieczeństwo pożaru,
2)
eksploatacji pomieszczeń, zakładów albo ich części, jeżeli wskutek zaniedbań w zabezpieczeniu przeciwpożarowym istnieje bezpośrednie zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub mienia.
3 Art. 7 zmieniony przez art. 25 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.
4 Art. 12 ust. 1 zmieniony przez art. 25 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.
5 Art. 12 ust. 2 zmieniony przez art. 25 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.
6 Art. 12 ust. 4 zmieniony przez art. 42 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
7 Art. 15 ust. 1 zmieniony przez art. 25 pkt 4 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.
8 Art. 15 ust. 4 zmieniony przez art. 25 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.