Rozdział 2 - Organizacja ochrony przeciwpożarowej. - Ochrona przeciwpożarowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.20.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  2. 

Organizacja ochrony przeciwpożarowej.

1.
Do bezpośredniego wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej są powołane straże pożarne:
1)
zawodowe - składające się z osób pełniących służbę zawodowo na podstawie stosunku służbowego,
2)
ochotnicze - tworzone spośród mieszkańców miejscowości, a w zakładach pracy spośród pracowników, na podstawie dobrowolnego zgłaszania się,
3)
obowiązkowe - powoływane uchwałą prezydium miejskiej, dzielnicowej, gromadzkiej rady narodowej lub prezydium rady narodowej osiedla spośród mieszkańców lub na wniosek kierownictwa zakładu spośród pracowników danego zakładu, jeżeli bezpieczeństwo pożarowe na danym obszarze lub w zakładzie pracy nie może być w inny sposób zapewnione.
2.
Do podstawowych zadań straży pożarnych należy:
1)
prowadzenie przeciwpożarowej działalności zapobiegawczej,
2)
prowadzenie akcji ratowniczej w czasie pożarów i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof,
3)
współudział w terenowej obronie przeciwlotniczej,
4)
wykonywanie innych czynności związanych z ochroną przeciwpożarową.
1.
Ochotnicze straże pożarne wspólnie z mieszkańcami miast i wsi i załogami zakładów pracy podejmują zadania w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej oraz współdziałają z radami narodowymi i innymi organami państwowymi w powszechnej działalności zwalczania pożarów i innych klęsk żywiołowych.
2.
Członkowie czynni ochotniczej straży pożarnej stanowią oddział bojowy straży, na którego czele stoi naczelnik straży.

Minister Spraw Wewnętrznych ustali wzorcowy statut ochotniczej straży pożarnej oraz regulaminy organizacyjne dla pozostałych rodzajów straży, zasady współdziałania straży pożarnych i sprawowania nad nimi kierownictwa w czasie akcji ratowniczej.

Członkowie straży pożarnych w czasie pełnienia służby korzystają z ochrony prawa na równi z pracownikami państwowymi.

1.
Członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, członkowie straży pożarnych oraz słuchacze szkół i kursów pożarniczych podlegają ubezpieczeniu w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków w czasie pełnienia służby, niezależnie od tego, czy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia osoby podlegające ubezpieczeniu oraz jednostki, na których ciąży obowiązek zgłaszania ubezpieczenia.
1.
Członkom czynnym ochotniczych straży pożarnych wykonującym czynności uciążliwe lub których wykonywanie powoduje dla nich świadczenia majątkowe oraz osobom dostarczającym stale środki transportowe do pożarów i ćwiczeń właściwe organy prezydiów rad narodowych mogą udzielać ulg w zakresie świadczeń na fundusz gromadzki.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów ustali zasady stosowania ulg, o których mowa w ust. 1.
3. 1
 (uchylony).

 Do wykonywania zadań związanych z ochroną przeciwpożarową w zakresie administracji państwowej są powołane organy ochrony przeciwpożarowej, którymi są:

1)
Komenda Główna Straży Pożarnych podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych, obejmująca swym działaniem obszar Państwa,
2)
wojewódzkie (miast wyłączonych z województw) oraz powiatowe (miejskie miast stanowiących powiaty miejskie) komendy straży pożarnych jako organy ochrony przeciwpożarowej prezydiów rad narodowych, podlegające nadzorowi Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na czele Komendy Głównej Straży Pożarnych stoi Komendant Główny Straży Pożarnych, którego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.

1.
Komenda Główna Straży Pożarnych koordynuje i kieruje pod względem fachowym całokształtem spraw ochrony przeciwpożarowej oraz sprawuje w tym zakresie nadzór nad wszystkimi organami i jednostkami ochrony przeciwpożarowej na terenie obszaru Państwa.
2.
Wojewódzkie (równorzędne) i powiatowe (równorzędne) komendy straży pożarnych koordynują i kierują pod względem fachowym całokształtem spraw ochrony przeciwpożarowej oraz sprawują w tym zakresie kierownictwo i nadzór nad wszystkimi organami i strażami swego obszaru działania, uwzględniając wytyczne właściwych ministrów (art. 23).

Organy ochrony przeciwpożarowej działają zgodnie z zarządzeniami i wytycznymi Ministra Spraw Wewnętrznych, odpowiednich organów wyższego stopnia oraz właściwych prezydiów rad narodowych.

1.
Do zakresu działania komend straży pożarnych należą w szczególności sprawy:
1)
zapobiegania pożarom i kontroli bezpieczeństwa pożarowego oraz wydawania stosownych zarządzeń; w tym celu przedstawiciele komend straży pożarnych mają prawo wstępu do zakładów pracy i budynków,
2)
walki z pożarami i dowodzenia strażami pożarnymi,
3)
organizacji podległych organów ochrony przeciwpożarowej i straży pożarnych oraz nadzoru nad ich działalnością,
4)
współdziałania w ustalaniu warunków technicznych dla produkcji sprzętu i urządzeń przeciwpożarowych oraz w planowaniu potrzeb w tym zakresie,
5)
szkolenia pożarniczego,
6)
współdziałania z organami państwowymi, instytucjami i organizacjami w zakresie przygotowania straży pożarnych do terenowej obrony przeciwlotniczej i zwalczania klęsk żywiołowych.
2.
Na wstęp do obiektów zamkniętych zajmowanych przez:

– przedstawicielstwa dyplomatyczne państw obcych,

– szefów i personel tych przedstawicielstw, posiadający obywatelstwo państwa wysyłającego,

– inne instytucje i osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,

– urzędy konsularne państw obcych

– należy uzyskać każdorazową zgodę użytkownika.

Minister Spraw Wewnętrznych określa:

1)
organizację i szczegółowy zakres działania Komendy Głównej Straży Pożarnych oraz organizację szkół i szkolenia pożarniczego,
2)
normy wyposażenia i utrzymywania szkół i ośrodków pożarniczych,
3)
zasady powoływania, zasady rozmieszczania, obszary działania, liczebność, wyekwipowanie, jak również normy wyposażenia technicznego poszczególnych rodzajów straży pożarnych,
4)
rodzaje zakładów obowiązanych do utrzymywania własnych straży pożarnych

- w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

1.
W wykonywaniu zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej współdziała Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.
2.
Organizację i szczegółowy zakres działania Związku regulują oddzielne przepisy.
1.
W organach ochrony przeciwpożarowej i zawodowych strażach pożarnych pełnią służbę osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Osoby te tworzą Korpus Techniczny Pożarnictwa. Na czele Korpusu Technicznego Pożarnictwa stoi Komendant Główny Straży Pożarnych.
2.
W urzędach, instytucjach państwowych i jednostkach gospodarczych właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych mogą, ze względu na szczególne potrzeby ochrony przeciwpożarowej podległych im jednostek, tworzyć stanowiska pracy, na których powinni być zatrudnieni członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa.
3.
Stanowiska pracy w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, na których mogą być zatrudnieni członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, określa Minister Spraw Wewnętrznych.
4.
Tryb wyznaczania członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa na stanowiska, o których mowa w ust. 2 i 3, ustala Minister Spraw Wewnętrznych.

Kierownictwo i zwierzchni nadzór nad ochroną przeciwpożarową na obszarze Państwa sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych, który wytycza jej główne zadania i kierunki działania.

1.
Właściwi ministrowie ustalają w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych wytyczne w przedmiocie zabezpieczenia majątku nadzorowanych przez nich jednostek organizacyjnych przed pożarami, zapewniają odpowiednie środki w planach i budżetach oraz sprawują nadzór nad wykonywaniem tych wytycznych, planów i budżetów.
2.
W resortach, w których ze względu na charakter produkcji lub eksploatacji ochrona przeciwpożarowa wymaga powołania resortowej służby przeciwpożarowej, właściwi ministrowie i Minister Spraw Wewnętrznych określą organizację i zakres działania tej służby, jak również zasady współdziałania z komendami straży pożarnych.

Kierownictwo i nadzór nad ochroną przeciwpożarową na obszarze województw, powiatów, miast, osiedli i gromad sprawują właściwe rady narodowe i ich prezydia.

1 Art. 13 ust. 3 uchylony przez art. IX pkt 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U.74.24.142) z dniem 1 stycznia 1975 r.